הפגנה נגד גיוס בני ישיבות, ארכיון
צילום:

גל ההפגנות וחסימות הכבישים נגד מעצרם של עריקים תלמידי ישיבות חרדים הגיע הערב לשיא: בירושלים נערכת הערב (שלישי) עצרת גדולה, בלתי-חוקית, בהשתתפות אלפים מהפלגים החרדים הקיצוניים. בתום העצרת התפתחו עימותים בין המפגינים שחסמו את הכביש לבין כוחות המשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המפגינים הציבו במה ומחסומים בלב הרחוב והמשטרה החליטה להכיל את האירוע עד שלב מסוים. מדובר בשני פלגים חרדיים שחברו למפגן כוח: הפלג הירושלמי של הרב שמואל אוירבך, שמוביל את הקו המיליטנטי בסוגיית הגיוס, ומצד שני אנשי העדה החרדית בירושלים, שמחרימים את הבחירות, אנשי היישוב הישן.

הרב שמואל אוירבך (צילום: שלומי כהן)
"הם ככל הגויים ממש". הרב אוירבך | צילום: שלומי כהן

"אני מברך את כל מי שהגיע להלחם על הדת והיהדות", אמר הרב אוירבך בעצרת. "אוי לנו שכך עשה לנו בימינו. פריצי עמך טועים. צריכים להתעורר ולעמוד על נפשנו ולא להיגרר. אוי לנו שצריכים להסביר ולבאר את הצרה שקמו פריצי עמך לקרר, שהם ככל הגויים ממש. כבר הגיעו לתוך בתי המדרשות, מנסים לגייס".

אוירבך המשיך: "אוי לנו שכך עלתה בימינו. אלו הם דברים שהם עיקרי הדת שעל זה מסרנו את נפשנו בכל דור ודור. מי שחי אסור להשלים עם המציאות הזו".

הפגנות החרדים נגד הגיוס
העצרת, הערב בי-ם | צילום:

 

"מיעוט בציבור החרדי". מפגינים אמש
העצרת, הערב בי-ם | צילום:
מחאות החרדים נגד הגיוס. יש פשרה? (צילום: פלאש 90\ יונתן סנדל)
אלפי חרדים מוחים בי-ם | צילום: פלאש 90\ יונתן סנדל

"אין לנו חלק ונחלה בשלטון הכופרים", קראו המפגינים. "ראש הממשלה הראשון שאסור להזכיר את שמו, יימח שמו, אמר שתוך כמה שנים לא יישאר שטריימל אחד במאה שערים. אלפי בחורי הישיבות הם הנקמה!".

בצה"ל אמרו כי הם "רואים בחומרה ומגנים כל ניסיון לסרבנות מכל סוג שהוא". עוד הוסיפו בצבא כי "אמירות הקוראות לפילוג הצבא ופגיעה בכבודם של אנשים הן אמירות שיש להתנגד אליהן, להוקיע אותן ולעשות הכול כדי להמשיך ולהגן על מדינת ישראל".

מחאת חרדים נגד הגיוס (צילום: פלאש 90\ יונתן סנדל, חדשות)
מפגן כוח חריג | צילום: פלאש 90\ יונתן סנדל, חדשות

ביום ראשון האחרון חסמו עשרות צעירים חרדים כבישים באזור רמת גן ובני ברק במחאה על מעצרו של תלמיד ישיבה עריק. ההפגנות התמקדו בצומת ז'בוטינסקי פינת בן גוריון ברמת גן ורבי עקיבא בבני ברק. 4 מפירי סדר נעצרו לאחר שהשתוללו במקום והפרו את הסדר הציבורי.