ארכיון (צילום: דוברות אגד)
שביתה בכל רחבי הארץ. ארכיון | צילום: דוברות אגד

מאות אלפי נוסעים בתחבורה הציבורית כבר התכוננו לשביתה שתוכננה להיפתח הבוקר (שני) בקווי האוטובוס של אגד ברחבי הארץ - אך ברגע האחרון השביתה נמנעה. לאחר משא ומתן לילי מואץ בתיווך ההסתדרות, הגיעו נציגי ועד העובדים והנהלת אגד להבנות שאִפשרו את המשך הפעלת הקווים כסדרם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

במסגרת ההבנות, יעודכן שכר הנהגים וכעת יעמוד על 39 שקלים לשעה. כמו כן, סוכם כי ההנהלה והעובדים ישתפו פעולה במטרה לשמור על תנאי העסקה הוגנים.

תחבורה ציבורית בשבת? החוק יעלה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
"נפעל בכל האמצעים" | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

קודם לכן, ביום חמישי שעבר, הכריזו ההסתדרות ונהגי אגד על כוונתם לפתוח בשביתה, לאחר שסבב המגעים הקודם בין ההנהלה לעובדים פוצץ. העובדים תכננו שביתה ללא הגבלת הזמן. העובדים מחו על כך שנהגי אגד צפויים להפוך לבעלי השכר השעתי הנמוך ביותר בקרב נהגי התחבורה הציבורית בישראל - וגם על צעדים חד-צדדיים שנקטה ההנהלה, לדבריהם.

על פי הודעת העובדים, טרם עדכון שכרם, שכר הנהגים עומד על 32-33 שקלים בשעה. משמעות הדבר היא כי שכרם נשחק. למרות זאת, לטענת ההסתדרות, ההנהלה סירבה לעדכן את שכר הנהגים ונוקטת בצעדים חד-צדדיים "שפוגעים בזכויותיהם החוקיות של העובדים". בתגובה לכך הם הודיעו על השבתת קווי האוטובוס בכל הארץ.

צפו בריאיון המלא עם ניסנקורן (צילום: פלאש 90, אורי לנז, חדשות)
ניסנקורן: "הצלחנו למנוע את השביתה" | צילום: פלאש 90, אורי לנז, חדשות

ניסנקורן: "הצלחנו למנוע את השביתה תוך גילוי אחריות"

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בירך על הסיום המוצלח של המגעים. ״אני שמח לבשר לציבור הנוסעים כי הצלחנו למנוע את השביתה תוך גילוי אחריות וחשיבה על טובת האזרחים. נהגי החברה זכאים לעדכון שכרם ויש לחזק את מעמד הנהגים בתחבורה הציבורית בישראל. אני רוצה לברך את מנכ״ל משרד התחבורה עוזי יצחקי על מעורבותו במציאת הפתרון".

שר התחבורה ישראל כ"ץ בירך על ההישג: "הושלם המהלך שיזמתי להעלאת שכר כל נהגי חברות התחבורה הציבורית למינימום 39 שקלים לשעה (שזה הרבה מעל לשכר המינימום). אני משוכנע כי לצעד זה תהיה תרומה משמעותית לחיזוק מעמד הנהג ולשיפור שרותי התחבורה הציבורית. הלוואי וענפים אחרים במשק ינהגו בדרך דומה".

תגובת הנהלה אגד, ועד העובדים ומשרד האוצר תובא כאשר תושג.