ביום שישי האחרון עבר בפרלמנט הפולני "חוק השואה", החוק השנוי במחלוקת שמטיל עונש של עד 3 שנות מאסר למי שישתמש במונח "מחנה השמדה פולני" או יאשים את פולין בהשמדת היהודים במלחמת העולם השנייה. החוק גרר גינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית בישראל, אך גם ניצולי השואה בעצמם לא חוסכים בביקורת על פולין ועל החקיקה החדשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לטענת הפרלמנט הפולני, מטרת החוק אינה להתריס, אלא רק לוודא כי האחריות על ניסיון ההשמדה של העם היהודי יוטל על גרמניה הנאצית ולא על פולין. אך מנגד, ניצולי שואה מציינים בפירוש כי גם פולין אחראית לחלק מהפשעים שבוצעו נגד היהודים במלחמת העולם השנייה.

"בושה וחרפה לאנושות כולה"

"הצילה אותי פולניה אחת, אבל היא הייתה אחת ממאה", סיפר ריצ'ארד ונגר, ניצול שואה יליד פולין, שכיום מתגורר במגדלי הים התיכון בנורדיה. מגיל 9 הוא נדד לבדו, וחייו ניצלו הודות לאישה זרה שהחביאה אותו בכנסייה. "אני חושב שהפולנים עבדו עם גרמנים. הפולנים שאני מכיר היו הורגים יהודים שהצליחו לרוץ מגרמנים, כמוני. הייתי רץ מהפולנים לא פחות מהגרמנים. הם לא עשו את השואה, זה לא היה רעיון של פולנים, אבל הם עבדו לעזור לגרמנים".

יפה פאר
יפה פאר | צילום:

"אני ניצולת אושוויץ בירקנאו בפולניה", אמרה יפה פאר, בת 90 מראשון לציון. "הפולנים היו אנשים מאוד אכזריים והרגו יהודים בשפע כדי לתפוס את הבתים שלהם. עכשיו הם רוצים להכחיש? זו בושה וחרפה לאנושות כולה, לכל האנושות וכל העמים שהם יכולים לעשות דבר כזה. הם יודעים טוב מאוד מה שהם עשו, הלהבות של הארובות היו בפולין. אחרי השואה, כשהיהודים רצו לחזור לבתיהם, המשטרה אמרה להם 'לא תישנו פה. אם אתם תלכו הביתה - הפולנים יהרגו אתכם'".

"אלפי פולנים לקחו חלק בהשמדת היהודים"

ד"ר ארד יצחק, דייר במגדלי הים התיכון, היסטוריון ויו"ר יד ושם לשעבר, שכתב את הספר "מבצע ריינהרד'" על השמדת יהודי פולין בהוצאת יד ושם, סיפר שיש עדויות לכך שגם לפולנים הייתה אחריות ברצח העם.

ד
ד"ר ארד יצחק | צילום:

"צריך לזכור דבר אחד: רוב העם הפולני היה אדיש להשמדת היהודים", ציין ד"ר יצחק. "קראתי כתבים ממחתרת פולנית מאותה תקופה שאומרים 'אנחנו לא מצטערים על היעלמות יהדות פולין'. היו אלפי פולנים שלקחו חלק בהשמדת היהודים, בדרך של הלשנה, בדרך של מסירת מקומות מסתור, וגם ברצח יהודים. אין ספק שהחוק הזה הוא חוק שערורייתי ולא במקומו. ודאי אין מקום להאשמות פליליות בנושא הזה. אני מקווה שממשלת פולין תחליט על ביטול החוק או על שינוי משמעותי בחוק הזה".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il