סירוב פקודה, פרצופים מגעילים לחיילות והתעלמות מבנות: אלה רק חלק מהדברים שאמר ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, הרב אלי סדן, לתלמידיו לקראת גיוסם לצה"ל. בתיעוד שהגיע לידי "החדשות" נשמע הרב, זוכה פרס ישראל ומבכירי רבני הציונות הדתית, כשהוא מסביר כיצד להתנהג עם בנות במהלך השירות הצבאי, ובאילו דפוסים יש לנהוג כלפיהן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"עד אחרי קורס קצינים, או עד אחרי שנתיים פלוס בצבא אתה צריך לקבל החלטה עקרונית, אתה לא יוצר קשר עם שום בחורה, לא דתיה, לא חילונית, לא אף אחד", נשמע הרב אומר. "אתה מלביש על הפנים מה שנקרא פרצוף קורקטי, קר, ענייני ויבש שמקרין קור של כמה מעלות מתחת לאפס".

בהמשך מציין הרב בפני התלמידים מתי הם נדרשים גם לסרב פקודה. "יש יחידות קרקל שבמסגרת יום שדאות חייל וחיילת צריכים להיכנס למחבוא לילה", ציין הרב והוסיף בציניות: "הם אנשים מוסריים, לא יקרה שום דבר". לדבריו, "מדובר בדוגמא של ייחוד וזה מצדיק סירוב פקודה כמובן כי זה אסור לגמרי על פי ההלכה".

עו"ד נהוראי (צילום: חדשות 2)
עו"ד נהוראי | צילום: חדשות 2

דבריו של הרב סדן מגיעים לאחר הפרסום על אמירות בעייתיות אחרות של בכירים במכינה. בתחילת החודש פרסמנו במהדורה על דבריו של הרב קלנר, שהתבטא באמירות קשות ופוגעניות כלפי נשים - דברים שזכו לביקורת רבה גם בתוך המכינה עצמה. בעבר גם פורסמו דבריו של הרב לוינשטיין נגד להט"בים.

בעקבות ההתבטאויות האלו פנו חברי כנסת וחברי הפורום החילוני למשרד החינוך ומשרד הביטחון לבטל את התקציב למכינה."כשמבינים שזה המטען הערכי שאיתו מגיעים לצה"ל אנשים שאמורים להיות מפקדים של הבת שלי למשל זה ממש מפחיד", אמר יו"ר הפורום החילוני, רם פרומן.

עו"ד יאיר נהוראי, היועץ המשפטי של הפורום הוסיף כי "ישיבת עלי מקבלת כסף מכספי המסים של כולנו למטרה אחת בלבד - והיא להכשיר את התלמידים להשתלב בחיי הצבא ובחיי האזרחות. אנחנו נפנה ליועמ"ש בדרישה לפעול לאלתר להפסקת התקצוב".

ממכינת "בני דוד" בעלי נמסר בתגובה: "השיעור ניתן במסגרת שבוע הכנה לצבא ובו הדרכות מכובדות ואמיתיות לבניין הרוח והצניעות של הלוחם היהודי. הרב ממליץ על שמירת צניעות ביחידות מעורבות באופן שאינו פוגע בכבודן של החיילות".