עידוד תיירות? הסבר פניך לתייר? בנמל התעופה בן גוריון נתקלו ביום שבת האחרון שני תיירים ממולדובה ביחס משפיל לטענם: הם עוכבו בנמל במשך שעות, נחקרו, ואף לא קיבלו שתייה כשביקשו. הסיבה - הודעת וואטסאפ של חברם הישראלי של התיירים, שכינה את פקידי ההגירה בשמות גנאי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גבריאל מבאר שבע עובד חלק גדול מהשנה במולדובה, ולעיתים קרובות מזמין חברים שפגש שם לבוא ולבקרו בארץ. שני חבריו החליטו לבוא ולבקר אותו ולהתארח בביתו במשך מספר ימים. גבריאל שמכיר לטענתו את התנהלות אנשי ביקורת הדרכונים עם תיירים מארצות מזרח אירופאיות צייד את שני חבריו במכתב, בו הוא מתחייב כי השניים ילונו אצלו ויעזבו את הארץ בסוף התקופה עליה הצהירו.

כל ההסברים של התיירים הצעירים, כמו גם המכתב שסיפק להם גבריאל, לא עזרו מול עובדי ביקורת הגבולות שעיכבו את השניים. הצעירים המבוהלים עדכנו את חברם שהם מעוכבים ולא הבינו את המתרחש. גבריאל, שלדבריו כבר הכיר את התנהלות העובדים שלח להם בתגובה את כינוי הגנאי: "Fucking assholes".

"בהצלחה בפעם הבאה שתזמין חברים"

כעבור שעתיים שלא שמע מחבריו, קיבל גבריאל שיחת טלפון מפתיעה מעובד משרד הפנים בשדה התעופה שהודיע לו ששני חבריו לא יכנסו לארץ, הסיבה לטענתו, הודעת הוואטסאפ ששלח. "אגב, שמחתי לקרוא את ההודעות שלך לגבי דעתך עלינו", אמר עובד המשרד לגבריאל ההמום. "בהצלחה בפעם הבאה שתזמין חברים ופעם הבאה שתקלל אותנו ככה בהתכתבות שלך איתם".

העליבו עובד ציבור ולא הורשו להיכנס לארץ
צילום:

"הייתי בהלם מזה שהוא הסתכל להם בוואטסאפ", סיפר גבריאל לחדשות 2 Online. "הוא היה רציני לגמרי, ושני החברים שלי היו בבאסה ורק רצו לחזור הביתה, אפילו כוס מים הם לא קיבלו. "כל פעם כשנכנסים למדינה בנתב"ג, כתוב שצריך להיות שגריר טוב למדינה בחו"ל, שישראלים צריכים לייצג את המדינה. אז קודם כל אני חושב שזה מתחיל בכניסה למדינה עם פקידי ההגירה. הם הנציגים הראשונים שלנו, זאת פשוט בושה".

לאחר שגבריאל התייאש, וארבע שעות לאחר שנחתו חבריו בנמל התעופה, התייאש גבריאל והחל בנסיעה הארוכה חזרה לבאר שבע. בשלב זה חבריו יצרו עמו קשר וסיפרו שהוחלט בסופו של דבר לאפשר להם להיכנס. "הם היו צריכים להתחנן לפקידי ההגירה שיכניסו אותם ולהתנצל אחד אחד על ההתכתבות הפנימית שלנו".

שני התיירים החליטו להגיש תלונה באמצעות שגרירות רומניה ועורך דין ישראלי נגד ביקורת הגבולות לאיחוד האירופאי למחלקה לזכויות האזרח.

נתב"ג, ארכיון (צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות)
בן גוריון. (אילוסטרציה) | צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות

תגובת רשות האוכלוסין וההגירה: "ככלל, סירוב כניסה לישראל נעשה על בסיס תשאול מקצועי ומעמיק שבסופו מחליט נציג רשות האוכלוסין האם ישנה הצדקה חוקית לסירוב כניסת הנוסע. במקרים בהם איננו משתכנעים כי כניסת הנוסע אכן נועדה למטרות תיור, כפי שהנוסע טוען, האי שזוהי סיבה מספקת לסירוב הכניסה".

"לסוגיית הודעת הוואטסאפ נבהיר כי העלבת עובד ציבור בישראל מוגדרת כעבירה על החוק המצדיקה הגשת תלונה במשטרה ובהחלט אינה מעשה שמתקבל על הדעת וראוי שלא לעודדו. עם זאת, אין בהודעת גנאי כלפי עובד מדינה להוות סיבה מספקת לסירוב כניסה".

לפנייה לכתבת: avivitm@ch2news.co.il