האנשים שיצאו לעצמאות
האנשים שיצאו לעצמאות | צילום:

יש לא מעט ישראלים שהמושג עצמאות קיבל השנה עבורם משמעות מיוחדת. איך מרגיש אדם שיצא ממעגל העוני והסמים לחיים חדשים לחלוטין? איזו הקלה חשה "עגונה" שקיבלה מבעלה גט אחרי שבע שנים? ואיזה חיוך מתפשט על הפנים כשמקבלים רישיון נהיגה אחרי שישה מבחנים כושלים ועשרות שיעורים?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יש לאן להמשיך. עידן ברקן, אז ועכשיו (צילום: מוטי ברקן)
יש לאן להמשיך. עידן ברקן, אז ועכשיו | צילום: מוטי ברקן

מי אני? עידן ברקן, בן 28 מכרמיאל.

מה השינוי שעברתי? עידן היה בן 21 כשעבר תאונת דרכים קשה בנמיביה ונפצע בין השאר בראשו. הוא הוגדר כפצוע אנוש והיה בתרדמת במשך שנה וחצי. הוא התעורר כנגד כל הסיכויים והחל בתהליך החלמה ארוך וקשה. אבל השינוי הגדול מאז קרה דווקא בחודשים האחרונים: אחרי שבמשך שנים היה תלוי בהוריו ובמטפליו לצורך תפקוד יומיומי, החל עידן לעבוד ב"חנות עם משמעות" של עמותת "כיוונים"בעכו. עידן מתרכז בעבודה השיווקית - הוא מכיר לעוברים ולשבים את החנות ומעודד אותם לרכוש בה. במקביל, במסגרת השיקום שעבר בבית לוינשטיין, הוא רוכב על סוסים ועל אופניים ומחזק את גופו ואת ביטחונו העצמי.

מה זה עצמאות בשבילי? "אני לא צריך את אבא ואמא. יש לזה משמעות גדולה וזו הרגשה נפלאה. אבל זה עוד לא הסוף בשבילי, יש לי לאן להמשיך".

"לעשות משהו שלי". יואב מגיד
"לעשות משהו שלי". יואב מגיד | צילום:

מי אני? יואב מגיד, בן 15, תלמיד כיתה י' ושנה שנייה בפרויקט "פרחי הייטק" במכללת נתניה.

השינוי שעברתי השנה? יואב הגה רעיון ייחודי: אפליקציה שנועדה לסייע למי שסובל מבעיות של קשב וריכוז על ידי נעילת אפליקציות בסלולרי לזמן מוגדר מראש כדי למנוע הסחות דעת. היא נועדה בעיקר לתלמידים. בימים אלה הוא מנסה לגייס מימון ראשוני לפרויקט. ואיך הוא הגיע לזה? הוא פשוט ראה את הקשיים של חבריו לספסל הלימודים וחשב על דרך להקל עליהם.

מה זה עצמאות בשבילי? "זה משהו שלא חשבתי שאגיע אליו בגיל כזה צעיר. זה כיף גדול לעשות משהו שהוא שלי, שאני אוהב, ועוד להרוויח ממנו כסף. זה מדהים לקבל את התמיכה מהחברים ומהמשפחה".

"צמחו לי גלגלים". קטי וולף (צילום: גילי הדרי)
"צמחו לי גלגלים". קטי וולף | צילום: גילי הדרי

מי אני? קטי וולף, בת 29.

מה השינוי שעברתי השנה? קטי התחילה ללמוד נהיגה בגיל 27. מאז היא הספיקה לעבור כ-100 שיעורי נהיגה אצל שני מורים שונים בשתי ערים שונות - ושבעה מבחני תיאוריה. השנה, בגיל 29, היא עברה בהצלחה טסט אחרי שישה מבחנים כושלים. עכשיו היא חוגגת. "זה היה בשבילי עניין של עקשנות", היא אומרת. "עשיתי דרך כל כך ארוכה שלא רציתי לוותר, והעובדה שיש לי את זה בידיים עושה לי טוב".

מה זה עצמאות בשבילי? "אני מרגישה שצמחו לי גלגלים, במיוחד שהחוק לא מחייב אותי לנהוג עם נהג מלווה. זה קצת מלחיץ כי אני ברכב עם אנשים מנוסים ממני, אבל זה מרגש מאוד".

"הכול יהיה פשוט יותר". שאנון אקבולוט (צילום: באדיבות המשפחה)
"הכול יהיה פשוט יותר". שאנון אקבולוט | צילום: באדיבות המשפחה

מי אני? שאנון אקבולוט, בת 12.

מה השינוי שעברתי השנה? שאנון שנולדה בארץ להורים מהפיליפינים, קיבלה השנה מעמד קבע חוקי שלו ייחלה. "שמחתי, עפתי מהתרגשות", היא מתארת את הרגע בשפה כל כך ישראלית. "חיכיתי חמש שנים עד שקיבלתי את האישור ואני מרגישה משוחררת יותר".  עד כה נמנע משאנון לבקר את משפחתה שנותרה בפיליפינים. "עכשיו אני מקווה שאוכל לנסוע לבקר", הוסיפה.

מה זה עצמאות בשבילי? "התעודה הכחולה תיתן לי את תחושת השייכות שלה חיכיתי כל כך. כל החברות שלי כבר קיבלו את התעודה ורק אני לא קיבלתי. לפעמים בטיולים בבית הספר מבקשים את מספר הזהות ואני תמיד מתביישת לתת את הדרכון. כאילו שאני לא שייכת. עכשיו הכול יהיה פשוט יותר".

"זכיתי בחופש שלי". אילוסטרציה (צילום: סתיו גטניו)
"זכיתי בחופש שלי". אילוסטרציה | צילום: סתיו גטניו

מי אני? גל, בן 26.

מה השינוי שעברתי? גל היה בן 21 כשנכנס בפעם הראשונה לתהליך של גמילה מסמים. במשטרה היו רשומים על שמו יותר מ-17 תיקים על עבירות מגוונות. בשנה האחרונה, בסיוע עמותת על"ם, חייו התהפכו מהקצה אל הקצה, ובעיקר נטש את הסמים. "בתהליך לא ארוך עברתי מאש למים", הוא מספר. "שילמתי את החובות שלי, חסכתי כסף, יש לי עבודה קבועה, למדתי משחק ואני מתנדב איפה שאני יכול. אני אוהב את העולם, נהנה מהחיים ועושה את הדברים שחלמתי לעשות".

מה זה עצמאות בשבילי? "זה אומר שיצאתי לחירות נפשית. זכיתי בחופש שלי. אם הייתי משועבד כל החיים למשהו, היום הבחירה היא בידיים שלי".

שינוי משפחתי. תמר לוי (צילום: פוטו גודלי)
שינוי משפחתי. תמר לוי | צילום: פוטו גודלי

מי אני? תמר לוי.

מה השינוי שעברתי השנה? תמר ובעלה מגדלים ביחד עשרה ילדים, ארבעה מהם מתחת לגיל 18. לפני שנתיים, כחלק מפעילות עמותת "לתת עתיד" השתתפה תמר בקורס יזמות להעצמה נשית מטעם עירית בת ים, והקימה עסק לעיצוב וייצור מטפחות וכיסויי ראש. אבל השינוי האמיתי קרה רק בשנה האחרונה: מנטורית של העמותה שליוותה אותה, הדי גל, עזרה לה לייצר גידול משמעותי בהכנסות העסק וכך השתפרה איכות החיים שלה ושל משפחתה באופן דרמטי.

מה זה עצמאות בשבילי? "זה היה מאוד קשה. עכשיו, כשאני מצליחה בעולם, כשאנשים מתקשרים אלי ודורשים את הסחורה שלי ולא רק אני רצה אחריהם, זה עושה משהו".

טבעת נישואים (צילום: חדשות 2)
"בפני עצמי אחרי שנים". מירב ישועה | צילום: חדשות 2

מי אני? מירב ישועה.

מה השינוי שעברתי? "השנה קיבלתי גט אחרי שבע שנים של עגינות. זה מרגיש נפלא - שחרור אחרי שנים שהייתי לבד וגידלתי לבד את הילדים אבל עדיין נחשבתי לנשואה".

מה זה עצמאות בשבילי? "אני מרגישה שאני אישיות בפני עצמי. עד עכשיו לא יכולתי להמשיך את החיים. הייתי תלויה במישהו שלא נמצא בחיים שלי, לא נמצא בארץ. וזה נגמר, ברוך השם. אני מרגישה חופשיות כזו".

להגשים בדרך שלי". שי סבן (צילום: נוי שרפי, אדר הוכמן)
להגשים בדרך שלי". שי סבן | צילום: נוי שרפי, אדר הוכמן

מי אני? שי סבן, בת 21 מיהוד.

מה השינוי שעברתי? לפני שמונה חודשים השתחררה שי משירות קבע כקצינה בחיל המודיעין.

מה זה עצמאות בשבילי? "עכשיו אני עובדת כל יום, מרוויחה כסף בשביל עצמי ולא מסתמכת על ההורים. בזמן השירות הרגשתי תלויה בבית וההורים עשו בשבילי הכול. בעצם כל החיים שלי הייתי במסגרות קבועות ועכשיו זה שונה. העצמאות שלי נועדה להגשים את המטרות שלי בדרך שלי ובכוחות עצמי".