השוטר ארז לוי ז"ל וזירת האירוע (צילום: רויטרס)
ארז לוי ז"ל מובא למנוחות | צילום: רויטרס

בחלקה הצבאית בבית העלמין ביבנה הובא היום (רביעי) למנוחות רס"ב ארז (עמדי) לוי ז"ל, שנהרג הבוקר באירוע הדריסה במהלך העימותים ביישוב הבדואי אום אל חיראן בנגב. מאות אנשים הגיעו ללוות אותו בדרכו האחרונה: עשרות שוטרים ממשטרת ישראל וחבריו ליחידה של לוי, וגם מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הגיעו על מנת לחלוק לו כבוד אחרון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לוי הועלה לדרגת רב סמל בכיר לאחר מותו, כך נמסר מדוברות המשטרה, כשבמותו היה בדרגת רס"מ. לוי, לוחם ביחידת מנהלת תיאום פעולות אכיפה של אגף המבצעים במשטרת ישראל, התגייס למשמר הגבול בשנת 2002. לאחר שירות במגוון תפקידי לחימה, הוא הצטרף ליחידת מתפ"א בשנת 2011.

במהלך שירותו ביחידה הוכרז מספר פעמים כשוטר מצטיין וביצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר. במשטרה אמרו כי לוי "התבלט ביכולותיו הניהוליות, המקצועיות והחברתיות ביחידה". הוא הותיר אחריו אישה, שני ילדים, הורים ואחים.

אלשיך: "ההקרבה היום יומית של שוטרי ישראל איננה אנונימית"

מפכ"ל המשטרה אלשיך ספד לו: "ארז היקר, יצאת לקראת שחר למלא תפקידך. לצערי יש מי שמנצל כל סיטואציה כדי לבצע פעולות טרור. אותו מחבל התעלם מהשוטרים הפרוסים שסימנו לו לעצור וכיוון במודע לקבוצה גדולה של שוטרים".

"חיית חיים קצרים מתוכם 11 שנים בשורות משטרת ישראל, לבסוף גם מצאת את מותך בשירות. לא היה לי ספק לגבי מה שקרה לאחר מותך: חבריך חיסלו את המפגע ויצאו להמשיך במשימתם עד להשלמתה".

"אכיפת החוק במגזר הערבי קשה ומורכבת, לאחרונה רוחות של אידאולוגיה קיצוניות המוכללות כ'דאע"ש' הגיעה גם לאזורנו, לצערנו היום מנהיגים במגזר ליבו אלימות במקום לגבות את המשטרה", אמר אלשיך.

"מעל קברך הטרי אנו מבהירים כי טרור לא ירפה את ידנו, נעשה כל שביכולתנו להבטיח חוק וסדר. אבל גדול ירד על משטרת ישראל. לצערנו בשנים האחרונות נקטפים ממשטרת ישראל הפרחים היפים ביותר, כזה היית, תמיד היית שוטר שאפשר לסומך עליו, ישר כפלס, שקט, יסודי, ראש גדול, ראשון להתנדב ראשון לחתור למגע. ראית במשטרה שליחות של ממש", הוסיף המפכ"ל.

אלשיך סיכם בפנייה מרגשת לאזרחים: "אזרחי ישראל דעו לכם: ההקרבה היום יומית של שוטרי ישראל איננה אנונימית יש לה שם פרטי, שם משפחה, הורים, ילדים, אישה ואחים". המפכ"ל הדגיש: "משפחה יקרה, אין בכוחן של מילים לתאר את עצמת הכאב, הפכתם לחלק בלתי נפרד ממשפחת משטרת ישראל, לעולם לא תצעדו לבד".

ארז לוי ז"ל מובא למנוחות (צילום: חדשות 2)
הלוויתו של ארז (עמדי) לוי ז"ל | צילום: חדשות 2

"לא הצלחתי לחמם לך את היד"

"בתקופה האחרונה יותר מתמיד בכיתי לך שאני מפחדת, כל מה שיגידו עליך לא מספיק לתאר אותך", ספדה לו אשתו קלרה בבכי מר. "תשמור על עצמך אמרתי לך. איך העזת ללכת? איך לוקחים ככה נשמה? איך לעזאזל לוקחים נשמה?".

"ביקשו ממני לזהות אותך, מקילומטרים אני מזהה אותך, אתה החיים שלי. תמיד היית מחמם אותי כשקר לי, אני לא הצלחתי לחמם לך את היד", קראה קלרה.

השר ארדן: "נמשיך ללכת בדרכך"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן: "לכשיגדלו בעזרת השם תאיר ויאיר היקרים לנו מכל, ודאי ידעו ויבינו שזו הייתה משימתו של אביהם ארז ז"ל, ושל המשטרה שבשירותיה שירתו נאמנות הוא ובני המשפחה המופלאה".

"ישראל היא מדינת חוק וככל שישמר החוק וייאכף, כך תרחק האלימות וכך ירוויחו כל חלקי הציבור. בשם ממשלת ישראל ובשמה של משטרת ישראל אני מבטיח לך ארז ומתחייב שנמשיך ללכת בדרכך, נאכוף את החוק בכל מקום ובכל זמן, לא ניכנע לעולם גם אם מרצחים ארורים ינסו לעצור בעדנו".

בעקבות האירוע, קיים בצהריים ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב יחד עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. "ארז היה שוטר מצטיין, בנו של שוטר, והוא נרצח הבוקר בפיגוע דריסה", אמר נתניהו. "אני שולח תנחומים למשפחתו".

על פינוי היישוב והעימותים אמר נתניהו כי "הציבור הבדואי הוא חלק מאתנו, אנחנו רוצים לשלב אותו בחברה הישראלית, ולא להקצין אותו ולהרחיק אותו ממרכז הווית החיים שלנו. כוחות המשטרה פועלים בשטח בסמכות וברשות, ולאיש אין רשות להפריע למשימתם".

מאות ליוו אותו בדרכו האחרונה (צילום: חדשות 2)
מאות ליוו אותו בדרכו האחרונה | צילום: חדשות 2

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מסר מוקדם יותר כי יגיע להלווייתו של לוי. "אני אלך היום לכבד את רס"ב ארז לוי בדרכו האחרונה", כתב ארדן בעמוד הפייסבוק שלו. "ארז נרצח בעת מילוי תפקידו והוא בן 34 בלבד. זהו יום כואב למשפחתו, לחבריו ולכולנו".

"אני מבקש לומר דווקא ברגע הזה לאיימן עודה וליתר חברי הרשימה המשותפת שהגיעו להלהיט את הרוחות הבוקר: הדם הזה גם על ידכם", המשיך השר. "זו אמירה חמורה, אני יודע - אבל לא חמורה כמו מעשיכם ביום הזה. אתם חרפה למדינת ישראל".

בית הנהג הדורס נהרס

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס למותו של לוי. "אנחנו בעיצומו של אירוע נורא", מסר. "בשעה קשה זאת, לב כולנו עם המשפחה האבלה ואנו מתפללים להחלמתם המהירה של השוטרים הפצועים".

ארכיון (צילום: רויטרס)
המהומות באום אל חיראן, היום | צילום: רויטרס

"שוחחתי הבוקר עם המפכ"ל, רב ניצב רוני אלשיך, ועם ראשי הציבור הערבי", המשיך הנשיא. "עלינו להפריד בצורה ברורה בין פיגוע הטרור הקשה שאירע הבוקר לבין פעולות אכיפת החוק והריסת המבנים הבלתי חוקיים ושאינם ניתנים לאישור. בטרור יש להילחם ביד קשה וללא פשרות, ויש למגר את שורשיו הרעים בכל מקום".

לאחר אירועי הבוקר ושיחתו עם מפכ״ל המשטרה ערך הנשיא סבב שיחות דחוף עם ראשי המגזר הערבי. בין היתר שוחח הנשיא עם מאזן גנאים ראש ועד ראשי הרשויות הערביות וראש עיריית סח'נין, עם מוחמד אלנבארי ראש מועצת חורה ועם מוחמד בארכה ראש ועדת המעקב העליונה.

הנשיא הפציר בהם לקרוא לציבור לנהוג באחריות ולהרגיע את הרוחות כדי למנוע התדרדרות של המצב הנוכחי. עוד הבהיר שיהיו צעדים בלתי נמנעים ושכוחות הביטחון ימשיכו לבצע אכיפת החוק בכל מקום בו יש לעשות זאת.

הבית ההרוס של הדורס
הושלם פינוי היישוב | צילום:

הנשיא הדגיש כי הוא נכון לעשות כל שביכולתו כדי לקדם מתווה מוסכם להסדרת ההתיישבות הבדואית. לבקשת ראשי המועצות ייפגש הנשיא עמם בנושא בהקדם האפשרי.

בתוך כך, תוך כדי עימותים קשים בין התושבים לבין כוחות הביטחון, הושלמה הריסת הבתים ביישוב אום אל חיראן - בהם גם ביתו של הנהג הדורס.