מרים פרץ ששכלה שניים מבניה בעת שירותם הצבאי, היא זוכת פרס ישראל על מפעל חיים על חיזוק הרוח היהודית-ישראלית - כך הודיעה אמש (חמישי) ועדת הפרס בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש. פרץ בשיחה עם "החדשות": "עדיין לא מעכלת, צריכה להשתדל שאהיה ראויה לכל אלה שבנו את המדינה הזו ונפלו עליה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסרטון שהעלה שר החינוך בנט לפייסבוק הוא הגיע אל ביתה ובישר לה על הזכייה: "מרים, את זכית בפרס ישראל בשנת ה-70 של מדינת ישראל על כל העשייה החינוכית שלך והנחלת המורשת. את מסמנת את הגבורה של האמא היהודיה לנוער הישראלי, אני חושב על אלירז ואוריאל". פרץ, שהייתה בבית יחד עם אליסף בנה, פרצה בבכי כשקיבלה את הבשורה ואמרה לבנט: "יש אלוהים, זה של אוריאל ואלירז זה לא שלי... קטונתי. תודה רבה, תודה".

"מרים היא סמל למסגרת הרוח היהודית והישראלית"

ועדת הפרס ציינה כי "פרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ח מוענק לגברת מרים פרץ, אשת חינוך ישראלית אשר שכלה שניים מבניה. מטובי הלוחמים אשר נפלו בקרבות ישראל. מאז מקדישה מרים פרץ את חייה לחינוך ולהנחלת המורשת היהודית והציונית כשהיא עורכת מסעות של הרצאות בפני בני נוער וחיילי צה"ל ואף יוצאת לקהילות ברחבי העולם וכל זאת על מנת להאיר את דרכינו ולחזק את ידינו".

עוד ציינה הוועדה: "מעבר לכך, מסייעת מרים למשפחות שכולות ופצועי צה"ל. מרים היא סמל למסגרת הרוח היהודית והישראלית ומהווה סמל ומופת לנתינה ולעזרה לזולת, לחברה ולקהילה. על כל אלה מצאה הועדה לנכון להעניק למרים פרץ את פרס ישראל בתחום החברה והקהילה". את עשייתה סיכמה "באהבה עצומה לעם ישראל ובתחושה שאני צריכה להשתדל שאהיה ראויה לכל אלה שבנו את המדינה הזו ונפלו עליה".

"בחרתי לחיות ולטעת תקווה באנשים"

בשיחה עם "החדשות" שיחזרה פרץ את רגע הבשורה. "אני עוד לא מעכלת, זה היה מאוד מרגש", סיפרה. "המזכירה התקשרה ואמרה שבנט רוצה לקפוץ להגיד שלום. אמרתי שאנסה להגיע הביתה והוא בא ואמרתי לו ששמחתי שהגיע וסיפרתי לו על הנושא של שירות משמעותי. והוא אומר לי 'רגע, אני צריך להגיד לך משהו'. רעדתי ובכיתי והיה לי קשה לשמוע: אני יכולה לבטא את הכול בביטוי שאמרתי כשנפל בני אוריאל וגם אלירז: 'עין במר בוכה והלב שמח'".

אלירז ואוריאל פרץ ז"ל
אלירז ואוריאל פרץ ז"ל | צילום:

היא הוסיפה כי "להגיע לדבר הזה זה גדול, קטונתי לעמוד ליד כל האנשים הגדולים שנבחרו. אני גם אמרתי לו שאני לא עשיתי הרבה, בסך הכול בחרתי לחיות ולטעת תקווה באנשים. בחרתי להיפגש עם העם הזה, לראות את הטוב שבארץ הזו, בחרתי לומר לאנשים שאפשר לקום ממשבר".

פרץ, שהתאלמנה מבעלה, שכלה שניים מבניה ששירתו כקצינים בחטיבת גולני. הבן הראשון, סגן אוריאל ז"ל, היה מפקד מחלקה בגדוד 51 ונפל בנובמבר 1998 במארב באזור מרכבה שבדרום לבנון. 12 שנים לאחר מכן, נפל בנה רס"ן אלירז ז"ל, סגן מפקד גדוד 12, בהיתקלות עם מחבלים ברצועת עזה סמוך לעין השלושה.

דין פישר השתתף בהכנת הידיעה.