החל מיום א': שביתה במערך הפארא-רפואי (צילום: AP)
שביתה בסניף קופ"ח בתל אביב | צילום: AP

"הפכנו לברווזים במטווח, כל מבוטח מרשה לעצמו לקלל ולהרים את ידו כנגד אחות או מזכירה": בעקבות מספר אירועי אלימות פיזית ומילולית שהתרחשו בשבוע החולף כלפי הצוות הרפואי והמנהלי, עובדי סניף קופת חולים מאוחדת ברחוב פנקס בתל אביב השביתו היום (ראשון) את הפעילות. הם מוחים נגד אוזלת ידה של הקופה בהגנה על עובדיה ומיגור האלימות מצד מבוטחים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

עובדי הקופה אומרים שבמהלך השנה האחרונה מותקפים פעם אחר פעם צוותים רפואיים ומנהליים, אך ההנהלה לא מספקת פתרונות, כמו הצבת מאבטח בכל סניף של הקופה. יו"ר ועד העובדים שלה ונטורה הדגישה: "הארועים בסניף פנקס כבר חצו כל גבול והגיע הזמן שהנהלת הקופה תפסיק לחסוך באמצעים ותספק לנו את ההגנה לה אנו ראויים".

לפני כחודש הגישה הוועדה למיגור אלימות כלפי צוותים רפואיים ומנהליים במערכת הבריאות את המלצותיה, הכוללות בין היתר הצבת שוטר בכל חדר מיון, הקמת יחידות אבטחה ארציות והפעלת אפליקציית מצוקה ייעודית לעובדים. הוועדה גם קראה ליצור מערכת דיווח ארצית ממוחשבת לאיסוף נתונים ותחקורם והמליצה להקים "ועדה עליונה לטיפול בנושא אלימות" ברשות חבר הנהלה בכיר במשרד ולהטמיע תכנית לאומית בנושא.

עוד הומלץ כי משרד הבריאות יוציא הנחייה ברורה בנוגע לסעיפים בחוק שלפיהם צוותים רפואיים יוכלו להגיש בגינם תלונה ולכתוב נוהל המאפשר להפנות מטופלים אלימים לקבלת טיפול במרפאה או בבית חולים אחר.