נכה על כסא גלגלים חשמלי, לקוית דיבור - לא הורשתה אתמול לעלות לאוטובוס ללא שום סיבה ובניגוד ברור להנחיות החוק ולתקנות משרד התחבורה. האירוע תועד על ידי צעירה שחיכתה בתחנה, ולא רק שהיא נדהמה מהיחס של הנהג לאישה שמוגבלת בתנועה - אלא היא גם ספגה איומים מהנהג שטען שישבור לה את מכשיר הטלפון הנייד. תיעוד האירוע הגיע לידי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רותי (64), לקוית דיבור שסובלת גם מנכות פיזית משמעותית המתינה עם נוסעים נוספים בתחנת אוטובוס ציבורית, סמוך לקניון קריית אונו, ביחד עם המטפלת שלה עד שהגיע קו 76 עליו ביקשה לעלות. במקום להעלות ולסייע לה, כפי שהחוק וגם ההיגיון הבריא דורש, הנהג לא הותיר לה לעלות בטענה ש"אסור להעלות קלנועית". עם זאת, רותי טענה כי לא מדובר בקלנועית אלא על כיסא חשמלי שנרכש לפני כחודש.

אישה אחרת שעמדה בתחנה תיעדה את האירוע, ובתגובה הנהג איים עליה: "אל תצלמי... אני אשבור לך את המכשיר, אל תצלמי", אמר הנהג בתיעוד לצעירה שתיעדה המקרה. "יש פה אישה מבוגרת על כיסא", אמרה כשניסתה לשכנע אותו להעלות את האישה לרכב, אך לא הצליחה בכך.

הוא בתגובה אמר כי גם אתמול היא ניסתה לעלות על הקו - וכי היא לא תעלה. לאחר מכן הוא סגר את הדלתות ונסע מהמקום, בעוד הנכה לקוית הדיבור מנסה להגיד לו שזה כיסא שמותר לו לעלות. לפני שנסע מהמקום הוא צעק: "אז תתלונני".

"הוא זלזל בי מול אנשים"

זמן קצר לאחר מכן, רותי, יחד עם המטפלת שלה, עלו על קו אוטובוס אחר בו הנהג, כמובן, לא טען כי אסור לה לעלות. "הוא פשוט לא רצה להעלות אותי, למרות שזה כיסא שאפשר להעלות אותו", היא אמרה לחדשות 2 Online. "הוא זלזל בי ודיבר אלי לא יפה מול אנשים רבים".

הצעירה שצילמה את המקרה אמרה כי העוברים והשבים לא התערבו. "כולם היו אדישים לזה, אני הרגשתי כאילו אני במקומה כי קשה לה לדבר, הנהג אפילו לא רצה לתת לי את השם שלו. זה פשוט נורא שזה מה שקרה שם - אסור שדבר כזה יקרה, הוא דיבר אליה ואלי בצורה פוגענית".

על פי החוק מפעילי קווי האוטובוסים מחויבים לאפשר לאנשים עם מוגבלויות להשתמש באוטובוס לצרכיהם. לכן, בין השאר, חברות התחבורה הציבורית במדינה מחויבות לקנות רכבים עם דלתות רחבות המצוידות במדרגה שמאפשרת להעלות לרכבים כיסאות גלגלים.

מחברת קווים נמסר בתגובה: "קווים רואה בחומרה את המקרה, ומגנה את התנהגות הנהג כלפי הנוסעת. פעולותיו של הנהג נוגדות את נהלי החברה בנושא נגישות אנשים בעלי מוגבלות, אשר מאפשרים עליית נוסעים הנעזרים בכיסא גלגלים חשמלי באמצעות הציוד המיועד לכך הנמצא בכל אוטובוס עירוני של החברה. כל נהגי חברת קווים עוברים הדרכות מפורטות בנוגע לאופן הסיוע אותו יש להגיש לאנשים בעלי מוגבלות עם קבלתם לעבודה בחברה, בנוסף להדרכות ריענון מידי שנה. קווים מבקשת להתנצל בפני הנוסעת על עוגמת הנפש שנגרמה לה, במקביל לזימון הנהג לבירור משמעתי".

שר התחבורה ישראל כץ הבטיח למצות את הדין מול חברת "קווים". "זהו מקרה חמור שאסור לעבור עליו לסדר היום", אמר. "חוסר מתן מענה לאנשים עם מוגבלויות מצד עובד ציבור זה דבר לא מקובל. הנחתי את גורמי המקצוע במשרד התחבורה לחדד ולרענן את הנהלים מול כלל חברות התחבורה הציבורית".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

המידע הראשוני הגיע באמצעות עמוד הפייסבוק של חדשות 2.