המבנה הבריטי הישן יהפוך למרכז חדשני
המבנה הבריטי הישן יהפוך למרכז חדשני | צילום:

מחפשים מזון בריא? ייתכן שבקרוב תצטרכו לעלות צפונה: בגליל העליון מקווים להפוך בשנים הקרובות למרכז עולמי שיחדש את כל מה שאנחנו מכניסים לפה שלנו בכל יום - האוכל שאנחנו אוכלים. מספר יזמים מקומיים שואפים לפתח באזור רובע חדשני שייקרא "Food-Tech", שבמסגרתו יפתחו מדענים מזון בריא ומזין להמונים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בניין בריטי ישן ונטוש שמוצב באמצע קריית שמונה צפוי להפוך בשנים הקרובות לרובע המזון החדשני, בו יוקמו חממה טכנולוגית ומעבדת חדשנות של פיתוחי מזון, בהן יפותחו מזונות חדשניים - כאלה שמכילים מטבעם או שהועשרו ופותחו במיוחד לקידום הבריאות והפחתת הסיכון למחלות. תחת ההגדרה הזו נכללים ירקות ופירות, ויטמינים ומולטי-ויטמינים, משקאות אנרגיה, מוצרים פרוביוטיים ומזונות שמכילים רכיבים תזונתיים בריאים כגון סיבים תזונתיים, חיטה מלאה ועוד.

כך זה ייראה
כך זה ייראה | צילום:

ליזמים בצפון יש תכניות גדולות באשר לאזור הזה שהוזנח עשרות שנים. מטרת המיזם החדש לנצל את מוקדי הידע שכבר קיימים בגליל העליון ולנצל אותם על מנת לשנות את המציאות התעסוקתית בצפון ובעיקר למשוך לראשונה חברות היי-טק מצפון לחיפה.

הפוטנציאל גדול: "הזדמנות כלכלית היסטורית"

"לגליל יש את כל התנאים להפוך למוקד חדשנות עולמי בתחום המזון", אומר אחד מיוזמי המהלך, ח"כ אראל מרגלית מהמחנה הציוני. "יש בו מגוון של סוגי קרקעות ואקלים ומקורות מים יחד עם אקדמיה ומחקר מפותח וחקלאות ענפה, מייצרים כאן הזדמנות כלכלית היסטורית". ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה, הוסיף כי "הקמת הרובע יהווה מוקד משיכה לחברות ויביא מאות משרות איכות לצעירי העיר ולאלה שרוצים לחזור הביתה".

"שקיעת החממה": הפרק ה-3. צפו (צילום: חדשות 2)
הירקות שייסיעו להיאבק במחלות? | צילום: חדשות 2 לדברי ד"ר אופיר בנימין, מהחוג למדעי המזון במכללה האקדמית תל-חי: "מכון המזון והקמת רובע הפוד-טק מייצרים גשר בין המחקר הפיתוח ותעשיית ההיי-טק. כבר עכשיו יש לנו קשר לאוניברסיטות בעולם שמשתפות איתנו פעולה ויצרנים מובילים". ח"כ מרגלית מוסיף כי כבר בימים אלה "חברות רב לאומיות נמצאות איתנו במו"מ על השקעות רציניות".

מלכה, מרגלית ומנכ"ל JNF ארה"ב ראסל רובינ
מלכה, מרגלית ומנכ"ל JNF ארה"ב ראסל רובינ | צילום: