הרב יצחק שפירא, ארכיון
הסערה חוזרת? הספר "תורת המלך" | צילום:

פרסום ראשון: אחרי כשמונה שנים, מחברי הספר "תורת המלך" - שדן ב"הלכות הריגת גויים" והוביל לחקירת משטרה בחשד להסתה - מפרסמים חלק נוסף העוסק בדיני "ציבור ומלכות". בספר החדש, הרבנים יצחק שפירא ויוסף אליצור מיצהר קוראים לייסוד שלטון מלוכני, בו לא ייקחו חלק לא יהודים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הספר, בשלטון מלוכני עתידי לא תינתן לגויים זכות הצבעה: המחברים שפירא ואליצור מותחים ביקורת על המבנה השלטוני של מדינת ישראל, מבלי להזכיר במפורש את המדינה או הכנסת. כמו בספר הראשון, גם הפעם מצורפות לספר הסכמות מרבני הימין הקיצוני דב ליאור ויצחק גינזבורג.

כזכור, פרסום הספר ב-2009 הוביל לחקירת משטרה בחשד להסתה. מלבד הרבנים שפירא ואליצור, נחקרו באותה תקופה גם הרבנים שהעניקו הסכמות לספר - אך בסופו של דבר החקירה נסגרה מחוסר ראיות.

הרב יצחק שפירא, ממחברי הספר, אמר: "אנו שמחים שהשם זיכנו לסיים את הספר, שהוא עוד חוליה בחיבור בין התורה כפי שהיא בספרים לבין יישומה במציאות".

הרב יצחק שפירא, ארכיון (צילום: חדשות 2)
הרב יצחק שפירא, ארכיון | צילום: חדשות 2

בהחלטה תקדימית, החליט בחודש דצמבר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להעמיד לדין בכפוף לשימוע את הרב יוסף אליצור, ממחברי הספר "תורת המלך" - בגין פרסומים המסיתים לאלימות. ההחלטה התקבלה בתשובה לעתירה של המרכז הרפורמי לדת ומדינה ותג מאיר. ההחלטה על החקירה הגיעה בעקבות מאמרי דעה שפורסמו בעבר על ידי אליצור.

בשנת 2011 החליטה פרקליטות המדינה לסגור את תיק החקירה נגד מחברי הספר "תורת המלך", הרבנים שפירא ואליצור, ונגד נותני ההסכמות לספר, הרבנים ליאור, גינצבורג, יעקב יוסף ונחמיה גולדברג - זאת עקב היעדר ראיות מספקות להעמדה לדין בגין עבירות הסתה לגזענות או הסתה לאלימות. בעניין עבירת ההסתה לגזענות, כתב היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין כי "הפרסום אמנם כולל תכנים קשים שיש בהם לכאורה כדי לענות על הגדרת "גזענות" שבחוק, אולם אין להתעלם מהעובדה כי מדובר בציטוט ובדיון במקורות הלכתיים במתכונת של 'בירור הלכתי'".

גם באשר לעבירת ההסתה לאלימות, סבר היועץ המשפטי כי קיים קושי להוכיח ברף הנדרש בפלילים את יסודות העבירה. "הספר כתוב בצורה כללית, מופשטת ולא קונקרטית, ואין בו קריאה לביצוע מעשה אלימות", נכתב בהודעת משרד המשפטים.