אחרי הדברים מעוררי המחלוקת של הרב יוסף קלנר מהמכינה הקדם צבאית בעלי נגד נשים, מגיעה התשובה של תלמידות המכינות הדתיות: "מי שם אותו להגיד דברים כאלה?", אומרת תלמידת המכינה מיתרים-לכיש על הרב שטען כי "נשים רוחניות - קשקוש, דעתן קלה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"חד משמעית יש בהן רוחניות", אומרת גינת וייסברג, תלמידת המכינה. "הוא התנסה פעם בלהיות אישה?". חברתה אביה שימל הוסיפה: "להגיד את זה זה ממש סותם את דעתן של כל הנשים במדינה".

"כשאני שומעת את הדברים האלה, זה פשוט ההפך הגמור ממה שגדלתי עליו, זה פשוט לא לגיטימי בעיני בשום צורה", אומרת תלמידה נוספת במכינה.

"הוא הוריד אותנו ממש ועשה אותנו מן בנות שפשוט לא מבינות", אומרת אנגודאי טפרה. "אנחנו הרבה יותר מזה, אנחנו חוקרות את הדברים שלנו, אנחנו יודעות מה אנחנו עושות". לטענת וייסברג, עם זאת, דבריו של הרב אינם הקונצנזוס בציבור הלאומי-דתי. "זו דעה שקיימת מה שהוא מעלה, אבל זו לא הדעה שבשטח, זו דעה מאוד קיצונית", היא מסבירה. "צריך לזכור שרוב הדתיים הלאומיים כן הרבה יותר פמיניסטיים וליברלים".

אמש נחשף במהדורה המרכזית תיעוד של התבטאויות קשות מצד קלנר, אחד מרבני המכינה בעלי, נגד נשים, דברים ששופכים אור נוסף על האידאולוגיה לה מחנכים במכינה הממומנת מכספי המדינה.

"נשים רוחניות - קשקוש, דעתן קלה, זה פשוט לא נכון", אמר קלנר במהלך שיעור שמטרתו להכין את התלמידים לחיי משפחה תחת הכותרת "יתרונות האישה בהכרה אינטואיטיבית ובתפקוד יום יומי". "בימינו הן כלום, הם הורסים את הנשים עד שאין נשים".

"היו יושבות וסורגות כיפות"

בהמשך דבריו ממשיך קלנר עם שורת התבטאויות משפילות נגד נשים. "בגלל ששולחים אותן בהמוניהן לאוניברסיטאות אז נהיו גאונות גדולות? לא!", המשיך הרב. "מנכ"ליות יש פה ושם, בחורילות כאלה".

על אף דבריו הבוטים בגנות נשים, בעבר בחר קלנר ללמד במדרשה לבנות דתיות. את הזיכרונות שיש לו מאותה תקופה והיחס האמיתי לתלמידותיו דאז חלק בשיעור עם תלמידיו הגברים. "עד שלא טמטמו אותן עד העצם, הן היו יושבת וסורגות כיפות", הוסיף. כשנשאל האם לא הפריע לו שהן עוסקות בדבר נוסף בעת השיעור, השיב הרב: "אמרתי מי שלא סורגת אצלי לא תיכנס. שיעשו משהו חיובי בזמן שהן מבזבזות את הזמן".