רק השבוע הגישה הוועדה למיגור תופעת האלימות נגד צוותים רפואיים את המלצותיה, בתגובה לשרשרת התקריות האלימות במערכת הבריאות - אך לעיתים האלימות מופנית דווקא מצד הצוותים הרפואיים. בתיעוד שהגיע לידי "החדשות Online" נראה רופא ותיק מהמרכז שאיבד שליטה מול מטופל שלו - וצולם כשהוא מנסה לבעוט בו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ד', בן 60 ממרכז הארץ, עבר רק לא מזמן ניתוח להחלפת מפרק הירך. הניתוח היה קשה וד' נשאר עם כאבים רבים, שמלווים אותו בכל יום בכל פעולה ובעקבות מצבו הרפואי הוא נעזר במקל הליכה. בתקופה לאחר הניתוח ד' היה מטופל אצל פ', רופא אורטופד של קופת חולים כללית בעיר בה הוא גר. לפני כחודש וחצי ד' חש ברע כשהכאבים משתלטים עליו ולא נותנים לו מנוח: הוא הגיע למרפאה לתור אצל האורטופד שטיפל בו ושלח אותו למיון, שם הקלו את כאביו אך דרשו ממנו גם לחזור לרופא במידה והכאבים חוזרים.

רופא בעימות עם מטופל
צילום:

חמישה ימים לאחר ביקורו של ד' במיון, שוב תקפו אותו כאבים בלתי נסבלים. הוא חזר לרופא האורטופד שלו וביקש ממנו שוב הפנייה למיון: ד' מעולם לא חשב שבקשתו להפנייה למיון תיגמר בצורה כזו. לאחר ששיתף את הרופא בכאביו הקשים, החליט האורטופד שהוא שולח אותו למרפאת כאב בתקווה ששם יצליחו להגדיר טוב יותר את כאביו - כך לדברי ד'.

"עד היום לא מבין למה הוא צרח עליי"

המטופל, שמכיר מקרוב את המרפאות הללו, ידע שלוקח הרבה זמן לקבוע בהן תור ולכן ביקש מהרופא גם טיפול מיידי כלשהו שיקל על כאביו: לטענתו הרופא לא הסכים. לדברי ד', הרופא פתאום התחיל לאבד שליטה, לצעוק על המטופל ללא הפסקה ולטעון בצרחות כי אינו מתכוון להפנות אותו בשום פנים ואופן למיון. "אני עד היום לא מבין למה הוא צרח עליי בצורה כזאת", סיפר ד' להחדשות Online. "הוא אמר לי 'מה, המיון של אבא שלי שאני יכול לשלוח כל אחד למיון?'".

כשהצעקות לא הפסיקו החליט ד' להוציא את מכשיר הסלולר שלו ולתעד את התפרצות הזעם של הרופא - בצעד שרק הגביר עוד יותר את זעמו של הרופא. בתיעוד נראים העובדים במרפאה כשהם מנסים להרגיע את הרופא, תופסים בו בחוזקה ומנסים להרחיק אותו מד' שישב בכיסא. בסרטון נראה כי בזמן שהרופא צועק על ד' לכבות את המצלמה, הוא גם ניסה לבעוט בו מספר פעמים בזמן שצוות המרפאה מנסה להרגיעו.

"אני נכה עם מקל הליכה, אם הוא היה בועט בי ברגל הייתי צריך שוב לעבור ניתוח", שחזר ד'. "התעקשתי שייתן לי טיפול או הפנייה והוא פשוט התנפל עליי כי לא היה נראה לו שאני מתווכח איתו. רופא כזה לא צריך לקבל מטופלים".

מקופת חולים כללית מחוז מרכז נמסר בתגובה: "ראשית אנו מביעים התנצלותנו העמוקה בפני המטופל על האירוע החריג. מיד עם הבאת המקרה לידיעתנו ערכנו בירור מעמיק עם הרופא והוא זומן לבירור בנוגע להשתלשלות האירועים. לאחר הבדיקה הוחלט שיפסיק לקבל מטופלים במרפאה. חשוב לציין כי מדובר באירוע חריג שאנו מסתייגים ממנו באופן נחרץ, והוא טופל בהתאם".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il