המלצה: אופניים בעלי תו תקן
האופניים שנתפסו, היום | צילום:

הנסיעה הפרועה של בני נוער צעירים על אופניים חשמליים הפכה בשנה האחרונה למכת מדינה של ממש, כזו שגם רשויות אכיפת החוק לא הצליחו להתעלם ממנה. גם במכס אשדוד הגבירו את הבידוק, ובתקופה האחרונה גילו הברחה של למעלה מ-1,000 זוגות אופניים שאינם עומדים בתקן הישראלי, שמאות מהם כבר נמכרו צרכנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היבואן, תושב רחובות, נעצר אתמול בחשד שהגיש למכס מסמכים מזויפים כשייבא את האופניים המסוכנים מסין תחת שם שונה וזאת במטרה לחמוק מבדיקות הבטיחות הנדרשות. על פי ממצאי החקירה, היבואן הספיק למכור את האופניים לרשת "יינות ביתן" ויותר מ-300 מהם כבר נמכרו ללקוחות מבלי שידעו כי אינם עומדים בתקן.

על פי החשד, היבואן ייבא בחודשים האחרונים שני משלוחים של זוגות האופניים מתוצרת חברת (Bik Bike), כשבפועל הציג מסמכים עם לוגו של ספק אחר - שמאושר לייבוא על ידי מכון התקנים הישראלי. לאחר בדיקה קצרה התגלה כי האופניים אינם עומדים בתקן ושנאסר עליו לשווקם לצרכנים בישראל.

על פי החקירה שהתנהלה על ידי רשות המסים, האופניים נמכרו לרשת "יינות ביתן" שכבר החלה לשווק אותם בסניפיה ברחבי הארץ ושילמה עבור המשלוח. האופניים שטרם נמכרו לציבור, 665 זוגות - נתפסו. היבואן נעצר, אך בית משפט השלום באשקלון החליט הבוקר לשחררו בתנאים מגבילים.

מיינות ביתן נמסר: "אנו לא היבואנים של המוצר, ולצערנו הרב גם אנחנו הוטענו ונפגענו על ידי היבואן שהראה לנו מסמכים כי המוצר מאושר על ידי מכון התקנים. מרגע היוודע המקרה הפסקנו את מכירת האופניים ברשת. על מנת לתת מענה לצרכנים אשר רכשו את האופניים אצלנו פנינו למכון התקנים במטרה לקבל תו תקן. במקביל נבקש מצרכנים שרכשו את האופניים ברשת, להחזיר אותם לסניף ממנו נרכש".

 

אילוסטרציה (צילום: פלאש 90/מרים אלסטר)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90/מרים אלסטר

מכת האופניים החשמליים: מאות נפגעים בשנה

מדובר בתופעה שהולכת ומתפשטת בשנים האחרונות כשיותר ויותר בני אדם בישראל נפצעים בתאונות שבהן מעורבים אופניים חשמליים. כך למשל, על פי נתוני "אור ירוק", בשנת 2014 נפגעו 248 בני אדם לאחר שהיו מעורבים בתאונות עם אופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים. עלייה חדה לעומת 2013 שבה נפגעו 81 בני אדם, ושנת 2012 שבה נפגעו 17 בלבד.

על פי הנתונים, 90% מהאנשים שאושפזו היו הרוכבים עצמם ו-10% הולכי רגל. אחד מכל ארבעה מאושפזים הוא ילד צעיר בגילאי 10-14, גיל בו אסורה הרכיבה. אחד מכל עשרה מאושפזים בתאונת אופניים חשמליים או קורקינטים ממונעים הוגדר במצב קשה, 18 הפכו נכים.