אשפה עולה על גדותיה בי-ם, בשנה שעברה (צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל)
משרד הבריאות מתערב במשבר בי-ם | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל

כבר שלושה ימים שאשפה נערמת ברחובות ירושלים בעקבות שביתת העירייה וגורמת למטרד חמור לתושבים. היום (שלישי) מתערב גם משרד הבריאות במשבר ודורש מראש העיר ברקת לפעול בנידון. "מדובר בפוטנציאל להעברת מחלות", כתב המשרד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בעקבות שביתת עובדי העירייה, נערמים בעיר מצבורי אשפה", כתבה ד"ר ניצה אברמסון, סגנית רופאת המחוז במכתב ששוגר לראש העיר. "מצב זה עלול לגרום לסכנה בריאותית חמורה עבור התושבים. אבקשך לפעול על מנת שמפגע תברואתי זה יסולק, על מנת לשמור על בריאות התושבים".

המכתב שנשלח לברקת
המכתב שנשלח לברקת | צילום:

על השביתה בעיר הכריזה העירייה, כחלק מסכסוך תקציבי מול משרד האוצר. במסגרת המחאה, מושבתים כלל השירותים העירוניים, הכוללים פינוי האשפה, תשלומי הארנונה ועוד. עובדי עיריית ירושלים אף הגדילו לעשות וסגרו למשרדי האוצר את אספקת המים. במטה המאבק, המשותף לעיריית ירושלים, להסתדרות, לארגון ההורים ולמנהלים הקהילתיים ברחבי העיר ציינו כי משמעות אי העברת התקציב לירושלים היא פיטורי עובדים רבים, החזרת ירושלים אחורה ופגיעה קשה בשירותים הניתנים לתושבי העיר.

"ברקת מנהל מאבק על גבינו"

בשלב זה לא נראה סופה של השביתה, שצפויה להחריף אף יותר את שגרת חייהם של תושבי הבירה, שכבר שלושה ימים נאלצים להתמודד ללא שירותים בסיסיים בעיר. ערימות הזבל שנאספות בכל פינה הולכות וגדלות ולצד הצחנה והבלאגן, משבשת השביתה גם את תנועת התחבורה הציבורית בעיר וכתוצאה מכך גורמת לעומסי תנועה כבדים.

ירושלים "טובעת" בזבל (צילום: פלאש  90 / יונתן סינדל)
ירושלים "טובעת" בזבל | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל
לא עודכן במהלך. ברקת (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)
ראש בראש עם האוצר. ברקת | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90"המאבקים של ראש העיר בשר האוצר לא אמורים לעניין אותי כתושב שאמור לקבל שירותים", אמר תושב העיר. "אם ברקת לא מסוגל לקבל את התקציבים שהוא חושב שמגיעים לירושלים בלי לעשות מאבק על גבי - שיתפטר וייתן למישהו שיודע לקיים משא ומתן טוב יותר את התפקיד. לא הגיוני שכל מסילות הרכבת הקלה מלאים בזבל, הריח הרע מגיע עד לבית והתחבורה הציבורית שכל כך חיונית ביום יום, משובשת לחלוטין בין אם בגלל פקקים ובין אם חסימות כבישים".

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, שב קרא לשר האוצר להתערב אישית באופן מיידי בהעברת התקציב לירושלים ולמנוע סבל רב לתושבי העיר. לטענת ברקת, משרד האוצר "מפקיר את ירושלים" ומסרב להעביר את הכסף עליו סוכם בחודשים האחרונים - על סך 800 מיליון שקלים כמענק לבירה.