ארבעה בני אדם נפצעו היום (שני) כתוצאה מקריסת מנוף בבת ים. בתיעוד מצלמות אבטחה באזור הקריסה נראה המנוף ששימש אתר בנייה ליד גן העיר, מתמוטט מסיבה בלתי ברורה ונוחת על כביש ומגרש חנייה סמוכים. בין הנפגעים: מפעיל המנוף וגבר שהיה במכונית עליה קרס. המשטרה עיכבה לחקירה שני מנהלים האחראים על אתר הבנייה והפעילות בו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החובשים והפראמדיקים של מד"א העניקו לפצועים טיפול ראשוני בשטח ולאחר מכן פינו לבית החולים איכילוב שבתל אביב את מפעיל המנוף, גבר בן 30, כשהוא במצב קשה. בנוסף, גבר בן 38 שהיה ברכב עליו קרס המנוף פונה במצב בינוני לבית החולים וולפסון שבחולון. שני פצועים נוספים, אב בן 49 ובתו בת ה-9 פונו אף הם לבית החולים במצב קל. בעקבות האירוע המשטרה סגרה לתנועה את רחוב הקוממיות בעיר בקטע שבין רחוב הנביאים לרחוב יצחק שדה. הציבור מתבקש שלא להגיע לאזור.

"הגענו למקום בכוחות גדולים שכללו אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ואופנועים", סיפר חגי נתני, חובש מד"א שהגיע למקום וטיפל בפצועים. "מדובר בזירה מורכבת מאוד, מנוף בגובה של עשרות מטרים קרס על הכביש ופגע במספר רכבים. מפעיל המנוף כבן 30 נלכד ויחד עם כוחות הכיבוי חילצנו אותו תוך כדי טיפול רפואי והוא פונה במהירות בניידת טיפול נמרץ של מד"א לבית החולים איכילוב כשמצבו קשה. גבר כבן 38 חולץ מרכב שנפגע מהמנוף, הוא היה בהכרה מלאה וסבל מפגיעות בכל חלקי גופו, הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני בשטח והוא פונה גבר בן 49 וילדה כבת 9 שהיו בסמוך ונפגעו באורח קל משברי המנוף שקרס. כוחות גדולים של מד"א יחד עם שוטרים ולוחמי האש סורקים את הזירה על מנת לוודא שאין נפגעים נוספים במקום".

המנוף שנפל בשבוע שעבר בבת ים (צילום: אונליין בת ים)
מפעיל המנוף נלכד. בת ים | צילום: אונליין בת ים
קריסת עגורן בבת ים (צילום: לירן כהן)
צילום: לירן כהן

"לא מתקבלת על הדעת ההפקרות בנושא הבטיחות בענף הבניה", אמר אחרי האירוע יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. "הוכרז סכסוך עבודה לפני כשבוע. במידה והגורמים המוסמכים לטיפול בנושא לא יפעלו באופן מידי, לא נהסס להפעיל צעדים ארגוניים בכל ענף הבניה בישראל. די להפקרות ולזילות בחיי אדם".

קריסת עגורן בבת ים (צילום: דוברות מד"א)
צילום: דוברות מד"א

נסיבות הקריסה טרם התבררו, אך מבחינה ראשונית עולה כי מזג האוויר לא היווה גורם לתאונה. מהמידע שעלה מתחנות מטאורולוגיות שונות באזור, הרוחות לא עלו על 15 קמ"ש בזמן המקרה, וכי לא עבר ענן גשם באזור, העלול ליצור משבי רוח עזים. ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי "ממידע ראשוני שנאסף עד כה עולה כי מדובר בעגורן שהוקם באתר הבנייה לפני כשבועיים כך שאחד מכיווני הבדיקה יתמקד בהלימה בין הקמת העגורן לנדרש בהנחיית מפקחת העבודה הראשית במשרד העבודה והרווחה, ולפיה טרם הקמתו יש לבצע סדרת בדיקות מקדימות, ובהן בדיקת ביסוס הקרקע עליה וקבלת אישור בודק מוסמך טרם הפעלתו הסדירה".

"דבר לא השתנה - ולא ישתנה"

אתמול קרס מנוף באתר בנייה בנהריה אולם האירוע הסתיים למרבה המזל ללא נפגעים. בארבעת החודשים האחרונים נפתחו במנהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה חמש חקירות פליליות סביב הפעלת עגורנים. תנאי הבטיחות וההעסקה הבעייתיים של המנופאים סוקרו בשנה האחרונה באופן נרחב, אך המחאה למען העובדים לא הובילה לשינוי בשטח. בתחילת החודש מימשו כ-150 מפעילי עגורן את איומם והגישו מכתבי התפטרות.

זירת הקריסה בבת ים (צילום: בת ים און ליין)
זירת הקריסה בבת ים | צילום: בת ים און ליין

"דבר לא השתנה ולא ישתנה", אמר היום אביעד, מנופאי שהתפטר בגל הפיטורים האחרון בעקבות האירוע. "הכתובת הייתה ממש על הקיר עם כל מה שקרה איתנו בשנה האחרונה. אני מניח שבבסיס של המנוף הייתה בעיה כמו בראש העין לפני שבועיים או שהיה שבר במנוף. זה פשוט זלזול בחיים שלנו ובחיים של אלו שמתחתנו. אני לא אופטימי.. מבחינת בטיחות לאף אחד עוד לא באמת אכפת".

אתר הבנייה בו קרס המנוף (צילום: דוברות כיבוי אש)
אתר הבנייה בו קרס המנוף | צילום: דוברות כיבוי אש

בתחילת החודש, בעת שהכריזו על יוזמת ההתפטרות, עשרות מהמנופאים הופיעו בפנים גלויות בסרטון שעלה לרשת והצהירו על כוונתם. "לא מסוגלים לעבוד בתנאים האלה", אמרו. דובר ארגון מפעילי עגורן צריח בישראל, רועי ויינשטיין, הסביר לחדשות 2 Online את מטרת המחאה: "אנחנו פשוט קולטים שלאף אחד לא מפריעה הבטיחות שלנו, לא מעניין אף אחד לפתור את זה בפחות מכמה שנים, למרות שאנחנו מציעים פתרונות מעשיים ומידיים".

בהכנת הכתבה השתתפו ניר דבורי, גלעד שלמור, אביבית מיסניקוב ויונה לייבזון.