כך נראים היערות חודשיים לאחר שריפות הענק: אלה היו ימים בהם האש בערה במספר רב של אזורים ברחבי הארץ. להבות ענק דלקו ועשן היתמר בצפון, בהרי ירושלים ובאזור בנימין - וגם במספר מוקדים בדרום. ב-5 הימים של גל השריפות בסוף חודש נובמבר האחרון פרצו 1,700 שריפות ב-58 מוקדים שונים, חלקן הותירו אחריהן נזק שייקח שנים ארוכות לתקן. לרגל חג האילנות המצוין היום (שבת) חזרנו למוקד השריפה הגדול ביותר בגל האחרון - שריפות החורש שפרצה בהרי ירושלים, כדי לבדוק האם וכיצד החל השטח להשתקם ולהצמיח חיים חדשים.  

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

ממעוף הרחפן שטס השבוע מעל מוקדי השריפות בשער הגיא, בנטף ובבית מאיר ניתן לראות עדיין היטב את צלקות האש. אבל בין השחור כבר מבצבצים כתמים של ירוק, עדות להתאוששות האיטית של השטח החרוך.

אז (צילום: אלעד זוהר)
אז | צילום: אלעד זוהר
היום (צילום: אייל בן-יעיש)
היום | צילום: אייל בן-יעיש

ב-5 ימי גל השריפות כילתה האש 40 אלף דונמים בשמורות וביערות - כמות עצומה, ששווה לשטחן של הערים חולון, הוד השרון וקריית מוצקין ביחד. לשם השוואה, באסון הכרמל בדצמבר 2010 כילו הלהבות "רק" 25 אלף דונמים. בשריפה בהרי ירושלים לבדה עלו באש 14 אלף דונמים של חורש טבעי - ובקק"ל הגדירו אותה "שריפת היער הגדולה ביותר מאז אסון הכרמל". בחיפה נשרפו 2,800 דונמים של חורש טבעי ובאזור זכרון יעקב עלו באש כ-1,000 דונמים של שטחים פתוחים.  

אז
אז | צילום:
היום (צילום: אייל בן-יעיש)
היום | צילום: אייל בן-יעיש

ואילו פעולות מבצעים בשטח על מנת לשקם את היערות שנפגעו? פשוט מחכים ונותנים לקרקע להשתקם בדרך טבעית, ללא התערבות האדם. באזורים שלא ניתן לשקם לאחר שריפות, כמו בשריפה שפרצה בנווה שלום, מבצעים אנשי קק"ל נטיעות של עצים חדשים. מלבד הנזק העצום לצומח, האש גרמה למותם של בעלי חיים רבים - בעיקר זוחלים ומכרסמים - נזק שלא ניתן לשקם.

צילום: אייל בן יעיש