חג הפסח הסתיים, השולחנות הועמסו ממתקים וחגיגות המימונה נפתחו בשירים ובריקודים - במזג אוויר חורפי במיוחד: עם צאת החג החלו הערב (שבת) בכל רחבי הארץ האירועים המסורתיים של יוצאי מרוקו. מזג האוויר החורפי גרם אמנם לביטול אירועים רבים שתוכננו, אך במקומות רבים הוחלט על העברת האירועים שתוכננו להיערך תחת כיפת השמיים אל אולמות סגורים. במאפיות רבות השתרכו תורי ענק כחלק מ"הבהלה לחמץ" של צאת החג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רבבות חוגגים את צאת חג הפסח באירועים הצבעוניים, ובהם גם פוליטיקאים רבים: ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמור היה להתארח במימונה בקיסריה העתיק את מיקומו לאור עקיבא - שם בוטלו החגיגות הגדולות שתוכננו למחר. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון חוגג בבית שמש, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין טועמים מופלטה במימונות באשקלון והנשיא לשעבר שמעון פרס נמצא בתל אביב.

נתניהו הדגיש בדברים שנשא במימונה כי "יש לחזק את האחדות בעם" ולדאוג לפיתוח הכלכלי, תוך "הורדת יוקר המחיה ובייחוד מחירי הדיור". הוא התייחס להסכם המסגרת בין אירן לשש המעצמות והבהיר כי המתווה "נותן למדינת הטרור המובילה בעולם נתיב בטוח לפצצות גרעין - מה שיאיים על ישראל, המזרח התיכון והעולם כולו".

פרס באשקלון
פרס באשקלון | צילום: חדשות 2

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג ורעייתו מיכל חגגו אף הם את המימונה. סבב הביקורים החל אצל משפחת אסייג בירושלים ומשם ממשיכים בני הזוג לביקורים אצל משפחת פרס בבית שמש ומשפחת בן סעדון במודיעין. לאחר שטעם ממאכלי החג אמר הרצוג: "המימונה היא מסורת נפלאה של מעבר מקודש לחול במהלך האביב. השנה הגשמים הפתיעו, אבל אין מזג אוויר שיצנן את השמחה הרבה. אני מאחל לכל החוגגים והמארחים 'תרבחו ותסעדו'".

השולחנות עמוסים ממתקים
השולחנות עמוסים ממתקים | צילום: מור לוי

גם שר הביטחון משה יעלון קרא לאחדות בעם, בבית משפחת קסלסי שאירחה אותו לחג: "אחרי מערכת בחירות בה לצערנו היו אמירות כאלה ואחרות, אין דבר יותר חשוב מאחדות העם שבאה לידי ביטוי בחג המימונה, כשהבתים נפתחים לכל עם ישראל באשר הוא, בלי הבדל, כאשר מכבדים אחד את השני וסובלניים אחד לשני, החג הזה מסמל את אחדות העם".  

חגיגות המימונה
צילום: חדשות 2

החורף חזר, אירועים רבים בוטלו בכל רחבי הארץ

הגשם, הברד והרוח הביאו לביטול המימונות המרכזיות באשקלון וקריית ביאליק. בנשר בוטלה הופעתו של הזמר פאר טסי והאוהל המסורתי הועבר להיכל התרבות שבעיר. ד כבד ירד בשעות האחרונות במרכז הארץ וכמויות גדולות של גשם יורדות מהצפון ועד הנגב ושלג יורד בחרמון.  עיריית באר שבע הודיעה כי בשל מזג האוויר הסוער יידחה האירוע שתוכנן להיערך מחר בפארק בשכונה ד'. גם בשדרות לא יתקיימו האירועים כמתוכנן.

חגיגות המימונה
צילום: חדשות 2
הרצוג במימונה
הרצוג במימונה | צילום:
מלכת הערב - המופלטה. ארכיון
מלכת הערב - המופלטה. ארכיון | צילום: כפיר אלמליח
לפיד חוגג ברחובות
לפיד חוגג ברחובות | צילום:
דרעי ורגב חוגגים
דרעי ורגב חוגגים | צילום:

בעמוד הפייסבוק של העירייה נכתב: "בהתאם לתחזית, צפויים גשמים בחגיגות המימונה. לצערנו, במצב זה, לא יתאפשר לקיים את אירוע המימונה בפארק עזריאלי. אנו כמובן נדחה את ההופעות למועד אחר ונחגוג עמכם את חגיגות המימונה השונות אשר יתקיימו בבתיכם".

גם בצפון בוטלו אירועים בשל מזג האוויר. ראש עיריית קריית ביאליק הודיע בעמוד הפייסבוק שלו כי עקב מזג האוויר החורפי החליטה הוחלט על ביטול חגיגת המימונה המרכזית בה אמור היה להופיע שלומי שבת. בחצור הגלילית בוטלו כל אירועי המימונה שתוכננו. האירועים בצפת יתקיימו האירועים כסדרם בהיכל התרבות המקומי. במרום הגליל יוחלט אם לקיים את האירועים עם צאת השבת.