אחרי שלוחמי שייטת 13 עצרו לפנות בוקר (שני) את הספינה "מריאן" שעשתה את דרכה לחופי עזה בניסיון לשבור את הסגר הימי על הרצועה - הגיע כלי השיט לנמל אשדוד. הפעילים הזרים יועברו לנמל התעופה בן גוריון על ידי רשות האוכלוסין וההגירה ויוטסו בחזרה לארצותיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצה"ל נמסר כי תהליך ההשתלטות היה קצר ולא כלל התנגדות או נפגעים מצד הפעילים הפרו-פלסטינים שעל הסיפון. שלושת כלי השיט הקטנים שליוו את הספינה הסתובבו ועושים כעת את דרכם בחזרה ליוון. בצה"ל אמרו כי הפעולה התבצעה בהתאם להחלטת הדרג המדיני, לאחר שמוצו כל הפניות בצינורות הדיפלומטיים למנוע מכלי השיט להגיע לרצועה.

"הפעולה בוצעה לאחר מספר רב של פניות למפליגים בכלי השיט בטווחים שונים בים", נמסר בהודעת דובר צה"ל. "משהבהירו המפליגים כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט להשתלט על כלי השיט ולהשיטו לנמל אשדוד".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את חיילי ומפקדי חיל הים על עצירת הספינה, שלדבריו ניסתה להגיע לחופי עזה בניגוד לחוק. "במשט הזה אין דבר מלבד מפגן של צביעות ושקרים, שרק מסייע לארגון הטרור חמאס ומתעלם מכל הזוועות באזורנו", הדגיש נתניהו.

השתתף במשט לעזה - ונעלם
"מריאן" | צילום:

"מניעת כניסה דרך הים נעשית בהתאם לחוק הבינלאומי ואף קיבלה גיבוי מוועדה של מזכ"ל האו"ם", הוסיף ראש הממשלה. "ישראל היא דמוקרטיה שמגנה על עצמה בהתאם לחוק הבינלאומי. איננו מוכנים לאפשר הכנסת אמצעי לחימה לארגוני הטרור בעזה כמו שנעשה בעבר באמצעות הים".

"אין סגר על עזה"

גם שר הביטחון משה (בוגי) בירך על המבצע והדגיש כי לא היה מדובר במשט הומניטרי. "רצונם של המשתתפים במשט היה להמשיך במסע הדה-לגיטימציה כלפי מדינת ישראל", אמר השר. "זהו חלק ממפגן הצביעות והשקר של גורמים שונים בעולם, שמעדיפים לחזק ולתמוך בארגון טרור חסר מעצורים כמו חמאס, אשר במקום לדאוג לתושבי עזה מנסה להחדיר לרצועה אמצעי לחימה כדי להשתמש בהם נגד מדינת ישראל ואזרחיה".

עם עלייתם לסיפון, חילקו חיילי צה"ל איגרת כתובה לפעילי המשט, בה מבהירה ישראל לפעילים כי ניסיונם להציג אותה כמדינה שפוגעת בזכויות אדם - שקרי. "אולי התכוונתם להפליג למקום לא רחוק מכאן - סוריה, שם טובח משטרו של אסד מידי יום בבני עמו וזאת בתמיכת המשטר הרצחני של אירן", נכתב. "לעומת זאת, כאן בישראל אנו מתמודדים עם מציאות שבה ארגוני טרור כמו חמאס, מנסים לפגוע באזרחים חפים מפשע. מול ניסיונות אלה אנו מגנים על אזרחי ישראל בהתאם לדין הבינלאומי".