מידע מכפיש על המועמדים הועבר ליועמ"ש (צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות)
אלשיך, ארכיון | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

מדיניות חדשה במשטרה: מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך יוצא נגד התלונות האנונימיות על קצינים בכירים בארגון, ומבהיר כי מעתה פניות מהסוג הזה לא תטופלנה על ידי המחלקה לחקירות שוטרים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"המכתבים האנונימיים הפכו לתרבות של חיסול חשבונות במשטרה, ולכן מעתה המשטרה לא תטפל עוד במכתבים האנונימיים שמעלים חשד לעבירות שביצעו שוטרים", אמר אלשיך בכנס של מאות שוטרות שהתקיים בשבוע שעבר לרגל יום האישה.

"בארגון שבו חלה חובת דיווח על שוטרים, אין שום צורך במכתבים אנונימיים", הוסיף המפכ"ל שנאם מיד לאחר היועצת שלו לענייני נשים. בין השאר, היא התייחסה להטרדות המיניות בארגון ואמרה כי תלונות אנונימיות הן אחד הכלים הבסיסיים בחקירות.

"זה לחם חוקנו ולכן אי אפשר בלי זה", אמרו גורמים במערכת אכיפת החוק בתגובה לדבריו של אלשיך, ואף ציינו כי החקירה נגד ניצב בדימוס ניסו שחם החלה בעקבות מכתב אנונימי שנכתב אודותיו. השוטרות המופתעות מיהרו לפנות לארגוני הנשים כדי לראות איך אפשר למנוע מהמפכ"ל את שינוי המדיניות.

ממחרתיים - אזרח. רא"ל איזנקוט (צילום: דו"צ, חדשות)
איזנקוט, ארכיון | צילום: דו"צ, חדשות

קיצוץ בסמכויות ובתקציב היוהל"ן

בתוך כך, גם בצה"ל ישנה סוגייה הנוגעת למעמדן של הנשים בארגון. אלוף משנה שרון ניר שתחליף בקרוב את תתל אלוף רחל טבת ויזל במשרד יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, לא תועלה לדרגת תת אלוף ותשמש בתפקיד בדרגתה הנוכחית - אלוף משנה.

בנוסף, בכל הנוגע לדרגה, גוף המחקר שפעל תחתיה יוצא מסמכותה ויועבר למרכז מדעי ההתנהגות של צה"ל. התקציב הכולל שיעמוד לרשות היוהל"ן יקוצץ אף הוא. סמכויות המחקר היוו חלק מרכזי מעבודתה של היוהל"ן, ואף הניעו תהליכים רבים בצה"ל בתחום זה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת תכנית רב שנתית 'גדעון', תקן יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים הופך לתא"ל ייצוגי ונושא המחקר ירוכז מענף מדעי ההתנהגות כחלק מתהליך ייעול שמטרתו לרכז את כלל עבודות המחקר בגוף אחד".