החרמון הוא האתר היחיד בישראל שניתן לגלוש בו בשלג ולעשות סקי, אך החורף הקצר במזרח התיכון, העלייה המהירה בטמפרטורות ואחוזי הלחות הגבוהים הם רק חלק מהבעיות של מנהלי האתר ואורחיו, שזקוקים למפלס שלג מספק כדי ליהנות מהגלישה. כעת עשוי להימצא פתרון יצירתי ומיוחד לבעיה - תותח שייצר שלג בהתאם לתנאי מזג האוויר ויהיה מסוגל לירות אותו למרחק של כ-60 מטרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התותח המיוחד, מייצור איטלקי של הטכנולוגיה החדישה ביותר הקיימת בתחום, יובא לאתר למטרת ניסוי ראשון, והוא אמור לעבוד באופן אוטומטי בהתאם לטמפרטורה באתר ואחוזי הלחות בו, על פי נוסחה שמצליבה בין השניים.

אתר החרמון, הבוקר (צילום: אתר החרמון)
אתר החרמון, הבוקר | צילום: אתר החרמון

 

על פי הנתונים שנמדדו הבוקר (חמישי), הטמפרטורה עמדה על 3 מעלות באתר והלחות עמדה על 30%. אנשי האתר מסרו כי שילוב זה מאפשר ייצור שלג למרות שהטמפ' הייתה מעל האפס. לדבריהם, אחוזי הלחות הנמוכים הם הגורם המשמעותי לייצור שלג, וכאשר הם גבוהים השלג נמס.

כדי שהתותח יצליח לייצר שלג, המים נלקחים ממי המאגרים הנמצאים במתחם מזחלות האקסטרים. בתנאי מזג האוויר החרמון צורך התותח בין ליטר וחצי לשני ליטרים לשנייה, וככל שיש תנאים טובים הוא פותח יותר ברזים כדי לייצר יותר. על פי אתר החרמון, במצב הטוב ביותר התותח יהיה מסוגל לייצר נפח של בין 3-2 מטרים מעוקבים.

תותח השלג בפעולה באתר החרמון (צילום: אתר החרמון)
צילום: אתר החרמון

"ניסוי התותח הוא שלב ראשון בבחינה אותה מבצעת הנהלת החרמון במטרה למצוא פתרונות לייצור שלג בין מערכות חורף ותגבור וחידוש השלג הקיים", אמר יריב ברוך, סמנכ"ל התפעול באתר החרמון. "מדובר במערכות בהן נעשה שימוש בכל אתרי הסקי בעולם. בתור האתר היחיד בישראל חשוב לנו לחדש ולהיות מעודכנים בחידושים העולמיים".