"את העוול שנגרם לי אני מתכוון לתקן" (צילום: החדשות)
רמי ברכה, ארכיון | צילום: החדשות

תחקיר התכנית "עובדה" ששודר הערב (רביעי) העלה טענות לפיהן רמי ברכה, שותף בקרן "פיטנגו", הפעיל חברת חקירות נגד נשים - שלדבריהן הוטרדו מינית על ידי ברכה. בעקבות שידור התחקיר, ברכה השעה את עצמו מקרן "פיטנגו" והצהיר כי ייאבק לטיהור שמו: "מעולם לא הטרדתי ולא עקבתי אחרי אף אישה. רק התגוננתי מפני מסע רדיפה והכפשות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתחקיר של אילנה דיין, שחר אלתרמן ושני דרורי נטען כי ברכה העביר לחוקרים רשימה של נשים בתעשיית ההיי-טק שהגיעו לפגישת עבודה אתו ולכאורה הוטרדו על ידו במהלכה – ושל עיתונאיות שמפרסמות סיפורים על תקיפות מיניות: הדס שטייף, שרון שפורר וענבל אורפז.  

עוד נחשף כי חברת החקירות ניסתה להפעיל דמות פיקטיבית כדי להתחבר אל הנשים ולגלות מה הן טוענות נגדו בפורומים סגורים ברשתות החברתיות. בנוסף ביקש ברכה לאסוף מידע על שחר קמיניץ, יזם שהתבטא בעברנגד מטרידים בהיי-טק. ברכה הכחיש תחילה ששכר חברת חקירות לסכל את הפרסומים נגדו.

אחת הנשים, ג', סיפרה לאילנה דיין כי ברכה שם יד על רגלה במהלך פגישה עסקית במסעדה: "הרגשתי שאני לא מצליחה להזיז לו את היד, לא הצלחתי להגיד לעצמי 'תעופי משם'. כשניסתה לנתק מגע, לדבריה, ברכה עקב אחריה במגרש החנייה. "הרגשתי שהוא לופת אותי ואני לא יכולה לזוז והוא שם את הפה שלו על הפה שלי, הוא פשוט נצמד אליי. שם היה שלב שאני כבר דחפתי אותו. דחפתי אותו והלכתי לאוטו. אמרתי לו: 'תודה ואני לא רוצה לעשות בעיות'"

רונן רז, ממנהלי חברת החקירות BICI הכחיש תחילה כי עובדיו עקבו אחרי נשים שטענו שהוטרדו מינית על ידי רמי ברכה אך כשעומת עם רשימת השמות ששלח לו ברכה ענה: "כל מה שקשור להתנהלות שלי מול לקוחות כמובן שזה דיסקרטי לחלוטין ואני לא יכול לדבר עליו. את לא מצפה שאני אדבר על זה... אנחנו יכולים ומשתמשים באווטארים לפעמים בתיקים שאנחנו עושים... במקרה הספציפי הזה, בלי להיכנס לכל מה שקשור לדברים האינטימיים שלנו מול הלקוח זה ממש לא כמו שאת מתארת. שהאופן שעשינו את זה או הדרך שעשינו את זה הייתה במטרה אחרת. יש פה, יש פה סכסוך, כמו שאנחנו ראינו, יש פה מישהו שניסה להזיק ללקוח שלנו, לא מדובר באף אחת מהבחורות שהזכרת כרגע ולא מדובר בכלל בבחורה". כשנשאלו מנהלי החברה האם אספו מידע על היזם שחר קמיניץ, ענו: "אני לא רואה שום בעיה לאסוף פרטים על גורם עסקי כזה או אחר. כל עוד זה במסגרת החוק כמובן".

"אני לא היריב של רה"מ". אילנה דיין (צילום: משה שי / פלאש 90)
עימתה את ברכה עם החשדות. דיין | צילום: משה שי / פלאש 90

"מעולם לא הגיעו אלינו תלונות או טענות כלשהן בנוגע לרמי"

רמי ברכה מסר בתגובה לאחר השידור: "מזה חודשים שאני נתון למסע הכפשות ורדיפה, המונע על ידי אדם הפועל בתחום ההיי טק, שהחליט ממניעים שאינם ידועים לי להרוס את שמי הטוב ולפגוע במשפחתי ובפרנסתי עד כדי חורבן מוחלט. בחודשים האחרונים קיבלתי ממספר חברים פניות על כך שאותו גורם מפיץ עלי, בכתב! ובעל פה, עלילות שווא בדבר הטרדות מיניות שלכאורה ביצעתי, מפעיל חוקר פרטי המנסה לקושש עדויות, ואף חמור מכך מנסה לייצר שמועות בשוק תוך כדי הפצת הודעות כשהחמורה מכולן הייתה הפצת הודעת ווטסאפ הכוללת את המשפט "נוריד את המניאק הזה". אמירה כזאת לא יכולה להשאיר אף אדם אדיש מפני שהיא עולה לכדי איום ממשי ולקוחה מין הטרמינולוגיה של העולם העברייני".

"כאשר הבנתי לגמרי שמישהו שם לו למטרה 'להוריד אותי' ואינו בוחל בשום דרך ואמצעי לעשות כן, החלטתי שזכותי ואף חובתי כלפי משפחתי להבין מול מה אני מתמודד, ולפיכך פניתי לחברת החקירות  BICI והנחייתי היחידה אליהם הייתה לנטר את הרשתות הציבוריות. חשוב לי להדגיש באופן החד ביותר, כי מעולם לא כפיתי עצמי על אף אחת באופן כזה שיכול היה להתפרש כהטרדה. בוודאי שמעולם לא הובא לידיעתי על דבר שכזה. האשמות כאלו חמורות לא יכולות להיות מופרחות באוויר ללא כל ביסוס ותימוכין עובדתי", הוסיף ברכה.

לדבריו, "חבריי וכל מי שמסביבי מכירים אותי ויודעים היטב מי אני, איש של אנשים, שעזרה ומתן כבוד לסובבים אותי הינו ערך עליון בסולם ערכיי. אני מקדיש חלק ניכר מזמני לעזרה לזולת, החל מבני נוער, דרך נכי צה״ל, ואנשי צבא וכמידי שבוע חולק את ניסיוני עם אנשים רבים מתעשיית ההיי טק ומחוצה לה. למרות היותי נכה צה"ל בדרגה 100% עקב פציעה קרבית בלבנון במהלך שירותי בצנחנים, אני עדין מתנדב לשירות קרבי. אני גם ידוע כאדם חם שמביע חיבה, לגברים ונשים כאחד. זה אני וזה לא הולך להשתנות. למרות זאת, אני מוצא לנכון להתנצל מעומק ליבי אם מישהי חשה נפגעת מהתנהגותי, לא הייתה לי כל כוונה כזו. כמו כן, החלטתי להקפיא את כל פעילותי בפיטנגו, לקחת פסק זמן, על מנת להתמודד עם מסע הרדיפה כנגדי במטרה לנקות את שמי".

מפיטנגו נמסר בתגובה: "רמי ברכה הוא שותף מוערך, חבר ואדם מעורר השראה שזכויות רבות עומדות לו כאדם, לוחם בצה"ל, דוגמה אישית לדורות של לוחמים בפציעות קשות שהשתקמו ואחד מעמודי התווך בתעשיית הון הסיכון בישראל. זכויות אלה עומדות לו תמיד, ובוודאי כל עוד לא הוכחה אף אחת מהטענות שמנסים לייחס לו. נדגיש כי מעולם לא הגיעו אלינו תלונות או טענות כלשהן באשר להתנהגות פוגענית של רמי כלפי נשים. אם היו מגיעות כאלה הן היו מטופלות באפס סובלנות, על פי חוק, באופן נחרץ, חד וברור. נוסיף, כי למרות שלא הגיעה אלינו כל תלונה לגבי רמי, ביקשנו ממנו לתת מענה נרחב על מסכת השמועות הללו. רמי הבהיר לנו בצורה כנה ופתוחה, כי הוא מתמודד בחודשים האחרונים עם מסע רדיפה אישי ומאורגן המכוון נגדו והדגיש בפנינו כי לא היו דברים מעולם ביחס לשמועות אלו. קיבלנו בהבנה את החלטתו של רמי לקחת פסק זמן מפעילותו בקרן ולצאת לחופשה, על מנת להתמקד בהתמודדות על טיהור שמו".

עומרי ברק השתתף בהכנת הידיעה.