נכלאים כדי שיעזבו "מרצון", מתקן חולות (צילום: דורית יורדן דותן, חדשות)
לאחר חמש שנים המתקן נסגר | צילום: דורית יורדן דותן, חדשות

שערי מתקן השהייה חולות בנגב נסגרו הלילה (רביעי) בחצות, זאת כחלק מתכנית גירוש מבקשי המקלט שקבעה הממשלה. עם סיום פעילותו, ברשות האוכלוסין מפרסמים נתונים בנוגע למתקן ולתנועת מבקשי המקלט. בין היתר פורסם כי מאז שנת 2012 חלה האטה בכניסת מסתננים לשטח ישראל, עד כדי עצירה מוחלטת ואפס כניסות בשנת 2017.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מתקן חולות הוקם בסוף שנת 2013 מתוקף שרשרת החלטות ממשלה והחוק למניעת הסתננות, במטרה להקל על ריכוזי המסתננים ומבקשי המקלט בערים. ביותר מארבע שנות הפעילות של המתקן, שהו בו יותר מ-13 אלף בני אדם לתקופות שונות. המתקן אכלס גברים בלבד ותקופת השהייה המקסימלית בו, שקוצרה במהלך השנים באופן הדרגתי בהתאם להחלטות בית המשפט העליון, עמדה על 12 חודשים.

רק 1,300 עזבו מרצון, מתקן חולות (ארכיון) (צילום: דורית יורדן דותן, חדשות)
בג"צ ביקש מהמדינה לשקול הקפאת הגירוש | צילום: דורית יורדן דותן, חדשות

לקראת סגירת המתקן נערכו שימועים ל-300 שוהים העונים לקריטריון מתווה היציאה מרצון. מי שאינם נכללים במתווה ישוחררו באופן מדורג עד לסגירה הסופית. מי שישוחרר יקבל רישיון ובו הגבלה גיאוגרפית וייאסר עליו לגור או לעבוד בשבע ערים בהן ריכוז המסתננים ומבקשי המקלט גבוה במיוחד: ירושלים, אשדוד, תל אביב, אילת, נתניה, בני ברק ופתח תקווה. תחת הגבלה זאת שוחררו 480 מסתננים.

מסתננים במתקן חולות (צילום: פלאש 90, חדשות)
בג"ץ ביקש להקפיא את הגירוש | צילום: פלאש 90, חדשות

במקביל לסגירת המתקן, המדינה העבירה היום לבג"ץ את תשובתה לדרישה להקפיא את הליך הגירוש עד לסיום הליך החקיקה בנושא. על פי עמדת המדינה, שיוצגה על ידי משרד היועץ המשפטי לממשלה, היא נכונה לשמור על המצב הקיים ולא לבצע הרחקה כפויה, בתמורה לכך שבג"ץ יימנע מלהוציא צו שימנע את המשך הגירוש.

"ההליכים המנהליים הכוללים מתן הודעה למסתננים על הרחקתם הצפויה וקיום הליכי שימוע והחלטה בטענותיהם נגד הרחקתם, יוסיפו להתבצע", נכתב בעמדת המדינה. "כמו כן, מסתננים השוהים במשמורת לאחר שניתנה החלטה פרטנית בעניינם יישארו בה בתקופת הביניים". במהלך הדיון בעתירה בבג"ץ, התגלה כי נחתם הסכם מתוקן מול המדינה האפריקנית.

מבקשי מקלט בדרום (צילום: דורית יורדן דותן)
0 כניסות לישראל ב-2017 | צילום: דורית יורדן דותן

במקביל, בימים האחרונים שלחו בתנועה הקיבוצית פנייה לכלל הקיבוצים ברחבי הארץ בבקשה כי יקלטו מבקשי מקלט. "אנו קוראים לקיבוצים לעשות כל מאמץ לארח/לקלוט, ולו לתקופה של כמה חודשים, את מירב מבקשי/ות המקלט ולספק להם דיור ועבודה ככל הניתן", נכתב. על הפנייה חתומים מזכ"ל התנועה ניר מאיר ודוקטור אבי עופר, המרכזים את צוות המשימה לטיפול בגירוש.

פליטים מאריתריאה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"זו שעת מבחן לכולנו" | צילום: רויטרס, חדשות

"זו שעת מבחן לכולנו, וזו יכולה להיות שעתנו היפה", אמרו. "אנא היענו ברוחב לב ובהתאם לערכינו הקיבוציים, היהודיים והאנושיים". בתנועה קיימו כבר לפני כחודש דיון בנושא הגירוש צפוי, בו נאמר: "התנועה הקיבוצית אינה יכולה לעמוד מנגד נוכח הליך הגירוש הצפוי של מבקשי המקלט, הנחזה להיות מנוגד ליהדות, ההומניזם והתנועה הקיבוצית".