כשבוע לאחר שפרסמנו בחדשות 2 כי בית החולים רמב"ם החליט לעצור את מימון הנסיעות לחולי סרטן מהגליל, הנהלת בית החולים הודיעה הבוקר (ראשון) כי הוא שב לממן את ההסעות לתושבים שיצטרכו להגיע מהאזור לצורך טיפולי הקרנות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנהל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, אמר שהוויכוחים על עלות ההסעות לא צריכים לבוא על חשבון המטופלים. לדבריו, למרות שרמב"ם אינו מחויב לממן את ההסעות, בית החולים ייקח על עצמו לחדש את השירות.

עד כה חולי סרטן מהגליל טורטרו וטולטלו במשך שעות נסיעה רבות לחיפה על מנת לקבל טיפולי הקרנה, כיוון שאין מכון הקרנות באף אחד מבתי החולים הציבוריים-ממשלתיים בצפון. מלבד הקושי שבנסיעות, נדרשו החולים לשלם על הנסיעות כיוון שההסעות שאורגנו בעבר על ידי רמב"ם הופסקו בשל קשיים תקציביים של בית החולים. מדובר על עשרות חולים בשנה בעלות של מאות אלפי שקלים.

חולי סרטן מהגליל הופתעו לשמוע כי יידרשו לממן בעצמם את המוניות לטיפולי ההקרנה, בעלות של אלפי שקלים. הבוקר, הגיעה ללי גרציה שאת סיפורה הבאנו במהדורה המרכזית לטיפול ההקרנה הראשון, מתוך 33 המתוכננים ברמב"ם והופתעה לשמוע שבית החולים החליט לשוב לחדש את ההסעות, למרות שמשרד הבריאות לא משתתף בהם. 

העומס בבתי החולים, והפעם: רמב"ם (צילום: דוברות בית חולים רמבם)
ההסעות ימומנו. רמב"ם | צילום: דוברות בית חולים רמבם

רק בשבוע שעבר נשאל שר הבריאות יעקב ליצמן בכנסת על הסוגייה ואמר שאין בכוונת המשרד לממן את ההסעות ומדובר באחריות של קופות החולים. מנגד, ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) בירך על החלטת בית החולים, וטען כי כי מהירות תגובתם  מעידה על ניצחון השכל הישר לדבריו, על פני השיקולים הכלכליים. "המאבק על מערך ההסעות הוא דוגמה לפערים הבלתי נסבלים בין תושבי הצפון, והגליל בפרט, אל מול תושבי המרכז בכל הנוגע לנגישות לשירותי בריאות", אמר. "ממשלה שמסיטה את מבטה מחולים אלו מאבדת כל לגיטימציה להתקיים, אני קורא למשרד הבריאות להתעשת ולהעניק לבית החולים רמב"ם את הסיוע הדרוש להבטחת קיום מערך ההסעות, עד פתיחת המחלקה האונקולוגית בבית החולים זיו".

דברים ברוח דומה אמרה גם חברת מפלגתו של בהלול, ח"כ סתיו שפיר: "אני מברכת על פתרון הבעיה ושמחה שהמערכות התעשתו וחדלו את ההתעמרות בחולים. אבל זה בדיוק הרגע להזכיר שלחולים בסרטן בגליל ובפריפריה הרחוקה בכלל, אין עדיין פתרון אמיתי. המדינה מוכרחה להשקיע משאבים הכרחיים בהנגשת טיפולים רפואיים בכל הארץ, כך שייענו לצרכים של אלפי חולים ומשפחות שנאלצים לכתת רגליהם למרפאות רחוקות רק כי ממשלת ישראל מתחמקת מאחריותה הן בצפון והן בדרום הארץ".