מכינת בני דוד בעלי ידועה כאחד ממוסדות הדגל של הציונות הדתית, אך בשנים האחרונות היא עלתה לכותרות בעיקר סביב דברים מעוררי מחלוקת שאמרו חלק מהרבנים הבכירים במקום, לרבות נגד גיוס נשים לצה"ל ובגנות הקהילה הלהטב"ית. אמש (שלישי) נחשף ב"מהדורה המרכזית" תיעוד של התבטאויות קשות מצד יוסף קלנר, אחד מרבני המכינה, נגד נשים, דברים ששופכים אור נוסף על האידאולוגיה לה מחנכים במכינה הממומנת מכספי המדינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"נשים רוחניות - קשקוש, דעתן קלה, זה פשוט לא נכון", אמר קלנר במהלך שיעור שמטרתו להכין את התלמידים לחיי משפחה תחת הכותרת "יתרונות האישה בהכרה אינטואיטיבית ובתפקוד יום יומי". "בימינו הן כלום, הם הורסים את הנשים עד שאין נשים".

בהמשך דבריו ממשיך קלנר עם שורת התבטאויות משפילות נגד נשים. "בגלל ששולחים אותן בהמוניהן לאוניברסיטאות אז נהיו גאונות גדולות? לא!", המשיך הרב. "מנכ"ליות יש פה ושם, בחורילות כאלה".

הרב אלי סדן יקבל פרס מפעל חיים (צילום: חדשות 2)
הרב אלי סדן , מראשי המכינה | צילום: חדשות 2

על אף דבריו הבוטים בגנות נשים, בעבר בחר קלנר ללמד במדרשה לבנות דתיות. את הזיכרונות שיש לו מאותה תקופה והיחס האמיתי לתלמידותיו דאז חלק בשיעור עם תלמידיו הגברים. "עד שלא טמטמו אותן עד העצם, הן היו יושבת וסורגות כיפות", הוסיף. כשנשאל האם לא הפריע לו שהן עוסקות בדבר נוסף בעת השיעור, השיב הרב: "אמרתי מי שלא סורגת אצלי לא תיכנס. שיעשו משהו חיובי בזמן שהן מבזבזות את הזמן".

עו"ד נהוראי (צילום: חדשות 2)
עו"ד יאיר נהוראי | צילום: חדשות 2

בעקבות הדברים הללו פנו חבר הכנסת מוסי רז (מרצ) ו"הפורום החילוני" לשרים נפתלי בנט ואביגדור ליברמן בדרישה שמשרד החינוך והביטחון יבטלו את ההכרה והתקצוב למכינה בעלי. "חוק המכינות הצבאיות מאוד ברור המטרה היא להכין את החניכים למעורבות בחיים והאזרחיים הצבאיים", מסר עו"ד יאיר נהוראי, היועץ המשפטי של "הפורום החילוני", שחתום על המכתב.

המכינה בתגובה: "דבריו אינם משקפים את רוח המכינה"

במכתב ששלח לשרי החינוך והביטחון הוסיף נהוראי כי על צה"ל להפסיק את שיתוף הפעולה המתקיים בינו ובין המכינה. "אני לא רואה איך תפיסת העולם הציונית דתית משיחית שבה יש בוז לנשים, לחילונים לגויים, בעצם בוז ללכל דבר שהוא לא הם עונה להגדרות החוק", ציין.

בתגובה לפרסום הדברים, שיגר הרב קלנר הודעת התנצלות. "אני מצטער שיצא ממני דבר כזה, לפעמים אדם נכשל", מסר. "היום לא הייתי אומר את הדברים. הכול באחריותי, חבריי למכינה מתנגדים לסגנון ולתוכן".

מהמכינה בעלי נמסר: "במוסדות בני דוד מלמדים מעל 40 רבנים שמעבירים עשרות שיעורים מדי שבוע בהם נשמר חופש ביטוי מלא גם לרבנים וגם לתלמידים איש איש ותפיסתו. הדבר נכון בעיקר במקרים מסוג זה בהם דברי הרב אינם משקפים את רוח בני דוד וראשי המכינה חלוקים עליהם".