במדינת ישראל מומתים מדי שנה כ-60 אלף כלבים חסרי בית, רובם גורים שנולדים לכלבים משוטטים, כך עולה מבדיקה שערכה עמותת "תנו לחיות לחיות". לטענת חברי העמותה, הפתרון הנוכחי של המדינה - המתה - הוכח כבלתי כבלתי יעיל, זאת מאחר שהכלבים עדיין ממשיכים להתרבות. מה ניתן לעשות כדי לצמצם את התופעה?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי אנשי עמותת "תנו לחיות לחיות", על המדינה לאמץ את הפתרון שהוכיח את עצמו במספר מדינות בעולם: שיטת "עקר-החזר". על פי חברי העמותה, השיטה שבה תופסים את הכלבים, מעקרים או מסרסים, ולאחר מכן מחסנים ומחזירים אותם לשטח, הצליחה ברחבי העולם.

בקרוב: הסוף לאכילת כלבים בדרום קוריאה?
"המדינה משקיעה במקום הלא נכון" | צילום: רויטרס, חדשות

"על מנת שזה יקרה הדרך עוד ארוכה", מסבירים בעמותה. "השלב הראשון בפתרון הבעיה הוא לדעת מה גודל הבעיה. ביצוע סקר, מעין 'מפקד אוכלוסין', שיבדוק כמה כלבים משוטטים יש כאן".

לשם כך, הטיסה עמותת 'תנו לחיות לחיות' לישראל אנשי מקצוע מעמותת Humane Society International, שביצעו בהצלחה פרויקטים דומים במדינות בהם היו הרבה כלבים משוטטים, כגון, הודו, בהוטאן, יוון, טורקיה ומדינות נוספות. במדינות אלו, לאחר שבוצע סקר שבדק את מספר הכלבים המשוטטים, לכדו אותם, עיקרו וחיסנו נגד כלבת, סימנו אותם והחזיר אל המקום ממנו נלקחו. לטענת העמותה, פתרון זה הביא לירידה הדרגתית בכמות הכלבים המשוטטים, ללא צורך לפגוע בהם או להמיתם.

"המדינה משקיעה משאבים במקום הלא נכון"

"ברגע שנדע מהו מספר הכלבים המשוטטים בישראל, נוכל לבוא לפוליטיקאים עם תכנית בעלת תקציב מוגדר", הסבירה יעל ארקין, מנכ"לית 'תנו לחיות לחיות'. "כיום המדינה משקיעה את המשאבים שלה במקום הלא נכון - הוצאות שלא יסתיימו לעולם, כי כל כלבה ממשיכה להמליט 10 כלבים מדי שנה".

ארקין הוסיפה: "כשנדע כמה כלבים יש, נוכל להראות שאם נשקיע את הכסף הזה באופן חד-פעמי בעיקור של הכלבה וחיסון שלה, לא רק שייחסך עוול לדורות של כלבים, אלא תצומצם משמעותית כמות הכלבים וכן תצומצם משמעותית סכנת הכלבת".

השלב הראשון של המפקד המיוחד בישראל צפוי לצאת לדרך כבר בחודש אפריל הקרוב, בשיתוף אופנוענים ואזרחים ששותפים למטרה - הפסקת ההמתה של כלבים בישראל. לדברי העמותה, על מנת לבצע את סקר הכלבים הגדול נדרשים 10 צוותים - אופנוען עם אופנוע 200 סמ"ק ומעלה + רוכב נוסף. כל הצוותים יעברו הדרכה מסודרת על ידי אנשי המקצוע המגיעים מחו"ל.

מהעמותה נמסר: "רוצים להשתתף בסקר החשוב? כתבו מייל לכתובת netta@letlive.org.il ובו הפרטים שלכם - שם מלא, מספר טלפון נייד, מקום מגורים, תשלום סמלי והוצאות הדלק יוחזרו למשתתפים".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il