סמוך לחדר הטיפולים בקופת חולים כללית בחולון בו הצית למוות ניצול שואה בן 78 את טובה קררו בת ה-55, שהתה המנהלת שלה, האחות האחראית רוזנה מרניאנסקי. בריאיון למהדורה המרכזית קראה הערב (שלישי) מרניאנסקי "תפסיקו עם האלימות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני רק רוצה לדבר על טובה כבן אדם, כאחות מסורה, ישרה, אחות שאהבה את המקצוע שלה", אמרה מרניאנסקי. "היא נפטרה בזמן העבודה. היא הייתה בן אדם משכמה ומעלה".

האחות האחראית תיארה את האווירה בה עובדים אנשי הצוות. "אנחנו נתקלים באלימות בעבודה", אמרה. "אלימות מילולית יותר, פחות אלימות פיזית, אבל זה גם קיים. אני רוצה להגיד – תפסיקו עם האלימות, אנחנו נאמנים למקצוע ועושים מה שאנחנו יכולים כדי לטפל באנשים חולים שזקוקים לנו, והאלימות הזו לא עוזרת לאף אחד".

האחות שהוצתה למוות, טובה קררו ז"ל (צילום: חדשות)
טובה קררו ז"ל | צילום: חדשות

עוד אמרה מרניאנסקי כי לא היה שום סימן שהעיד על הזוועה שעומדת להתרחש. בסיום הריאיון אמרה כי "אני עוד לא חושבת על החזרה. אני חושבת איך אני עוברת את הלילה הזה". היא אף ביקשה "שיזכרו אותה לתמיד".

בתוך כך, הערב מתגלה כי כבר לפני חצי שנה התנהגותו של המטופל שביצע את המעשה הנורא עוררה את החשד של הצוות ולכן רופא המשפחה הפנה אותו לבדיקה פסיכיאטרית. משם הוא הופנה למרפאה ציבורית לבריאות הנפש, שם עבר אבחון ונקבע כי הוא לא פסיכוטי ולא מסוכן. במשרד הבריאות לא הגיבו לידיעה הזו, אך גורמים במשרד אמרו כי "יש פשעים שנעשים על ידי אנשים שאינם חולי נפש".

"טובה נקטפה ברצח מתועב"

בני משפחה של קררו קיבלו בהלם את הבשורה המרה. "איבדנו אמא, סבתא, דודה, חברה, אישה אוהבת, המלאך של המשפחה", כתבו בני משפחה במכתב מטעמם. "היא תמיד אהבה את כולם ודאגה לכולם". החשוד בביצוע המעשה הגיע הערב לזירת האירוע, שם שחזר את השלשלות העניינים.

החשוד ברצח טובה קררו ז"ל, משחזר הצתה בקופ"ח בחולון (צילום: חדשות 2)
החשוד בהצתה משחזר | צילום: חדשות 2

"אחות שטיפלה במסירות רבה באלפי חולים לאורך שנים רבות ופעלה ללא דופי למען הזקוקים לעזרתה", כתבו בני המפחה האבלים. עוד כתבו בני המשפחה כי "טובה נקטפה ברצח מתועב, במקום בו עבדה בנאמנות יותר מ-30 שנה. כולנו כואבים את לכתה בטרם עת".

קררו, שעבדה בקופת חולים כללית בחולון, נהרגה לאחר שמטופל, ככל הנראה מעורער בנפשו, שפך חומר דליק והצית חדר במקום. צוות מד"א שהוזעק למקום נאלץ לקבוע את מותה. החשוד, תושב העיר בן 78, נמלט מהמקום ונעצר בתום מצוד.

זירת הרצח בקופת החולים בחולון (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
זירת האירוע, הבוקר | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

"חווים מקרי אלימות מדי יום"

בחקירתו, טען החשוד כי לא התכוון לפגוע באיש. "הקשיש שסובל מבעיות נפשיות טוען כי לא הייתה לו כל כוונה לפגוע באנשי הצוות הרפואי, וכי לא שפך חומר דליק על האחות", ציינה עורכת הדין המייצגת אותו מטעם הסנגוריה הציבורית, אופיר כתבי.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופסור ליאוניד אידלמן, התייחס לאירוע ואמר כי "מדובר במקרה מזעזע הנמצא בקצה קצהו של רצף מעשי אלימות, שאנו כאנשי סגל רפואי חווים מדי יום". עוד הוא הוסיף כי "כל מקרה תקיפה פוגע קשות הן בצוות הרפואי והן בציבור המטופלים ומערער את יחסי האמון בין הצוות למטופלים". אידלמן הודיע כי לאות הזדהות, מחר בין השעות 10:00-08:00 תופסק פעילות הרופאים הן בבתי החולים והן במרפאות הקהילה.