ימלא מקומו של דנינו. סאו (צילום: flash 90 / Roni Schutzer)
ימלא מקומו של דנינו. סאו | צילום: flash 90 / Roni Schutzer

בעוד כשבוע וחצי יסיים המפכ"ל את תפקידו - וסוף סוף יש לו מחליף. לחדשות 2 נודע כי מפקד מחוז תל אביב וממלא מקום סגן המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, ימונה לממלא מקומו של רב-ניצב יוחנן דנינו. כך פורסם לראשונה הערב (שלישי) במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין אישר למנות ממלא מקום למפכ"ל הפורש. לאחר המינוי, תבדוק בשבועות הקרובים ועדת טירקל למינוי בכירים בשירות המדינה יחד עם המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים סוגיות הקשורות לטוהר המידות בעניינו של סאו. אם לא תהיינה תלונות, סביר להניח שבנצי סאו גם יהיה מפכ"ל המשטרה.

בינתיים יכהן בנצי סאו כממלא מקום בדרגת ניצב. יוזכר כי לפני הבחירות, השר לביטחון פנים הקודם יצחק אהרונוביץ' העביר למשרד המשפטים את שמותיהם של שני מועמדים מובילים: בני סאו ושחר איילון. שניהם עברו בזמנו את המסננת הראשונית של המשרד.

בנצי סאו (צילום: פלאש 90 , קובי גדעון)
בנצי סאו: תעודת זהות | צילום: פלאש 90 , קובי גדעון

בתחילת החודש נפגש השר ארדן עם שלושה מועמדים לתפקיד הבכיר, בהם גם סאו עצמו. סאו, נשוי ואב לארבעה, יליד 1959, התגייס למשמר הגבול בשנת 1977, שם התקדם מרבית שירותו. בין שלל תפקידיו, פיקד סאו על המרחב הצפוני של משמר הגבול ומרחב ירושלים. ב-2004 הוא מונה לראש מטה משמר הגבול.

בשנת 2006 עבר סאו למדים הכחולים ומונה לעוזר ראש אגף שיטור וביטחון, אגף המבצעים של המשטרה. בשנת 2008 קודם לדרגת ניצב ומונה לראש האגף לשיטור וביטחון. ב-2010 מונה למפקד מחוז מרכז ובמאי 2013 החל לכהן כמפקד מחוז תל אביב. מאז שפוטר סגן המפכ"ל נסים מור בשל חשדות להטרדות מיניות, ממלא סאו את מקומו בתפקיד.

עשוי להעיב על המינוי: חלק ניכר מהמחדלים בחקירת הרצח ב"ברנוער" היו תחת פיקודו של ניצב סאו - ממסיבת העיתונאים הראוותנית שנערכה בזמן שצו איסור פרסום הוטל על הפרשה, דרך בריחתו של עד המדינה מההשגחה ועד לקריסתו של התיק כולו. כמו כן, ועדת אור שחקרה את אירועי אוקטובר 2000 מצאה כשלים בתפקודו של סאו בעת שהיה מפקד המרחב הצפוני במשמר הגבול.

מטעמו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נמסר כי בשלב זה טרם התגבשה המלצה למינוי מפכ״ל למשטרה. "השר עדיין נמצא בתהליך בחינת מועמדים ובתום הבדיקה יעביר ליועמ״ש שניים, שלושה מועמדים לבחינה".

"לפני מספר ימים פנה השר ליועמ״ש כדי לבחון את המשמעויות של מינוי ממלא מקום למפכ״ל היוצא, במידה והשר לא יחליט על מועמדו למפכ״ל בזמן הקרוב. יש להדגיש כי במידה ויוחלט על ממלא מקום, הוא ימונה למספר שבועות בלבד ואין המינוי מעיד על זהות המפכ״ל הבא", נכתב בהודעה.