מלחמת האזרחים בסוריה הולכת ומתקרבת לגבול עם ישראל: משעות הבוקר (שלישי) נערכים קרבות עזים בחלקה הסורי של צפון רמת הגולן, סמוך לכפר הדרוזי חאדר. הקרבות הם בין כוחות המורדים שמגיעים מהכפרים הסובבים לבין צבא אסד ותושבי הכפר המזוהים עם השלטון הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באזורים הסמוכים לגבול התקבצו הבוקר עשרות דרוזים ישראלים, תושבי רמת הגולן, הצופים באמצעות משקפות על הלחימה המתמשכת בצד הסורי. בכל אותה עת נשמעים קולות נפץ רמים, כתוצאה מהירי של שני הצדדים הנאבקים. המשקיפים סיפרו כי הם חוששים לגורלם של בני משפחותיהם.

דרוזים בגולן משקיפים על סוריה (צילום: חדשות 2)
קרבות עזים בגבול, היום | צילום: חדשות 2

הקרבות הסמוכים לאוכלוסיה הדרוזית מדאיגים את התושבים הדרוזים בישראל, בגליל ובגולן. הם חוששים מפגיעה באחיהם, דבר שהופך למחושי ככל שהקרבות מתרחבים לגזרתם. בשבועות האחרונים הרבו נציגי העדה להפגין בנושא, תוך שהם קוראים לישראל להציל את בני משפחותיהם שנמצאים בלב הקרבות.

כותרות העבר: שיחות שלום עם סוריה (צילום: חדשות 2)
אש מעבר לגבול, היום | צילום: חדשות 2

"אנחנו עוקבים באצמעות הפייסבוק והרשתות החברתיות אחרי המצב שם, ומבינים שיש הרוגים ופצועים", אמר אחד מהם לחדשות 2 Online. "זו תחושה של חוסר אונים. אתה רואה מה קורה שם, אבל אתה לא יכול להתקרב, לא יכול לעזור. אנחנו קוראים לצה"ל שלא יתמוך במורדים, ויעזור לשמור על אחינו הדרוזים".

דובר צה"ל: "עוקבים אחר המתרחש, המצב בשליטה"

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז כתב היום בפייסבוק כי "הבוקר קיימנו הערכת מצב מיוחדת בראשות הרמטכ״ל, רב-אלוף גדי איזנקוט בנושא האירועים בצפון רמת הגולן. עסקנו בהשפעתם של האירועים על הדרוזים בכפרים הסמוכים לגבול ברמת הגולן מתוך שותפות וברית דמים בינינו לבין אחינו הדרוזים במדינת ישראל".

אלמוז הוסיף כי "שוחחתי לפני מספר דקות עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף אביב כוכבי שעדכן כי המצב בשטח רגוע, ללא אירועים חריגים ונמצא בשליטה מלאה. הרמטכ״ל הנחה לשמר את המציאות הנוכחית ברמת הגולן ולהבטיח את רמת הביטחון הנדרשת".