הרב רזיאל שבח שנרצח בפיגוע בשומרון (צילום: באדיבות המשפחה)
רזיאל שבח ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

מאות בני אדם הגיעו היום (רביעי) ללוות את הרב רזיאל שבח ז"ל בדרכו האחרונה, לאחר שאמש נורה למוות על ידי מחבלים בכביש 60, סמוך להתנחלות חוות גלעד בשומרון שבה התגורר. ההלוויה מתקיימת בבית העלמין במקום מגוריו, ושבח יהיה הראשון להיקבר בו, על פי בקשתו. גם שר החינוך נפתלי בנט הגיע למקום על מנת לחלוק כבוד אחרון לשבח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שבח בן ה-35 במותו הותיר אחריו שישה ילדים ואישה. הוא התנדב במחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון, וכיהן כרב, מוהל וכונן במד"א. ביישוב סיפרו שהיה דמות בולטת והיה מעביר שיעורים לילדים ביישוב.

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, קרא לראש הממשלה לכנס את הקבינט בעקבות הפיגוע. "אתם החלוצים עושים את עבודתכם, ועכשיו תורינו בממשלה לעשות את העבודה שלנו", אמר השר לקול קריאות "בוז" ו-"נקמה" שנשמעו. בהמשך ציין בנט כי "אנחנו לא אוחזים בנשק פרטי אלא רק צה"ל" וכי "בנייה היא התשובה שלנו".

הרב הראשי, דוד לאו, תאר את דמותו של שבח כ"רב מצטיין" שעבד במסירות וקיים גמילות חסדים. בהמשך גינה לאו את מנהיגי הדת המוסלמים וקבל על כך שלא השמיעו גינויים חריפים נגד הפיגוע. "מדובר באבא לילדים, בעל. איפה הגינויים", אמר.

הרב אליקים לבנון, המכהן כרב השומרון, אמר בהלווייה: "רק לפני חודשיים פגשתי אתכם בביתך, בביתכם, באמצע שיעור לנשים. ישבת בצד והוספת את הערותך מהצד, רק אחר כך שמענו והבנו במי ובמה מדובר. רזיאל היקר, כולך שבח להשם, אנחנו במלחמה ואתה קורבן של המלחמה. מלחמה של בני חושך בבני אור".

"כל חייך השפעת טוב והבאת ברכה לילדים, לילדיך ולרעייתך", הוסיף הרב לבנון. "כיהנת כרב לא מוכתר ביישוב. כמה אור היה בך וכמה חושך יש באותם בני חושך שבאו לגדוע את האור. הפעם הם הצליחו לגדוע אותך". לבנון קרא "למצוא דרך להפסיק להוריד ראשים, להפסיק לתת לחושך להשתולל. להאיר את האור. אדוני ראש הממשלה, בוא לכאן ותסתכל בעיניים של האישה והילדים, של יעל, ותראה מה צריך לעשות. לא להמשיך בשגרה, אי אפשר להמשיך בצורה כזו יותר", קרא.

הלווית הרב רזיאל שבח בחוות גלעד (צילום: החדשות)
מאות משתתפים בהלווייה | צילום: החדשות

יהושע גלברד, מנהל ישיבת "רועה ישראל" ביישוב יצהר, שם לימד הרב רזיאל, ספד לו היום: "הרב רזיאל היה שילוב מיוחד של תלמיד חכם ועובד השם, שלמד תורה בהתמדה מתוך חיות ושמחה, והאיר פנים לכל הסובבים אותו", סיפר גלברד. "לצד לימוד התורה הוא היה חבר טוב ואיש מעשה שבאופן טבעי הלך להתנדב בהצלת חיים במסגרת מד"א וגם התנדב בחברת קדישא. האבדה הזו בלתי נתפסת".

גם במד"א ספדו למתנדב בארגון שנרצח. "משפחת מד"א מרכינה את ראשה עם הירצחו של מתנדב הארגון רזיאל שבח, בעל מסור ואב לשישה ילדים, אשר גם בעת האירוע לבש את מעיל הארגון - מוכן תמיד לתת סיוע", אמר מנכ"ל הארגון אלי בין.

מבצעי הפיגוע הקטלני טרם נתפסו, וכוחות צה"ל ערכו כתר על כפרים במרחב העיר שכם וערכו סריקות במטרה לאתר את המפגעים. בנוסף, לאור הערכת המצב שהתבצעה אמש הוחלט לתגבר את אזור יו"ש בכוחות נוספים.