אילן רמון (צילום: חדשות)
טייס הקרב והאסטרונאוט אילן רמון ז"ל | צילום: חדשות

תערוכה חדשה שתיפתח מחר (שלישי) ב"מדעטק" בחיפה תחשוף לראשונה את יומני הטיסה שנכתבו בידי אילן רמון ז"ל, ומתעדים בין היתר את מבצע הפצצת הכורים בעירק. הפריטים נחשפים במסגרת תערוכת "חפצים מספרים סיפור" המתעדים את חייו של טייס הקרב והאסטרונאוט הישראלי שנהרג בהתרסקות המעבורת "קולומביה" בשנת 2003.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התערוכה מחולקת לפי נושאים שמגוללים את סיפורו של רמון. בין החפצים המוצגים בתערוכה: שרידים מהתרסקויות מטוסי חיל האוויר אותן שרד רמון וכן ציוד ששימש אותו בהכנות למשימה במעבורת החלל "קולומביה", כגון קסדת נאס"א, קופסאות מזון כשר שנשלחו לחלל ושרדו את ההתרסקות וכן דגם מזוזה שלקח עימו לחלל.

קסדת נאס"א ששימשה את רמון
קסדת נאס"א ששימשה את רמון | צילום:
כתב יד של רמון מהפצצה בעירק
כתב יד של רמון מהפצצה בעירק | צילום:

בתערוכה ייחשף גם דף יומן מקורי שכתב רמון בעת המשימה בחלל וכן יומנים ממבצע הפצצת הכורים בעירק בשנת 1981. כמו כן, יוצג שעון והגה מטוס ה-F-16 ששימש אותו במבצע, דגל חיל האוויר ששרד בחלקו את התרסקות המעבורת ועוד. בנוסף לפריטים האישיים יוצגו גם תמונות מחייו של רמון על קני ציור ומסכים יקרינו תמונות מפעילויות של "קרן רמון", על שם אילן רמון ובנו המנוח, אסף.

"בתערוכה ישנם 15 חפצים שמספרים סיפור חיים מעורר השראה", סיפרה רונה רמון, אלמנתו של אילן. "אפשר לראות בהם לא רק את הקריירה של אילן אלא משתקפים מהם גם קשיים שעבר, סוגיות הקשורות בזהות וגאווה ישראלית ויהודית, ורצון לייצג את המולדת בטיסה לחלל".

אוכל כשר לחלל
אוכל כשר לחלל | צילום:

עוד הוסיפה רמון: "אני מקווה שעכשיו אחרי שאספנו את הפריטים להצגתם כסיפור אחד, נוכל להציג אותם כתערוכה נודדת ברחבי הארץ. היום התערוכה מוצגת במדעטק בחיפה ובהמשך אנו מקווים שהתערוכה תנדוד במוזיאונים ברחבי הארץ".