התכתבות בין עובדי סניף ארומה בערד
התכתבות בין עובדי סניף ארומה בערד | צילום:

"אין לדבר ערבית בסניף": כך הנחה זכיין סניף ארומה בערד את עובדיו אתמול (שישי), בשעות הבוקר בעקבות מקרה שהתרחש במקום, בו העובדים דיברו ערבית. בהנחיה ששלח בקבוצת הוואטסאפ של העובדים דרש המנהל: "עקב מקרה שקרה כרגע בסניף אני מבקש לא לנהל שיחות בערבית. לא בין העובדים ולא עם הלקוחות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"עקב מקרה שקרה כרגע בסניף אני מבקש לא לנהל שיחות בערבית מקדימה, בין עובד לעובד או בין עובד ללקוח", הנחה מנהל הסניף בערד את עובדיו. "תודה, מי שרוצה מידע על המקרה נא לפנות אליי", הסביר בקצרה.

רשת ארומה, ארכיון
סניף ארומה, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

מקורב לאחד העובדים בסניף סיפר שמיד לאחר הודעתו המקוממת של המנהל הוא נשאל על ידי אחד העובדים: "לא הבנתי, אם הלקוח ערבי לדבר עברית בכל זאת?". להפתעתו הרבה תשובת המנהל הייתה חיובית ושהוא מצפה פשוט להימנע משימוש בשפה הערבית.

"השפה הערבית הינה רשמית, ולא מובן הצעד הזה. גם לקוחות ארומה הם ערבים - זאת החלטה גזענית" מסר מקורב לאחד העובדים. לטענתו, אחד העובדים בסניף התרעם על ההנחיה המפלה לטענתו של מנהל הסניף.

חברת הכנסת קסניה סבטלובה תקפה את הדרישה מעובדי ארומה בערד לא לדבר ערבית וכתבה: "מי מפחד מהשפה הערבית בישראל? ערבית כזכור היא גם שפתם של היהודים שעלו מארצות ערב ולא רק של המיעוט הערבי במדינה".

"לא יכולה להיות סיבה טובה להחלטה לאסור על עובדי סניף ערד של ארומה לדבר אחד עם השני בשפת אמם", המשיכה סבטלובה. "זו אפליה בוטה שפעם מתגלה בבית חולים שם אוסרים על אחים ואחיות לדבר בינהם ברוסית, ופעם על עובדי ארומה או תחנת דלת לדבר ביניהם בערבית. אין מקום לאפליה מהסוג הזה במדינת ישראל".

ח"כ אחמד טיבי הודיע כי הוא מתכוון לפנות בשאילתא דחופה בכנסת בנושא הזה. ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת טען: "מדובר בהנחייה פסולה ולא חוקית בהיותה מפלה ושרירותית. על נציבות שוויון הזדמנויות בתעסוקה להעמיד את הנהלת הסניף על אי החוקיות הטמונה בהחלטתה, וכן להנחות את חברת ארומה לבטל את ההחלטה לאלתר".

מרשת ארומה ישראל נמסר בתגובה: "ההנחייה ברשת ארומה הינה לשמור על כבוד הלקוחות ולכן העובדים מתבקשים שלא לשוחח בינם לבין עצמם בכל שפה שהלקוחות אינם מבינים".