התנגד לגיוס החרדים. הרב אוירבך ז"ל (צילום: Yaakov Lederman/Flash90, חדשות)
הרב שמואל אוירבך | צילום: Yaakov Lederman/Flash90, חדשות

הרב שמואל אוירבך, מנהיג הזרם החרדי-ליטאי, הלך לעולמו אמש (בין שישי לשבת) בגיל 86 לאחר שלקה בלבו. הלווייתו תתקיים מחר בבוקר בשעה 11:00. אוירבך היה אחד הרבנים המשפיעים והוביל את המאבק נגד גיוס חרדים לצה"ל. אמש לקה הרב בליבו בביתו בירושלים, וכוחות של איחוד הצלה הוזעקו למקום בידי תלמידיו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פעולות ההחייאה נמשכו דקות ארוכות, במהלכן הוא פונה לבית החולים שערי צדק בעיר, שם גם נקבע מותו. השמועה בדבר מותו של הרב התפשטה הבוקר ברחובות הבירה. המונים התאספו סביב ביתו בישיבה בשכונת שערי חסד.

הרב שמואל אוירבך (צילום: Shlomi Cohen/Flash90)
צילום: Shlomi Cohen/Flash90

אוירבך היה ראש ישיבת מעלות התורה וחבר נשיאות ועד הישיבות. הוא עמד בראש "הפלג הירושלמי" והשקפת עולמו הייתה מחמירה. בשל התנגדותו לגיוס הוא הוביל את מחאת החרדים בגיוס אברכים לשורות הצבא.

מאז חוק הגיוס של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, החריף הרב את מאבקו בצבא ואסר כליל על תלמידיו להגיע ללשכות הגיוס ברחבי הארץ, אפילו כדי לקבל את הפטור שיאפשר להם ללמוד באישור המדינה. בשל האיסור, תלמידיו של הרב הופכים הלכה למעשה לעריקים הנמלטים מהחוק ושסכנת המעצר מרחפת מעל ראשם.

בחודש נובמבר האחרון נפגש הרב עם הוריו של אחד מתלמידיו שנעצר לאחר שהפך לעריק והעביר מסר תקיף בו השווה את מאבקו בגיוס לשואה: "לכל אורך הגלות היו ניסיונות וזמנים קשים וצרות שחס ושלום לא רוצה להזכיר", אמר. "כבר היה די ומספיק מה שכבר היה. הייתה שואה והיה והיה... הוא (הקב"ה) יאמר לצרותינו די, אבל אנחנו צריכים לעמוד על המשמר".