במסגרת עבודתו עבור צה"ל תחת התנועה הקיבוצית צביקה לוי עזר לעשרות אלפי חיילים בודדים בכל דרך אפשרית, מהרגע שהתגייסו לצה"ל ועד אחרי השחרור. הדאגה והמסירות שלו אליהם היו כל כך יוצאי דופן, שהוא זכה לכינוי "האבא של החיילים הבודדים". לפני שנה חלה צביקה בניוון שרירים, אבל גם שיתוק לא יעצור אותו מלעזור לחיילים ומעכשיו במקום שיגיע אליהם לכל קצוות הארץ, הם מתייצבים אצלו בבית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני שבוע התקשר השר בנט לצביקה והודיע לו שביום העצמאות הקרוב הוא יזכה לכבוד הגדול להיות חתן פרס ישראל. רוב חייו הוא היה חקלאי בקיבוץ עד שב-1982 הגיעה התפנית ששינתה את חייו. כשהיה בחזית הודיעו לו שאחת משתי בנותיו נפטרה. במקום לשקוע באבל, הוא התמקד בנתינה ובסיוע וב-1995 היוזמה הפכה לרשמית כשקיבל את תפקיד האחראי בתנועה הקיבוצית לשיכון חיילים בודדים, אבל הוא תמיד פעל הרבה מעבר לדרישות התפקיד.

"אני משותק ואני נכה, ויחד עם זה אני ממשיך לא להקטין ראש", הוא מספר. "אני מבצע דברים ואני נוסע לטקסים של חיילים בודדים. חלום חיי זה לעזור להם ולמשפחות השכולות. זה לא קל לראות אותי ככה פתאום, אני יודע. צביקה הגיבור, הכל יכול פתאום יושב בכיסא גלגלים ולא יכול לזוז".

צביקה מגשים חלום (צילום: חדשות 2)
צביקה מגשים חלום | צילום: חדשות 2

צביקה תמיד היה זה שמחזק את כולם, אבל המחלה עכשיו מאלצת אותו להיות תלוי באחרים ולצערו גם מלמדת אותו שהמדינה שהוא כל כך אוהב, זאת שפעל למענה כל חייו, לא מתגייסת למענו עכשיו שהוא צריך אותה.

"גם משרד הביטחון צריך לתמוך בי"

"היום שאני חולה, חיכינו שנה עד שביטוח לאומי גם בנכות לא הכירו לי, זה קצת בושה אני חושב. מה זה ביטוח לאומי? אני יכול לחיות מ-2,300 בחודש עם כל הצרכים שיש לי? מזל שיש לי חברים טובים שקנו לי אוטו. למי שאין כאלה חברים שיכולים לקנות לו אוטו וכל חודש לתמוך בי כלכלית ונפשית זה לא פשוט".

"אני, צביקה לוי, צריך כל חודש לבקש מחברים שלי להתקיים?", הוא שואל בכאב. "זה לא מכובד, זה לא יפה. גם משרד הביטחון צריך טיפה לתמוך בי".

במציאות המקוממת הזאת של היעדר תמיכה מהמדינה, זאת שבחרה בו כאיש שיש להוקיר את פועלו, צביקה מסרב להתייאש. הוא נשען על חברים רבים שצבר לאורך השנים והם חוץ מלספק לו תמיכה כלכלית, נרתמים כעת יחד עם אשתו נעמי להגשים לו חלום - מסע אופניים סובב עמק. "זה יותר מהגשמת חלום, זה להראות לעם ישראל שאין דבר העומד בפני הרצון. זו הדרך שלי להראות גם לצבא וגם לכל מי שנכה שבעזרת חברים הכל אפשרי בעולם הזה. אין גבול ליכולת".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "מערכת הביטחון מוקירה את צביקה לוי על פועלו רב השנים למען חיילי צה"ל. משרד הביטחון בוחן בימים אלה, לפנים משורת הדין, כיצד ניתן לסייע לצביקה".

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה: "מר לוי מקבל קצבת זקנה וכן קצבת סיעוד ברמה המקסימלית ובכך ממצה זכויותיו על פי חוק. אנו מאחלים למר לוי הרבה בריאות".