השר לשעבר דוד לוי קיבל אמש (חמישי) את ההודעה משר החינוך נפתלי בנט כי פרס ישראל למפעל חיים בתחום החברה יוענק לו ביום העצמאות הקרוב. לוי, אחד האנשים הבולטים בעולם הפוליטי שכיהן במשך יותר מ-30 שנה בכנסת לא הסתיר את ההתרגשות מהמעמד. "בסך הכול מילאתי את תפקידי ואני גאה שפילסתי דרך לרבים", אמר ל"החדשות" Online.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"שר החינוך התקשר אליי הערב והודיע לי", סיפר לוי. "הוא התרגש ואני התרגשתי. החיים לא פינקו אותי בהכרה על פעולה רבת שנים. הכרה כזו מהמדינה מרגשת אותי ואת משפחתי ואני באמת מודה לכל אלה אשר ראו לנכון להעניק לתחום החברתי, שהוא כל חיינו ועתידנו את המעמד המתאים".

לוי ב-2014 (צילום: חדשות 2)
לוי ב-2014 | צילום: חדשות 2

לוי הוסיף כי הוא גאה בפרס שקיבל, אך מדובר גם בכבוד לפן החברתי. "החברה שלנו זקוקה להמון אהבה והיא צריכה להתגבר על מכשולים ועל אי ההבנות שבין איש לרעהו", אמר. "לאורך חיי הציבוריים היו לי הרבה מבחנים, גם כאשר האווירה לא הייתה בשלה. אלה דברים שהיום אנחנו רואים אותם כחיוניים, להעלות את בעיותיהם של העובדים בישראל, את הזכויות".

"כמה מוחות וכמה כוחות אבדו לנו", אמר לוי. "את הדברים האלה חייתי בכוחותיי הדלים ימים ולילות, כמו שיקום שכונות שהביא לשמחה גדולה להרבה ילדים ומשפחותיהם".

נפתלי בנט, מרחיב את הרשימה (צילום: לע"מ, חדשות)
בישר על ההחלטה. השר בנט | צילום: לע"מ, חדשות

"מפורצי הדרך מהפריפריה ללב הישראליות"

לוי התייחס גם לכך שבנו ז'קי ממשיך את דרכו בפיתוח השכונות. "זה גורל יפה, בבית שיש בו חום וערכים ועקרונות אז יש תמיד ממשיכים ואני גאה בכך", אמר. "מודה לכם מאוד מאוד ולכולם. אין שום סיבה שבמדינתנו אנשים לא יהיו מאושרים. זה תלוי במידה רבה במודעות שלנו לצורכי הכלל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את לוי על הפרס: "אני מברך את דוד לוי ואת מרים פרץ על זכייתם בפרס ישראל, לו הם כה ראויים לאור עשייתם ומחוייבותם העמוקה למדינתנו". נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בירך גם הוא על ההחלטה. "דוד העמיד דורות של עוסקים בצרכי ציבור באמונה כשפעילותו רבת השנים בשירות המדינה ומסירותו האינסופית משמשים מגדלור והשראה. דוד יקר, היית מפורצי הדרך מהפריפריה ללב הישראליות, החלוץ שגרם לרבים אחרים להאמין שאפשר ועל כל אלה אנו מתכבדים בך כחתן פרס ישראל".

ועדת הפרס, בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש ובה חברים איריס ראור-ברץ, דוד בארי, אבי בלשניקוב ויפתח רון טל, חלקה שבחים ללוי. בנימוקיה ציינה הועדה: "סיפורו האישי של דוד לוי, הוא סיפורו של נער שעלה ארצה מרבאט שבמרוקו, אל המעברה ועיריית הפיתוח, ומנקודת שפל זו זינק אל ליבת העשייה הציבורית והחברתית וממחוללי כור ההיתוך של החברה הישראלית. דוד לוי הוא לוחם חברתי של השכבות החלשות, מנהיג עובדים ונציג עיירות הפיתוח והפרפרייה וממקימיה".

"הוא יזם ומוביל של תכניות חברתיות ומדיניות, פעיל במאבקים למען השכבות החלשות ומנהיג מדיני. כל זאת תוך התגייסות מוחלטת ונדירה לשירות העם והמדינה", הוסיפה ועדת הפרס. "דמותו הייחודית, דבקותו בעקרונותיו והיותו סמל חברתי הם מקור השראה לציבור ומקור להערכה. חזונו אומץ ליבו, ומאבקיו ומעשיו הטביעו חותם מובהק על החברה הישראלית".