תייסיר אל הייב
תייסיר אל הייב | צילום:

הכרעת הדין בעניינו של אלאור אזריה, החזירה את תייסיר אל-הייב, שהורשע בהריגתו של צלם בעת פעילות מבצעית ברפיח באפריל 2003 לרגע שעמד בפני השופטים. אל-הייב, שנשפט לשמונה שנות מאסר בפועל ולשניים נוספות על תנאי, טוען קיים כי ההשוואה לעונש שנגזר על אזריה היא בלתי נמנעת. "אני לא נגד אף חייל, אבל ההבדל מלמד על גזענות ואפליה", אמר בשיחה חדשות 2 Online.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

באירוע המדובר, ירה אל הייב למוות בטום הורנדל, צלם ופעיל שלום, בעת ששירת בגדוד הסיור הבדואי. אל-הייב הורשע בבית דין צבאי בהריגה. בית הדין קבע כי הירי בוצע בלא שום התנגדות מצדו של הורנדל, שמת כשנה לאחר שנפצע.

"לא קיצרו לי חצי מתקופת העונש, וגם לא שליש", אמר. ועדה צבאית לענייני שחרורים החליטה ב-2010 לקצר את עונשו בשנה וחצי, כך שישב בכלא במשך כמעט שבע שנים.

אזריה ואמו בהקראת גזר הדין
אזריה בבית הדין הצבאי, היום | צילום: תומר אפלבאום "הארץ"

"המקרים שונים אבל דומים", טען אל-הייב. "הייתי 24 שעות בציר פילדלפי והכל קרה בפעילות מבצעית. אצל אלאור לעומת זאת, זה היה וידוא הריגה".

"הפכו אותי לשעיר לעזאזל"

אל הייב שב על גרסתו להשתלשלות האירועים ב-2003 וטען: "במקרה שלי זו היתה טעות בזיהוי. עברנו בין סמטאות ומחבלים ומנהרות. אדם יצא עם מצלמה, חשבתי שזה RPG ויריתי. נשפטתי בבית דין צבאי. עד היום חושבים שאני עבריין. איך זה זה שאני נשפטתי לעשר שנים והוא יקבל שנה?".

"אף אחד לא תמך בי, לא קצינים ולא מפקדים", הוסיף. "שום קצין לא ביקר בכלא ושום מש"קית ת"ש. הייתי שעיר לעזאזל, עד היום אני מסובך - הרסו לי את החיים, אני לא ישן בלילה".

אל-הייב שב והדגיש כי אין לו עניין נגד אזריה עצמו, אלא נגד המדינה שמנהיגה לדבריו מדיניות של אפליה. הוא טען כי יתבע את המדינה על הסבל שנגרם לו. "אדם אחר היה מזמן תולה את עצמו במקומי", טען. "הרבה צעירים בדואים לא רוצים להתגייס בגלל הסיפור שלי. גם אמו של הצלם חיזקה את דבריי ואמרה בעבר שהפכו אותי לשעיר לעזאזל".