חורף באביב: אתר החרמון, אתמול
חורף באביב: אתר החרמון, היום | צילום:

סוף השבוע האחרון שחיבר את שמיני של פסח והשבת יחד החזיר נושא אחד לכותרות: מזג האוויר. אחרי שבוע נוח ואפילו חם מהרגיל שהטיב עם מאות אלפי המטיילים, במהלך השבת פקד מזג אוויר חורפי במיוחד חלקים נרחבים בישראל - ובחרמון אפילו ירדו 10 סנטימטרים של שלג - משהו שלא רואים הרבה, במיוחד אם מדובר באמצע חודש אפריל. בעקבות הגשמים עלה מפלס הכינרת ב-3 סנטימטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשל השלגים שירדו בחרמון, נחסמו דרכי הגישה להר - והאתר יישאר היום סגור למבקרים שאולי ביקשו לנצל את היום האחרון של חופשת הפסח לבילוי במקום. ביתר חלקי הארץ ירדו גשמים - חלקם חזקים יותר וחלקם פחות. השיא נרשם בקיבוץ אילון שבגליל המערבי, שם ירדו 48 מילימטרים של גשם. המערכת החורפית תימשך גם מחר.  

חגיגות המימונה כבר החלו
חגיגות המימונה כבר החלו | צילום: יונתן סינדל, Flash90

למרות מזג האוויר החורפי, העם היהודי נפרד הערב מהמצות, ויוצאי מרוקו יחגגו את החג שכבר מזמן הפך לכלל ישראלי - המימונה. המתוקים כבר על השולחנות ובכל רחבי הארץ חוגגים את המימונה המסורתית עם שירים, ריקודים ואורחים רבים. מזג האוויר גרם אמנם לביטול אירועים רבים שתוכננו, אך במקומות רבים הוחלט על העברת האירועים שתוכננו להיערך תחת כיפת השמיים, אל אולמות סגורים. במקביל, במאפיות צופים הערב ומחר תורים ארוכים מצד הישראלים שהתגעגעו ללחם ולפיתות במהלך החג.

פגישה ראשונה בין נשיאי ארה"ב וקובה מאז שנות ה-50

סופו של החג לצד העומס בעקבות המטיילים הרבים שחוזרים לבתיהם הביא לעוד יום קשה בכבישים: במספר תאונות ברחבי הארץ נפצעו 12 בני אדם, 6 מהם באורח קשה. בחיפה ילד בן 10 פונה במצב קשה לאחר שרכב בו נסע התנגש ברכב נוסף. סמוך למעבר מיתר שבנגב נפצעו 4 בתאונה חזיתית, לאחר שמוקדם נפצע קשה נהג ג'יפ שהתהפך סמוך לקיבוץ אלמוג.

עם סופו של חג הפסח, רשות הטבע והגנים פרסמה נתונים שמהם עולה כי כמיליון וחצי בני אדם יצאו לטייל במהלך השבוע האחרון. האתרים המטוילים ביותר במהלך החג היו: גן לאומי בית שאן, גן לאומי קיסריה, גן לאומי אפולוניה, גן לאומי ירקון אפק, גן לאומי בית גוברין, שמורת מערת הנטיפים, גן לאומי אשקלון, גן לאומי ממשית, גן לאומי אשכול (הבשור), גן לאומי מצדה, שמורת טבע עיינות צוקים ושמורת עין גדי.

אובמה וקסטרו עושים היסטוריה בפנמה
היסטוריה: פגישת אובמה-קסטרו | צילום:

ומה קרה בעולם? את הקהילה הבינלאומית העסיקה במהלך סוף השבוע הפגישה הראשונה בין נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא קובה ראול קסטרו, בוועידת אמריקה שנפתחה בפנמה. השניים לחצו ידיים, בירכו אחד את השני ואף הצטלמו יחד, במחווה סמלית לכוונותיהם לחידוש הקשרים בין שתי המדינות היריבות.

קלינטון תכריז על מועמדותה לנשיאות ארה"ב

מהבית הלבן נמסר כי השניים לא ניהלו שיחה ארוכה ובעלת חשיבות במהלך הועידה אתמול, אך צפויים להיפגש בשנית היום. "אנו מסתכלים לעבר העתיד, אין לי עניין להמשיך בקרבות שהחלו לפני שנולדתי", אמר אובמה בכינוס והוסיף: "המלחמה הקרה הסתיימה לפני שנים רבות. המדיניות החדשה כלפי קובה היא נקודת מפנה ליבשת אמריקה". מקבילו הקובני אמר כי בארצו יש "הסכמה לדיאלוג" עם ארה"ב, האויבת הוותיקה.

הנשיאה הראשונה? קלינטון, ארכיון
הנשיאה הראשונה? קלינטון, ארכיון | צילום: Ralph Alswang

עוד באמריקה, הפרשנים הפוליטיים צופים שבמהלך יום ראשון תכריז הילארי קלינטון, מזכירת המדינה לשעבר, כי היא מתכוונת להתמודד על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב בבחירות שיתקיימו בסוף 2016. קלינטון, שגרה שמונה שנים בבית הלבן כאישה הראשונה בזמן כהונת בעלה ביל כנשיא בשנות ה-90, נחשבת למועמדת הדמוקרטית הבולטת ביותר לרשת את אובמה.