עשרות בני אדם בצדי הכביש, מכוניות שמעלות ומורידות נוסעים - זה אולי נראה כמו תחנה מרכזית סואנת באחת הערים הגדולות, אבל מדובר דווקא בכביש המהיר והמרכזי בישראל שכל עצירה בו אסורה, וכמובן - מסכנת חיים. כביש שש הפך לתחנה המרכזית של שוהים בלתי חוקיים בדרכם לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בשבועות האחרונים תיעדנו את התופעה הזו: מדי בוקר בצדי כביש שש, סמוך למחלף ניצני עוז בשרון, עומדים עשרות צעירים פלסטינים ומחכים לטרמפ. בזו אחר זו עוצרות מכוניות פרטיות וכלי רכב מסחריים בשוליים, במקום אסור לעצירה, ואוספים את הצעירים. בשעות הערב התמונה הפוכה: כלי רכב עוצרים בשוליים ומורידים עשרות פועלים שסיימו את יום עבודתם וצועדים ברגל מהכביש - בחזרה לאזור טול כרם הסמוכה.

גורמים העוקבים אחר התופעה מדי יום מכירים אותה היטב. לדבריהם, מדובר בפועלים פלסטינים, חלקם שוהים בלתי חוקיים בישראל שאין ברשותם אישור עבודה. אחרים מחזיקים באישורי עבודה. יחד הם מגיעים מאזור טול כרם, ובכביש שש פוגשים את ההסעה לעבודה.

עד לפני כמה חודשים הסכנה הייתה גדולה הרבה יותר - פלסטינים רבים היו חוצים את הכביש הסואן תוך שהם מסכנים את חייהם ואת חיי הנהגים בשעות השיא. לאחרונה הוקמה גדר גבוהה בין הכבישים לצפון ולדרום, ולפחות התופעה הזו נפסקה.

גדר הפרדה

גם אנשי משטרת התנועה מכירים את הסכנה, לא רק הביטחונית - גם הבטיחותית. לטענתם, הם פועלים לאכוף את העבירות מסכנות החיים של עצירה בשולי הדרך המהירה ועמידה לצידה.

"נושא העלאת והורדת נוסעים בכבישים ראשיים כגון כביש 6 מוכר ומטופל על ידי משטרת ישראל", אמרו לחדשות 2 Online במחוז מרכז של המשטרה. "המשטרה פועלת בשני מישורים עיקריים: אגף התנועה ממקד אכיפה בעבירות המסכנות חיים בכבישים וכל רכב המבצע עבירה מסוג זה נרשם כנגדו דוח בהתאם. בנוסף, תחנות מרחב שרון מבצעות פעולות על בסיס קבוע בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים כמו משמר הגבול לשם מניעת זליגת שוהים לא חוקיים בכל קו התפר בתחום המחוז".

כביש 6 (צילום: חן לאופולד, פלאש 90)
סכנה בשעות העומס. ארכיון | צילום: חן לאופולד, פלאש 90

מחברת "דרך ארץ", מפעילת כביש 6, נמסר כי למרות שאין בסמכותה לאכוף את חוקי התנועה, "על מנת לצמצם את התופעה אנו פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם משטרת ישראל ומבצעים פעילות אכיפה נרחבת במסגרתה נרשמים דוחות תעבורה כנגד מסיעי הפועלים. המשך ביצוע פעולות האכיפה למניעת התופעה עם משטרת ישראל יימשך על מנת להבטיח את בטיחות התנועה של לקוחות הכביש״.

רק בתחילת החודש נדקר חייל שניסה למנוע חדירת פלסטיני לישראל. השוהה הבלתי חוקי ניסה לחצות את הגדר נעצר על ידי חיילי צה"ל סמוך למחסום אורנית שבשומרון. הוא שלף סכין, תקף את מפקד הכוח ופצע אותו קל בראשו וברגליו. למרות פציעתו - הצליח הלוחם להשתלט על הדוקר.

ולמרות כל הניסיונות וההצהרות על אכיפה, התיעוד מהשטח מוכיח שהסכנות לא נוטרלו. זה עלול להיות רק עניין של זמן עד שמישהו ייפגע בגלל עצירה מסוכנת בצד הכביש, או עד שמחבל יצליח להגיע ב"דרך המלך המהירה" ליעד שיסמן לעצמו לפיגוע. בינתיים, הפצצה ממשיכה לתקתק על כביש 6.