טוביה ובתיה מרגלית ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
טוביה ובתיה מרגלית ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

בין שלושת ההרוגים בתאונת הדרכים אתמול (רביעי) ליד בה"ד 1 שבנגב, היו גם טוביה (76) ובתיה (60) מרגלית מרמת גן. השניים היו בדרכם לטקס הסיום קורס הקצינים של נכדם כשאירעה התאונה הקשה. הבוקר ביקשו בני משפחתם של השניים לתרום את אבריהם, מאחר שטוביה נשא עמו כרטיס אדי. "אסון בלתי נתפס", אמרו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מותו של טוביה בן ה-76 נקבע במקום, אך רעייתו בת ה-60 פונתה במצב קשה לבית החולים סורוקה, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותה כעבור זמן קצר. בני המשפחה פנו למרכז הלאומי להשתלות וביקשו לתרום כל איבר שיאפשר הצלת חיים. בעקבות בקשתם, נתרמו קרניות להצלת מאור עיניים ועור להשתלה.

בני משפחתם של השניים מתחו ביקורת על תנאי התשתית שהובילו לדבריהם לתאונה הקשה. "זה ברור שאם היתה שם גדר הפרדה ניתן היה להציל את חייהם", אמרה איריס, בתם של בני הזוג. "הכביש הזה ידוע כבעייתי וזה יכול היה להימנע. זה משהו שלא היה צריך לקרות". 

תאונת דרכים (צילום: דוברות המשטרה)
זירת התאונה, אתמול | צילום: דוברות המשטרה

הם היו צעירים ברוחם ומלאי חיים", סיפרה. "הם רצו לבלות וליהנות עם הנכדים. הם היו הורים וסבא וסבתא מדהימים, כל מה שבן אדם יכול לאחל לעצמו. המחשבה שאם הייתה שם גדר הפרדה זה לא היה קורה. החיים שלהם נגדעו בכזו קלות. הזילות של חיי אדם בכביש שגרם למותם של כל כך הרבה אנשים היא בלתי נתפסת". 

לדבריה, נכדם של השניים לא ידע על האירוע הנורא במהלך טקס הסיום, ובני המשפחה סיפרו לו על כך רק לאחר מכן. "הוא לקח את זה מאוד קשה", טענה. .
הלוויה מתקיימת היום בשלוש בקרית שאול.

"זכוכיות בכל מקום"

בתאונת הדרכים בין ארבעה כלי רכב סמוך למצפה רמון נהרג גם גבר נוסף, תייר מצרפת. ארבעה בני אדם נוספים נפצעו בתאונה, שלושה מהם מאושפזים בבית החולים סורוקה במצב קשה. "היו זכוכיות בכל מקום", סיפרה אתמול חוה סמית, אחת הצעירות שנפצעו בתאונה. "בהתחלה לא יכולנו לנשום מהאבקה של כריות האוויר וזה הדבר האחרון שאני זוכרת".

"היינו בטיול וחברה שלי נהגה", היא מספרת. "היינו שלוש ברכב וכולנו היינו חגורות. ביקרנו חברים במצפה רמון, פשוט נסענו ופתאום מישהו נחת עלינו. נשארתי בפוקוס כי רציתי לבדוק שהחברות שלי בסדר". חוה מספרת כי חברתה שנהגה נתקעה ברכב לאחר הפגיעה. "ההגה נתקע והרגל שלה נשברה", היא מתארת. "כוח צה"ל הגיע במהירות, כיוון את התנועה והזיז את הרכבים. אנשים ישר הגיעו וביקשו לעזור לנו".

_OBJ

"מדובר בתאונה קשה מאוד ובזירה מורכבת", סיפר פרמדיק מד"א ברק ויטינברג שטיפל בנפגעים. "כשהגענו ראינו שני כלי רכב מעוכים ובמרחק של כ-100 מטרים רכב נוסף הפוך. חילצנו מהרכב ההפוך שלושה נוסעים, אחד מהם גבר בשנות ה -70 לחייו, שהיה מחוסר הכרה ללא נשימה וללא דופק".

"ברכב השני היו גבר ואישה בשנות ה-40 לחייהם", הוסיף הפרמדיק. "הגבר היה מחוסר הכרה וללא נשימה וללא דופק והאישה עם פגיעות קשות. לאחר מיון ראשוני בשטח וטיפול רפואי מציל חיים העברנו שתי נשים מהרכב ההפוך ואישה מהרכב השני למסוקים שנחתו בסמוך כשמצבם של שתיים מהנשים קשה והשלישית במצב בינוני עד קשה. גבר נוסף מהרכב השלישי נבדק במקום ולא נזקק לפינוי".

בהכנת הכתבה השתתף איציק כהן.