"זה פשוט סרט שמראה אותנו בניגוד למה שאתם מראים. הפכתם את יגאל להיטלר. בעצם עם היטלר הייתם עושים שלום". הסרט התיעודי על רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, יגאל עמיר, לא ישודר במסגרת פסטיבל ישראל - כך הודיעו המארגנים בעקבות החלטת שרת התרבות והספורט מירי רגב, שתעצור את המימון שלו אם ישודר הסרט. עם זאת, הסרט יוקרן בסינמטק לפני הפסטיבל וישתתף בתחרות. אמו של עמיר, גאולה, הגיבה על ההחלטה לראשונה בשיחה עם "שש" עם רינה מצליח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"במשך 20 שנים, כמה ראשי ממשלה נרצחו?", היא אמרה בזעם. "לא ידעתי שנרצחו עוד כמה ראשי ממשלה. אם היא (מירי רגב) לא תרשה להציג את ההצגה של המחבל והיא חושבת שבזה היא גם תעשה מה שצריך לגבי יגאל - אז שלא תקרין את הסרט. אין לנו בעיה עם זה".

היא נשאלה האם בנה, שנעול מאחורי סורג ובריח, מודע לסערת הסרט. "לא דיברתי עם גאלי והוא גם לא יודע בכלל על מה הסרט", היא השיבה - ותקפה את כלי התקשורת בישראל: "אנחנו בעידן האינטרנט, מה אתם קופצים? הוא יוקרן על אפכם ועל חמתכם".

מהנהלת הפסטיבל נמסר: "בהמשך לסערה הציבורית שחוללה הידיעה בדבר הקרנתו של 'אל סף הפחד' במסגרת פסטיבל הקולנוע ירושלים, ומתוך רצון עמוק להתחשב ברגשות הציבור, הוחלט בהנהלת הפסטיבל לקיים את הקרנת הסרט שלא במסגרת שבוע הפסטיבל, אלא בהקרנת טרום בכורה מיוחדת בירושלים מספר ימים לפני תחילת הפסטיבל. הפסטיבל שומר על זכותו של הסרט להשתתף בתחרות הסרט התיעודי הטוב ביותר".

"הפכתם את יגאל להיטלר" (צילום: חדשות 2)
"הפכתם את יגאל להיטלר" | צילום: חדשות 2

היום (שלישי) קיימה השרה רגב דיון דחוף בלשכתה בהשתתפות מנכ"ל סינמטק ירושלים ופסטיבל הקולנוע בירושלים, חברת הנהלת הפסטיבל וגורמי המקצוע במשרד התרבות, בעקבות כוונת המארגנים להקרין את הסרט והציעה מתווה פשרה שלפיו הסרט יוקרן מחוץ לפסטיבל במסגרת של אירוע טרום בכורה באחד מבתי הקולנוע הפרטיים בירושלים.

"לא ייתכן שפסטיבל הנתמך על ידי המדינה יציג סרט אודות רוצח שפל של ראש ממשלה", אמרה רגב. "כדורי האקדח שלו רמסו את סמל המדינה, הדמוקרטיה וחופש הביטוי. אלה ערכים מקודשים שאותו רוצח שפל חילל. בכל מקרה אקרא לציבור הישראלי להדיר את רגליו מצפייה בסרט הזה".

הסרט, בהפקה רוסית שאותה הוביל הבמאי הישראלי-לטבי הרץ פרנק, מעורר מחלוקת ומציג את החיים המשפחתיים שמנהל עמיר מבעד לסורגי הכלא. הוא כולל קטעים משיחות טלפון שקיים עם בנו וריאיון עם רעייתו לריסה טרימבובלר.