על רקע האירועים האחרונים במדינה, מיצג של דגל ישראל מט לנפול הוצב הבוקר (שני) בכיכר רבין מול בניין העירייה. האמן שעומד מאחורי המיצג הוא איתי זליאט, מי שעמד מאחורי הצבת הפסל המוזהב של רה"מ נתניהו בדצמבר 2016. "כל אזרח צריך להרגיש מה המיצג הזה עושה לו בבטן, מה האחריות שלו ומה ביכולותו לעשות", הוא מסר ל"חדשות Online".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האמן הבהיר בשיחה כי הוא לא מפרש את המיצג שהציב במכוון, במטרה לאפשר פרשנויות רבות וסותרות למיצג. "אנחנו נמצאים באותה מיקום של העבודה הקודמת שלי", תאר זליאט. "בעבודה הזאת אני מנסה לבדוק את הנקודה הזאת של קיטוב שיש כאן. מה שמאפיין את הדגל במצבו התקין זה שהוא עומד זקוף העמידה הישרה מסמלת את התקינות ושהכל עובד כמו שצריך. כאן יש מצב ביניים. חלק מהעם יסתכלו ויגידו שהכל מצוין, וחלק יגידו שאנחנו על סף קריסה"."אנחנו רואים ביום יום הרבה דיבורים, והרבה מילים מלאות בשנאה וקיטוב. חשוב לי שכל אחד שרואה האת המיצג הזה ירגיש מה זה עושה לו בבטן ומה האחריות שלו מול הדבר הזה ומה הוא יכול לעשות מול המצב המטריד הזה שהבית שלנו נמצא בו".

עוד הוסיף זליאט כי הוא מנסה להציב לאזרחים מראה. "אני מצלם מצב לפי מה שאני רואה אותו ואנשים מגיבים למצב הזה. לא נראה לי שיש לנו את היכולת באמת להכיל את האירועים המאוד משמעותיים שקורים פה, אז אנחנו מדחיקים. ופה אני מנסה לעלות מעל ההדחקה הזאת. אין פה משהו שפוגע, לא בגלל שאני רואה שיאהבו אותי, אלא בגלל שאין לנו שיח. אנחנו ישר מתלהמים ומקטלגים ימין או שמאל, פה יש משהו שרואה את כל התמונה ואומר אנחנו כולנו חיים פה באותו מקום והמקום הזה בסכנה".

המיצג, הבוקר
המיצג, הבוקר | צילום:
המיצג הקודם על נתניהו שעורר סערה
הפסל של רה"מ שהוצב ב-2016 | צילום: חדשות 2

שרת התרבות מירי רגב הביעה זעם על הצבת המיצג ואמרה כי "הדגל מט לנפול רק אצל חלקים מסוימים וקיצוניים בחברה שלא מוכנים לקבל את הכרעת הבוחר". השרה כינתה את המיצג - "פרובוקציה זולה ומקוממת של חוגי שמאל בשוליים" והוסיפה כי עבורם "שלטון ימין הוא בבחינת יום אבל". לדבריה, "בעוד בישראל כולה מניפים בגאון את הדגל יש מי שבוחר להוריד אותו. נמשיך לשאת בגאווה את הדגל ונעלה אותו על נס על אפם ומיצגם".

מירי רגב
"פרובוקציה". רגב | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

בשנה שעברה הפסל, בדמותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהונח באותו המקום עורר סערה משמעותית, והביא לעשרות בני אדם שהתקבצו באזור והתעמתו אלה עם אלה. בסופו של דבר הפסל הופל על ידי עובר אורח, זמן קצר לפני שהעירייה הורתה להסירו.