ב-13 במרס 1997, שלוש שנים אחרי חתימת הסכם השלום עם ירדן, ירה למוות חייל ירדני ב-7 תלמידות ישראליות שטיילו ב"אי השלום" בנהריים במסגרת טיול שנתי מבית הספר. מספר ימים לאחר מכן הגיע אל בית אמה של אחת ההרוגות, מירי מאירי, מלך ירדן חוסיין לניחום אבלים. היום (ראשון), 20 שנה אחרי, שוחרר הרוצח מהכלא הירדני, אמה של יעלא ז"ל חוזרת לימים הקשים ההם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"אני ידעתי שהוא ישתחרר, זו לא הייתה הפתעה", מספרת מירי לחדשות 2 Online. "כבר במהלך המשפט אמרו לנו שעונש מאסר עולם בירדן זה 18 שנה אז ידענו שהוא ישתחרר, אבל לא ידעתי שזה יעבור כל כך מהר".

מירי מספרת כי שחרור המחבל על רקע חג הפורים, הפך את היום לאף קשה יותר עבורה ועבור בני משפחתה. "זה אגרוף בבטן", היא אומרת. "השלטונות הירדנים בחרו לשחרר אותו באמצע הלילה כדי שלא תהיה מסביב הילולה, ואני חושבת שזו החלטה נכונה, אבל זה לא יחזיר את הבת שלי הביתה. זה יום לא פשוט, אבל אני והמשפחה שלי ממשיכים בחיים שלנו ולמנוול אנחנו מאחלים את כל הרע בעולם".

מירי מתארת כי למרות שידעו מראש על שחרור המחבל, ואף קיבלו עדכון על כך ממשרד החוץ, עדיין מדובר ביום כואב במיוחד. "אין בי כעס היום, אלא כאב. כאב עצום", היא מוסיפה. "אני אמשיך עם המשפחה שלי כמו שחיינו עד עכשיו, ונעשה את הכל בשביל שהדור הבא יזכור את הבת שלי, את יעלא ז"ל".

"הבטיח להילחם על השלום"

מספר ימים לאחר הרצח הגיע מלך ירדן חוסיין לנחם את המשפחות ומירי נפגשה עמו במפגש מלא עצב וכאב. "אני זוכרת את המפגש מצויין", היא משחזרת. "הוא היה אדם משכמו ומעלה, ולא הוא רצח את הבנות שלי, אלא חייל שלו, אז לא היה לי כעס כלפיו. הוא באמת היה אישיות יוצאת דופן, אפילו הלכתי להלוויה שלו כשהוא נפטר".

מירי אף זוכרת מה אמר לה המלך במפגש. "הוא אמר לי שהוא יעשה הכל למען השלום, ובאמת חשבתי שכל הרשע הזה ייגמר, אבל לא, אנחנו היום ממשיכים להילחם על החופש שלנו", היא מסכמת.

המלך חוסיין בניחום האבלים ב-1997 (צילום: לע"מ)
המלך חוסיין בניחום האבלים ב-1997 | צילום: לע"מ

"בושה לכל העם הירדני" - המפגש ב-97' 

בביקור בבית משפחת מאירי, פנתה האם אל המלך ושאלה: "מה חשב לעצמו הרוצח, שתהיה מאושר? בארצנו, אם קורה דבר כזה, מוקמת ועדת חקירה. אני לא יודעת מה אתה רוצה לעשות עם זה". המלך הירדני ענה לה על כך: "אני מבטיח לך שאף אדם שפוי לא יעשה דבר כזה, והעניין ייחקר במלואו. זו בושה לי ולמשפחתי, ולכל העם הירדני, כולנו מרגישים כך".

זירת הרצח בנהריים (צילום: חדשות 2)
זירת הרצח בנהריים | צילום: חדשות 2לביקור התנחומים בבית משפחת מאירי ולביקור נוסף, בבית משפחתה של סיון פתיחי ז"ל, הגיע המלך בליווי שר החוץ דאז דוד לוי וראש הממשלה בנימין נתניהו. "אובדנכם הוא אובדני", אמר אז המלך לאביה של פתיחי. "אני חש שאיבדתי ילד, אני לא יכול לתאר את תחושתי ותחושת בני עמי". האב ענה לו: "אני מעריך את ביקורך".

מלבד יעלא מאירי ז"ל, נרצחו בפיגוע גם נירית כהן, סיוון פתיחי, נטלי אלקלעי, קרן כהן, שירי בדייב ועדי מלכה. 6 נערות נוספות נפצעו. ארבעה חודשים מאוחר יותר בית משפט צבאי בירדן הרשיע את המחבל, אחמד מוסא דקמסה, וגזר עליו מאסר עולם. דקמסה חמק מעונש מוות לאחר שבית המשפט קבע כי הוא לא יציב נפשית.

הבוקר השתחרר דקמסה מהכלא בירדן לאחר שריצה 20 שנות מאסר. משפחתו של דקמסה מסרה כי הוא שב לביתו הממוקם בכפר ליד העיר אירביד שבצפון ירדן.

בהכנת הידיעה השתתפה תום שחר