מאות אמנים ויוצרים התכנסו הערב (ראשון) בנמל יפו ובנמל חיפה כדי למחות נגד הצעדים וההתבטאויות של שרי הממשלה ביחס לתרבות בישראל. כ-20 אמנים נאמו במהלך האירוע, בהם גילה אלמגור, חנן יובל, ואנשי מחול וקולנוע מובילים. למרות הביקורת החריפה שהשמיעו, בכוונתם לפנות לשרת התרבות מירי רגב על מנת לעבוד עמה בשיתוף פעולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה הרגע להרים ראש אל מול ההתבהמות השלטת ברחובותינו ולומר לגברת רגב: 'תרגיעי'", אמר השחקן עודד קוטלר, שתקף בחריפות את התנהלותה של השרה מאז נכנסה לתפקיד. "לא ניתן לך לעמול קשה, לא נאפשר לך ליצור במקומנו, לא ניתן לך לומר לנו מה לעשות ואיך לעשות ומה לא לעשות".

"החשש הגדול הוא שהם מנסים להפוך אותנו למשרתים של השלטון", אמר לפני הכנס השחקן משה איבגי. "אנחנו לא כאלה. האמנות והתרבות צריכות לפעול בחירות גמורה".

כנס החירום ביפו, אתמול
כנס החירום ביפו, הערב | צילום: חדשות 2

"התכנים צריכים להיות מחוץ לתחום משרד התרבות", המשיך איבגי. "אם מישהו חרג מגבולות החוק, יש בשביל זה את המשרד לביטחון פנים, את הפרקליטות ואת בתי המשפט. משרד התרבות צריך לעודד תרבות ולא להתעסק בתכנים".

הזמר חנן יובל אמר כי "הרוב המוחלט דוחה את האמרות שאני מתייחס אליהן, אבל הבעיה מתחילה מלמעלה, מראש הממשלה שלנו. הייתי מצפה ממנו לשפוך מים קרים על דברים כאלה".

יועמד לדין
איבגי, הערב | צילום: חדשות 2

מנכ"לית תיאטרון בית לסין ציפי פינס אמרה היום, בשונה מעמדת האמנים המוחים כי "בזכות מלחמת התרבות עלינו לכותרות. בזכות דיאלוג לא מוצלח יהיו תוצאות טובות". פינס אף טענה כי "אף אחד לא ניסה להשתיק אותנו אף פעם". גם השחקן והבמאי שלמה וישינסקי אמר כי "לא כצעקתה. אם רגב תצליח, גם אנחנו נצליח".

תמם, הערב בכנס
תמם, הערב בכנס | צילום: חדשות 2

בין הדוברים הייתה גם אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם ז"ל שנחטף ונרצח על ידי ואליד דקה. הצגה שנכתבה על ידו, "הזמן המקביל", נגנזה בשבוע שעבר בידי שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי). תמם טענה כי "מדינת ישראל לא צריכה לממן את זה". בזמן נאומו של נציג התיאטרון הערבי החלה תמם לבכות. "ואליד דקא הוא רוצח אכזר ולא גיבור תרבות", אמרה. "מדינת ישראל לא צריכה לממן את זה. כואב מאוד שהפנו את הדיון לכיוון של צנזורה וסתימת פיות".

"לא כצעקתה". וישינסקי | צילום: חדשות 2

"לא יהיו חרמות מבית"

שרת התרבות והספורט מירי רגב (ליכוד) הגיבה הבוקר לטענות האמנים שחתמו על עצומת "הרשימה השחורה" אמש, והדגישה כי "אין לי כוונה למנוע חופש ביטוי". עם זאת, היא הבהירה כי "מוסדות שיעשו דה-לגיטימציה למדינת ישראל לא יקבלו מימון. זו לא סתימת פיות. מדינת ישראל מצויה בחרמות בינלאומיים. הצלחנו מול פיפ"א ומנכ"ל אורנג' העולמית שהתנצל ואין סיבה שיהיו חרמות מבית".

מחאת האמנים גילה אלמגור
גילה אלמגור, הערב | צילום: חדשות 2

יותר מ-300 יוצרים ובהם גילה אלמגור, מוני מושונוב, משה איבגי ואמנים בולטים נוספים מתחומי התיאטרון, הקולנוע, הטלוויזיה, האמנות והמחול, חתמו אמש על העצומה שמטרתה להביע מחאה נגד מה שהם מכנים "צעדיה הלא דמוקרטיים של הממשלה".

בעצומה נכתב: "אנו - יוצרות, יוצרים ואישי תרבות מכל תחומי האמנות מוחים נגד הצעדים שנוקטים בשבועות האחרונים משרדי הממשלה כלפי יוצרים ואנשי תרבות שיצירותיהם או השקפותיהם אינן עולות בקנה אחד עם הרוח המנשבת במשרדים אלה". האמנים, בהם רמי הויברגר, יהונתן גפן, יובל שרף ואוהד נהרין, הצהירו כי "נמשיך להישיר מבט במציאות, להביע את דעתנו ולציית לצו מצפוננו גם אם נידרש לשלם על כך מחיר".

רגב, ארכיון | צילום: פלאש 90 , מרים אלסטר

רגב ציינה בריאיון לתכנית "הבוקר של קשת" כי ביום חמישי בשבוע שעבר ערכה פגישה בת שעתיים עם נציגי מוסדות תרבות ובהם השחקנים זאב רווח ושלמה וישינסקי ומנכ"לי תיאטראות הבימה ובאר שבע, שאותה הגדירה "מצוינת", ואמרה כי הדגישה בפניהם ש"הפאניקה לא במקומה". בהמשך קראה לאמנים שחתמו על העצומה לפנות אליה: "מי שרוצה לדבר איתי מכיר את משרדי ואת הדרך אליו".