רגב בשנה שעברה (צילום: חדשות)
רגב חושפת את סמל החגיגות לפני חודשיים | צילום: חדשות

300 הורים שכולים שיגרו היום (ראשון) מכתב לשרת התרבות מירי רגב בדרישה להחזיר את מקהלת ההורים השכולים שתוכננה להופיע בטקס יום העצמאות ה-70 למדינה. אלא שבפוסט שפרסמה השרה רגב בפייסבוק שעות לאחר מכן, היא הבהירה כי ההופעה בוטלה ביוזמת ההורים השכולים ולא ביוזמתה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במכתב ההורים השכולים, הם פנו לשרה רגב "באופן אישי בבקשה לשקול שנית את ההחלטה לביטול הופעת מקהלת ההורים השכולים". לדבריהם, "ההשתתפות של מקהלת ההורים היא לא אירוע מוסיקלי גרידא. היא הופעה והשתתפות המסמלת את הקשר וההמשכיות של נוכחות הבנים בטקס שלולא הם, לא היה יכול להתקיים כמו גם מדינת ישראל כולה".

ההורים השכולים ציינו כי הסכימו לבקשה להופיע בטקס, למרות שהדבר כרוך למעשה בעזיבת קברי ילדיהם שנפלו ביום הזיכרון: "למרות הקושי הסכימו חברי המקהלה לבוא ולהשתתף בכנס ונערכו בהתרגשות. הרגשנו והבנו כי זו דרכנו לייצג את הבנים ואת הזיכרון שלהם".

יום הזיכרון, קבר של חייל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"מאז היוודע ההחלטה לשלול את השתתפותנו בשם בנינו היקרים והאהובים, אנו חשים עלבון צורב, פגיעה ואכזבה קשה, וזאת ללא כל הסבר והצדקה", הוסיפו ההורים השכולים. "התחושה כי ניתן לשנות החלטה שנוגעת להורים שכולים בהינף יד וללא כל הצדקה מוסרית או ערכית, מדירה שינה מעיניי הורים רבים ומציפה כאב עצום עבורנו, ומציפה הרגשה כאילו נשכחנו".

המכתב הקשה שוגר לשרה היום, והיא בתגובה פרסמה פוסט בפייסבוק בו הסבירה את שקרה: לדבריה, ההופעה בוטלה לבקשת ההורים השכולים עצמם. "לאורך כל שנות שירותי בצה"ל ובתפקידיי הציבוריים בכנסת ובממשלה, תמכתי וליוויתי את המשפחות השכולות באהבה ובהערכה גדולה", כתבה השרה. "השתדלתי לא להיכנס למחלוקות בין הארגונים וזאת מתוך כבוד לכל אחד מהארגונים. לצערי, משרבבים את שמי - שלא בצדק, למאבק שיש בין הארגונים בעניין טקס המשואות".

"החלטתי לקבל את עמדת הארגונים היציגים כדי להימנע ממעורבות במאבקים שלא לי", הוסיפה. "בטקס יהיה ייצוג מכובד ומכבד למשפחת השכול אותם אני אוהבת ומכבדת. לפוסט צירפה רגב את המכתב המקורי שנשלח אליה, ועליו חתומים יו"ר יד לבנים אלי בן שם ויו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל תמי שלח. 

בן שם ושר הביטחון, ארכיון (צילום: דוברות יד לבנים)
בן שם ושר הביטחון, ארכיון | צילום: דוברות יד לבנים

במכתב שצירפה השרה, הודיעו שני יושבי הראש כי הם אלו שמוותרים על ההופעה שתוכננה. במכתב הודיעו השניים לרגב כי "החלטנו אנו הארגונים היציגים במדינת ישראל של המשפחות השכולות - ארגון אלמנות ויתומי צה"ל וארגון יד לבנים, לוותר על הופעת ההורים השכולים ואלמנות צה"ל בטקס הדלקת המשואות בשם אחדות משפחת השכול ולאור העובדה שישנם הורים שכולים נוספים שביקשו להופיע בטקס".

"מהיכרותנו עמך ומהיכרותי את רגישותך הרבה למשפחת השכול אנו סומכים ובטוחים שתמנעי פיצול של משפחת השכול ופגיעה ברגשות במשפחות בטקס ממלכתי שיש בו מסדר לאחדות ולא פיצול ופלגנות", נכתב במכתב שנחתם בקריאה: "הדבר הנכון והראוי לעשות יהיה להשאיר את הטקס במתכונתו הנוכחית".