יהונתן גפן (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

בתו של יהונתן גפן עונה לליברמן: בחשבון הפייסבוק שלה הגיבה הערב (שלישי) שירה גפן להנחייתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן למנוע השמעת שיריו וריאיונות עם אביה בגלי צה"ל, בעקבות השוואה שעשה המשורר בין עאהד תמימי לאנה פרנק וחנה סנש. גפן פרסמה שיר משלה בנושא. גם אחיה, הזמר אביב גפן, התייחס לסערה בחשבון הטוויטר שלו: "איכשהו אבא נתקע בין הפטיש למגל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

"שר הביטחון קורא שירים
שר הביטחון קורא שורות ואת זו שאינה ישרה יידאג ליישר
שר הביטחון שומר על ארץ ישראל מפני טקסטים שהוא
לא מבין, כי מה שלא מובן מסוכן
שר הביטחון שומר על החיילים בשירים שלא ייפגעו ושכבודם לא יירמס
הוא לא יהסס לשלוח אותם לשטחים הכבושים לשמור על מתנחלים, למות במלחמות אבל לעולם לעולם לעולם
לא יפקיר חייל בשיר, זה קו אדום שאסור לעבור
כשחייל חוטף סטירה בשיר זה מהדהד לתמיד
לא כמו אלה שמתים במלחמות קוברים אותם ושוכחים
שר הביטחון עושה שרירים. אפשר לישון בשקט".

אחרי חילופי הדברים הפומביים בין ליברמן לבין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אמר מוקדם יותר היום היועמ"ש את המילה האחרונה בנושא: במכתב ששיגר לשר הביטחון הבהיר מנדלבליט כי חוות דעתו בעניין התערבות בתכנים בגלי צה"ל "הינה מחייבת", גם את שרי הממשלה.

ליברמן. עולה למתקפה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ליברמן, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

ליברמן הנחה הבוקר את תחנת הרדיו הצבאית לא להשמיע או לראיין את המשורר אחרי שהשווה בין הנערה עאהד תמימי לבין חנה סנש ואנה פרנק. בעקבות זאת אמר מנדלבליט כי לשר אין סמכות להתערב בתכנים. על ההודעה הזו אמר ליברמן כי "אני מונחה על ידי חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה ביורוקרטית. עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש ליועמ"ש, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו".

במכתב לליברמן אחרי הדברים הללו כתב מנדלבליט כי "מיותר להזכיר כי חוות דעתו המשפטית של היועמ"ש בדבר הדין הינה מחייבת, בהיותו הפרשן המוסמך של הדין עבור כלל רשויות המדינה ושרי הממשלה בכלל זה".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"לשר אין סמכות להתערב בתכנים". מנדלבליט | צילום: פלאש 90, חדשות

"ההנחיה המבקשת להתערב בתכנים המשודרים בתחנת הרדיו גלי צה"ל פוגעת בעצמאות שהוקנתה לתחנה ובעיקרון של חופש העיתונות", כתב מנדלבליט. "היא בעלת אפקט מצנן מובהק על עבודתה העצמאית של תחנת שידור ציבורית. הנחיה זו ניתנה שלא כדין ובחוסר סמכות".

"הדין אינו מתיר איפוא לדרג הפוליטי להתערב בתכנים שכן התערבות כזו משמעותה עיצוב והכתבה של השיח הציבורי", קבע היועמ"ש. "עצמאותם של אמצעי התקשורת, לרבות אלה הציבוריים, מפני התערבות פוליטית, היא אבן יסוד של המשטר הדמוקרטי והדין אינו מתיר פגיעה בה".