צלבי קרס על שער שגרירות פולין בישראל (צילום: דוברות המשטרה)
צלבי קרס על שער שגרירות פולין בישראל | צילום: דוברות המשטרה

אלמונים ריססו היום (ראשון) צלבי קרס וכתובות נאצה על שער הכניסה לשגרירות פולין בתל אביב. המשטרה פתחה בחקירה ובאיסוף עדויות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כתובות הנאצה נכתבו באנגלית על לוח מודעות ועל שער הכניסה לשגרירות שנמצאת ברחוב סוטין בתל אביב. בכתובות משווים הפולנים לנאצים ונכתב כי פולין היא כמו המשטר הנאצי. "המשטרה פתחה בחקירה והחלה באיסוף עדויות על מנת לאתר את המבצעים", מסרה המשטרה.

הכתובות רוססו על רקע המתיחות בין ישראל לפולין בעקבות חקיקת "חוק השואה" השנוי במחלוקת הקובע עונש מאסר של עד 3 שנים למי שיאשים את הפולנים בפשעי הנאצים בשואה. הסערה הגיעה לשיא חדש בסוף השבוע, לאחר שראש ממשלת פולין השיב לשאלה של העיתונאי רונן ברגמן, וטען כי כמו הפולנים, גם יהודים שיתפו פעולה עם המשטר הנאצי.

צלבי קרס על שער שגרירות פולין בישראל (צילום: דוברות המשטרה)
צילום: דוברות המשטרה

התגובה עוררה זעם בישראל וגינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית. ראש הממשלה נתניהו דחה את הטענה של עמיתו הפולני ואמר כי "יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו". בתגובה לסערה, הבהירה הבוקר ממשלת פולין באופן רשמי כי ראש הממשלה מטיאש מורבייצקי לא ביקש להכחיש את השואה.

בהודעה של הממשלה נכתב כי "בדבריו של ראש הממשלה מורבייצקי במהלך השיחה במינכן לא הייתה כל כוונה להכחיש את השואה, לשנות או להאשים את הקורבנות היהודים באחריות לפשעי הנאצים". עוד הובהר בהודעה כי "דבריו (של ראש הממשלה) כוונו לכך שיש לקיים דיאלוג כן ופתוח על הפשעים שבוצעו נגד יהודים במהלך השואה, ללא ייחוס למוצא האנשים שביצעו את הפשעים".