"כולם ניסו לעזור, המכוניות בערו": ארבעה בני אדם נהרגו היום (שני) ועוד 10 נפצעו, בהם ארבעה במצב קשה, בתאונה הקשה בכביש 866 בגליל, לא רחוק מכרמיאל. עדי ראייה לתאונה ואנשי כוחות ההצלה סיפרו לחדשות 2 על המראות הקשים והניסיונות לסייע לנפגעים הרבים בתאונה החזיתית בין רכב הסעות לרכב פרטי.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

שמות ההרוגים בתאונה: סהאם סעיד (58) מעין אסד, דרין חג (17) מריחאניה, אחמד עוואודה (15) מכפר קנא ועלע חליחל (18) מגוש חלב. חוקרי התאונה אספו ממצאים מהן עולה כי הגורם האנושי אחראי לתאונה: ככל הנראה הרכב הפרטי שנסע מכיוון כרמיאל לצפת הוא זה שסטה מהנתיב והתנגש חזיתית ברכב ההסעות, אך נסיבות המקרה עוד נבדקות.

מהמשטרה נמסר כי בתאונה נהרגו שלושה צעירים שנסעו ברכב הפרטי ומותם נקבע במקום, ואישה כבת 65 שהייתה ברכב ההסעות ונפטרה בדרך לבית החולים. מהמרכז הרפואי זיו בצפת נמסר כי משפחתה של ההרוגה בת ה-65 הורתה על תרומת קרנית עינה.

התאונה הקטלנית אתמול
"כלי הרכב בערו" | צילום:

טפסר שחר צאירי, מפקד תחנת כיבוי אש גליל מרכזי, אמר בריאיון ל"מהדורה ראשונה" כי "הזעקנו מספר רב של צוותים - זיהינו זירת קרב. למעשה, זיהינו לכודים בשני כלי הרכב. הרכב הפרטי עלה באש תוך כדי פעולות החילוץ". טפסר צאירי הוסיף: "אנחנו מתורגלים לפעולות חילוץ אבל זה היה מחזה לא שגרתי. מחזה קשה מאוד. פעולת החילוץ הייתה עבודה מאוד מורכבת. אחת המכוניות עלתה באש"

ישראל פרנקל, כונן איחוד הצלה ממחוז כרמיאל, הוסיף: "הגעתי למקום אחרי שהוזעקתי בעקבות תאונה קשה בכביש 866 אחרי צומת 7 לכיוון פרוד. ראיתי כעשרה נפגעים שכובים על הכביש. נתנו להם טיפול רפואי ראשוני. תוך כדי טיפול בשני הרכבים, עלה מהם עשן. המשכנו לטפל תוך כדי העשן המיתמר. כוחות הכיבוי הגיעו והחלו בכיבוי הדליקה".

צוותי חילוץ ומד"א בזירת תאונה (צילום: חיאן שרותי רפואה)
7 הרוגים בכביש מאז שנת 2003 | צילום: חיאן שרותי רפואה

אליהו יתח, עד ראייה, אמר כי הנהגים והנוסעים בכלי הרכב הסמוכים ניסו לסייע עד להגעת כוחות ההצלה. "כולם עצרו את הרכבים, יצאו, ניסו לעזור", הסביר. "לא היה כבר מה לעשות. כלי הרכב בערו. ניסינו לתפוס את הדלת. עד שהצלחתי לשבור אותה לקח זמן. הייתה גופה שכובה בין שתי הכיסאות.  ניסינו להוציא מהטרנזיט כמה פצועים - לא היה אחד שלא נפגע".

גם פארס עטאף, חובש בכיר במד"א, תיאר זירה מורכבת ומרובת נפגעים: "מדובר בתאונה חזיתית קשה מאוד, הגענו למקום בכוחות גדולים של מד"א עם אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ וכונני מד"א רכובים על אופנועים והתחלנו מייד לסרוק את הזירה ולמיין את הפצועים עקב מספרם הרב. ברכב הפרטי נלכדו שלושה פצועים סבלו מפציעות קשות ביותר, ביצענו בהם מספר בדיקות רפואיות אבל לצערנו לאחר החילוץ לא נותר לנו אלא לקבוע את מותם". מותה של פצועה נוספת נקבע בבית החולים.

נסיבות התאונה נבדקות (צילום: חיאן שרותי רפואה)
נסיבות התאונה נבדקות | צילום: חיאן שרותי רפואה

אור ירוק: להציב גדר הפרדה

ברוך גולן, מתנדב זק"א צפון, הדגיש: "מדובר בתאונה חזיתית בין רכב פרטי לרכב הסעות. התוצאה קשה מאוד - הגעתי עם צוות זק"א צפון לזירת התאונה, והמראות היו קשים לצערי. צוות זק"א צפון מטפל בגופות ובאיסוף הממצאים בזירה".

מנתוני עמותת אור ירוק עולה כי משנת 2003 אירעו בכביש 866 מעל 100 תאונות דרכים שבהן נהרגו שבעה בני אדם, 28 נפצעו קשה ומעל 300 נפצעו קל. שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק, אמר כי מדובר בכביש מסוכן וטען: "הכתובת נמצאת על הקיר כבר כמה שנים והממשלה מתעלמת מהקטל שמתרחש בכל יום בכביש". בעמותה קראו בעבר, לאחר תאונה קטלנית שנערכה בכביש ב-2013, להציב גדר הפרדה בין הנציבים ולהציב עמודי תאורה.