תאונה (צילום: חדשות 2)
המטרה: מאבק בקטל בדרכים (ארכיון) | צילום: חדשות 2

המאבק בעבירות התנועה עולה מדרגה: ועדת הכלכלה אישרה היום (שלישי) החמרת הענישה על מספר עבירות תנועה. במסגרת הצו אותו אישרה הוועדה, יוכבדו בעוד כחודש הקנסות המוטלים בגין מספר עבירות בהן אי ציות לרמזור אדום, ועבירות הנוגעות לרכיבה על אופניים חשמליים. במהלך דיוני הוועדה עלתה גם האפשרות שהכסף שיוכנס לקופת המדינה מתשלום הקנסות ישמש לטובת המאבק בקטל בכבישים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על-פי התקנות החדשות, נקבעה מדרגת קנס חדשה של 1,500 שקלים ואושר להחיל את הקנס הגבוה על עבירות חמורות בהן: אי ציות לרמזור אדום (במקום 1,000 שקל כיום), נהיגה במהירות של 31 עד 40 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית ונהיגה במהירות של 41 עד 50 קמ"ש מעל המותר בדרך בין עירונית (במקום הזמנה לדין כיום). עוד אושר להחמיר את הענישה על עבירות שונות בהן נהיגה ללא רישיון בתוקף, אי מתן זכות קדימה להולך רגל שמתכוון לחצות ועוד. יו"ר הוועדה איתן כבל (המחנה הציוני) בירך על ההחלטה להחמיר את הקנס על חציית צומת ברמזור אדום, והסביר כי "מדובר באחת העבירות החמורות ביותר".

הקנסות החדשים
צילום:

בהחלטותיה התייחסה הוועדה גם לעלייה המשמעותית במעורבותם של רוכבי אופניים בתאונות דרכים קטלניות. בשל כך החליטו חברי הוועדה להכביד את הקנס בגין רכיבה על אופניים חשמליים מתחת לגיל 16 והוא יעמוד על 1,000 שקלים.

הקנסות החדשים
צילום:

בנוסף הוכבדו הקנסות על עבירות אחרות הנוגעות לרכיבה באופניים חשמליים בהן רכיבה שלא בישיבה על המושב, הובלה באופניים, רכיבה לצד רכב אחר, אי שמירת רווח, רכיבה שלא בימין הכביש, רכיבה על מדרכה, העדר ציוד בטיחות תקין, אי הפעלת אורות, וכן בגין חניית כלי רכב בשביל המיועד לאופניים. גובה הקנסות בגין עבירות אלו יעמוד על 250. הוועדה התייחסה גם לרכיבה קבוצתית באופניים בדרך בין עירונית שלא על פי החוק - דבר שיגרור קנסות בגובה 150-500 שקלים.

ארכיון
ארכיון | צילום:

מלבד ההחמרה בקנסות, יו"ר הוועדה כבל הבטיח כי בהמשך יינקוט צעדים נוספים בכדי להילחם בקטל בכבישים. "נזמן את השרים לדיון מיוחד בעקבות העלייה במספר ההרוגים ב-2016", אמר ח"כ כבל.

גיל התיאוריה ירד (צילום: microgen, 123RF)
קנסות על רוכבי אופניים | צילום: microgen, 123RF