אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

אנשים רבים חולמים להיכנס לעולם המשחק ולהפוך לכוכבים על הסט. אלא שעבור כמה מהם העולם הזה הפך בחודשים האחרונים להרבה פחות נוצץ. מספר שחקנים שמשתתפים בפרסומות, תכניות טלוויזיה וסרטים ורשומים בסוכנות "טייפקאסט" המייצגת מאות שחקנים וניצבים, טוענים כי החברה - והעומד בראשה יריב אלבכרי - חייבים להם אלפי שקלים עבור שעות ארוכות על הסט, שלדבריהם לא שולמו להם כבר חודשים ארוכים. אלבכרי מצדו טוען כי החברה נקלעה לקשיים כלכליים, שאינם מאפשרים לה לשלם כרגע לשחקנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אביעד אבי בראשי, שחקן בן 32 המוכר כ"איש הירוק", הגיע לסוכנות "טייפקאסט" לפני כשנתיים. בחברה לא דרשו ממנו כל התחייבות או חתימה על חוזה, אך הוא חויב להגיע ליום צילומים על חשבונו בסך 300 שקלים. לאחר יום הצילומים, תמונותיו של בראשי הופיעו בפרופיל אישי כשחקן באתר הסוכנות והוא החל לקבל עבודות בהפקות גדולות ונוצצות. במשך כשנה וחצי התשלום עבור עבודתו של בראשי הגיע בזמן, אך לפני כשלושה חודשים הוא הבחין כי המשכורת עבור שעות העבודה הארוכות לא מגיעה.

בראשי, שלא הבין ממה נובע העיכוב בתשלום על סך כ-1,500 שקלים, ניסה לברר מה קרה וחיפש את אלבכרי בטלפון. לאחר שלא נענה במשך תקופה, דרש במייל תשובות לגבי האיחור בקבלת השכר. לאחר זמן קצר קיבל השחקן תשובה בה טען אלבכרי כי הוא אינו מסוגל לשלם מאחר שחברה פשטה את הרגל.

הודעה שהועברה לשחקנים
הודעה שהועברה לשחקנים | צילום:

"בהתחלה הוא היה משלם לי בזמן", מספר בראשי. "באיזשהו שלב הוא הפסיק לשלם, אחרת לא הייתי ממשיך לעבוד איתו ואז הוא פשוט נעלם. אז הבנתי שאני לא היחידי ושיריב חייב לעוד הרבה אנשים כסף. נעקצנו, זו פשוט הונאה", טען.

לאחר המתנה ארוכה למשכורתו החליט בראשי להגיש תלונה במשטרה נגד אלבכרי ותביעה בבית משפט לתביעות קטנות. כעת הוא טוען כי מדובר בהונאה. "זה לא התחביב שלי, זה המקצוע שלי אני מתפרנס מזה", מציין בראשי. "ימי הצילום שהוא חייב לי עליהם כסף הם הכי קשים שהיו לי. זה כל כך מכעיס. צילומי לילה בשמונה בערב ולסיים בשמונה בבוקר כשאני על הרגליים ללא הפסקה. אם אין תנאים אז לפחות שאת הכסף יתנו".

"אעשה הכול כדי לקבל את הכסף"

גם תומר, שחקן בן 24, היה מיוצג על ידי סוכנות "טייפקאסט" בארבע השנים האחרונות. הוא עבד כניצב בהפקות שונות ולפני שלושה חודשים הגיש כהרגלו את המסמכים שנדרש להעביר לסוכנות על מנת לקבל את התשלום שמגיע לו על סך 3,100 שקלים. עד היום תומר לא קיבל את כספו. "עבדתי עם יריב כי אמרו לי שהוא אמין ואפשר לסמוך עליו ושהוא עובד עם ההפקות הכי שוות ומשלם הכי גבוה", אומר תומר.

תומר החליט אף הוא לתבוע את אלבכרי. "אני אעשה כל דבר על מנת לקבל את הכסף שלי אני לא אשתוק על זה", הוא מבהיר. "אין גוף שאוכף ומשגיח על הענף הפרוץ הזה. משלמים בשוטף +60 לפחות. ניצבים זה תמיד דמות על הסט שמתייחסים אליה בזלזול. שחקנים יושבים שעות ומחכים שיצלמו אותם. הם תמיד הכבשה השחורה בצילומים".

גם רומן ששוחח איתנו מציין שהיה מיוצג אצל יריב, שחייב לו סכום של 5,790 שקלים על שלושה חודשים של עבודה. מקס, מיוצג נוסף, מספר שזאת הפעם הראשונה בה השתתף בפרסומות ובהפקות דרך סוכנות השחקנים. "עבדתי בשתי פרסומות בחודשים מאי ויוני וחייבים לי 600 שקלים", הוא אומר. "נורא התרגשתי לקראת זה אך לאחר מספר חודשים, כשהבנתי שלא אקבל את הכסף, זה היה נורא מאכזב".

"זלזול בעבודה ובזמן שלנו"

מקסים, עוד שחקן בסוכנות "טייפקאסט" היה מיוצג בה במשך שנה וחצי וכיום אלבכרי חייב לו 1,500 שקלים לדבריו. "ביזבזנו הרבה זמן על כלום", מדגיש מקסים. "הוא חייב לי זה על יותר מארבע הפקות - שעות בהן עבדתי. זה פשוט זלזול בעבודה שלנו ובזמן שלנו".

לא רק שחקנים צעירים היו מיוצגים על ידי אלבכרי. שוקה, בן 64 שעומד לפני פנסיה חיפש השלמת הכנסה. כשהגיע לסוכנות של אלבכרי הוא החל להשתתף בהפקות, אך כעבור כמה חודשים הוא לא קיבל את התשלום שמגיע לו על סך 3,000 שקלים.

"כשדרשתי את התשלום הוא לא ענה לטלפונים והחלטתי להגיש נגדו תביעה", מספר שוקה. "בגילי זה לא קל לעבוד כך מהבוקר עד הערב. חשבתי שאקבל תמורה על עבודתי כמו שיריב הבטיח לי. הוא לקח את הכסף ונעלם. אני לא יודע מה הוא עשה עם הכסף. בטח איבד איתו".

מלבד שחקנים שיוצגו על ידי "טייפקאסט" שמעידים על כספים שלא קיבלו, גם עובדים בחברה עצמה מספרים סיפור דומה. נטליה, שעבדה אצל יריב 4 שנים, החלה בתור שחקנית מיוצגת ולאחר מכן הפכה למנהלת קשרי הלקוחות בסוכנות. לדבריה, אלבכרי חייב לה כסף אך היא הבינה שלא תקבל אותו. לטענתה, אלבכרי היה צריך להפסיק לשלוח אנשים להפקות ברגע שהבין שנקלע לקשיים.

"הוא פתח לי את חשבון הבנק והראה שאין לו שקל", שחזרה נטליה. "כשדיברתי עם עוד סוכנים מהתעשייה הם אמרו שזה המצב. שיש הפקות שפושטות רגל ולא משלמות את הכסף בסוף. אבל אני חושבת שאם הוא היה חייב לבנקים כל כך הרבה כסף הוא היה צריך לעצור באיזשהו שלב".

אלבכרי: "ההמתנה לתשלומים הכניעה את החברה"

בתגובה לחדשות 2 Online, הסביר אלבכרי שאלה ימים לא קלים עבורו, אך הבהיר כי בכוונתו להחזיר לכל השחקנים את הכסף שהוא חייב להם. "חברת טייפקאסט עסקה במשך זמן רב בענף הפרסום בעודה נושאת מחד בעליות תמידיות של עובדים ומאידך בהמתנה ניכרת לתשלום מאת הלקוחות", הסביר אלבכרי בתגובתו. "לצערנו המושג שוטף +60 היה זר לחלק ניכר מהלקוחות, בד בבד שחיקה בשכר העובד הובילה לחוסר ריווחיות של החברה. ההמתנה לתשלום הלקוחות הכניעה את החברה ואותי עד אשר החברה הגיעה לחדלות פירעון".

"למרות זאת, החברה עושה מאמצים רבים למצוא את הפתרון ולדאוג לתשלום לכל הספקים", הבהיר אלבכרי. "בנימה אישית אציין כי בכל שנות עבודתי בחברה, סיפקה החברה עבודה לאלפי אנשים ולמאות ימי צילום שונים ומגוונים בישראל ובעולם. תמיד דגלנו באנושיות, מקצועיות ומוסר עבודה. החברה בעלת מוניטין מכובד ורציני בזכות עבודה קשה, ארוכה ואינטנסיבית".

"לצערי, החל ממחצית שנת 2016 ,בכדי להמשיך ולהפעיל את החברה היה צורך להזרים הון ניכר אשר לא היה בידי ולחלופין בגיוס הון משמעותי באמצעות משקיע", הסביר. "גיוס משקיע לא צלח ומצבי הכלכלי לא אפשר המשך מימון פעילות החברה, לבסוף החברה עצרה את פעילותה. בחודשים האחרונים החברה פועלת לגביית יתרת לקוחותיה אשר טרם שילמו בכך אף לשלם לספקיה השונים". 

מארגון שחקני המסך שח"ם נמסר בתגובה: "לידי הארגון הגיעו מספר תלונות משחקנים חברי שח"ם על אופן התנהלות סוכנות 'טייפקאסט' כלפי השחקנים ועל חובות כספיים. לכן במהלך חודש דצמבר ארגון שח"ם שלח הודעה לכלל חבריו המתריע כי הסוכנות נקלעה לקשיים כלכליים ויש לשקול התקשרות עתידית מולה. השחקנים שנפגעו מן הסוכנות מקבלים ייעוץ משפטי וליווי של ההליך המשפטי ללא תשלום, כחלק מהשירותים המוצעים להם כחברי שח"ם וכמו במקרים אחרים גם כאן הארגון ילווה את השחקנים עד לסיום ההליך המשפטי וקבלת התשלום המגיע להם. על מנת שמקרים דומים לא יקרו בעתיד, לאחרונה יצר הארגון מעמד של סוכנות מורשית שעומדת בסטנדרטים מקצועיים בסיסיים להתקשרות בין סוכנות לבין שחקן חבר שח"ם. אנו ממליצים לכלל השחקנים לעיין באמנת הסוכנויות וברשימת סוכנויות שחקנים מורשות שח"ם המופיעה באתר".

לפניות לכתבת: Avivitm@ch2news.co.il